[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی استان فارس: درودزن، تنگه‌ای در دشت مرودشت، روزنامه شیراز نوین

گروه میراث و گردشگری: مجتبی دورودی

منطقه‌ای که در جغرافیای امروزی ایران تحت عنوان بخش درودزن شناخته می‌شود، از جمله اراضیِ استانِ فارس در دشت مرودشت به‌حساب می‌آید. 
شهرستان مرودشت بین نصف‌النهار 51 درجه و 44 دقیقه تا 51 درجه و 30 دقیقه طول شرقی و 29 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی قرار دارد که از شرق به شهرستان‌هایِ ارسنجان و بوانات، از شمال به شهرستان‌هایِ خرم‌بید و اقلید، از غرب به سپیدان و از جنوب به شیراز محدود می‌شود. این شهرستان با مساحتی در حدود 4649 کیلومتر‌مربع دارایِ پنج بخش به نام‌هایِ 1- بخش مرکزی به مرکزیتِ مرودشت 2- سیدان به مرکزیتِ سیدان، 3- کامفیروز به مرکزیتِ مشهدِ بیلو و خانی‌مَن 4- سعادت‌آباد به مرکزیت سعادت‌شهر 5- درودزن به مرکزیتِ کوشکک است. 
شهرستان مرودشت و بخش‌های آن به لحاظ طبیعی دو قسمت متمایز را شامل می‌شود؛ یکی ناحیه شمال و شمال‌غربی که از سرچشمه رود ِکُر تا روستایِ درودزن را در بردارد و کاملاً کوهستانی است و دیگری قسمت جنوب و جنوب‌شرقی که از سد درودزن تا دریاچه بختگان را در برمی‌گیرد و دارایِ دشت‌هایِ مسطح و هموار است. بر اساس سرشماری سال 1375 غالب مردمانِ این ناحیه مسلمان و از نژادِ آریایی می‌باشند که آن نیز شاخه‌ای از نژادِ هندواروپایی است؛ همچنین باید افزود که مرودشت دشتی آبرفتی و هموار است که از سمت شمال، جنوب و غرب با کوهستان‌هایِ برافراشته احاطه شده است. کوهستان‌هایِ این سرزمین دارایِ دشت‌ها و دره‌هایِ بازِ میان‌کوهی است که شامل روستاهایِ متعدد با زمین‌هایِ قابل کشت می‌شود. 
دشت مرودشت قطب کشاورزیِ امروز، در استان فارس به‌حساب می‌آید و بخشِ درودزن و به‌ویژه مرکز آن یعنی روستای کوشکک و درودزن با زمین‌هایِ مستعد و شبکۀ آبیاریِ آن (سد دورودزن)از اهمیت بالایی در این ناحیه برخوردار است. بخش درودزن از سه دهستان به نام‌هایِ اَبَرج، رامجرد و درودزن تشکیل شده است که 1024 کیلومتر مربع وسعت دارد که رودکُر و شاخاب‌هایِ انشعاب گرفته از آن در تمامیِ این ناحیه جریان دارد. منطقه درودزن و روستاها و زمین‌ها و سلسله کوهستان‌هایِ پیرامونِ آن از سمت شمال به شهرستان اقلید (کوه سیوند)، از غرب به بخش کامفیروز و قسمتی از بخش بیضاء از جنوب به بخش بیضاء (انشان باستانی در این ناحیه قرار دارد). 
از شرق به بخش مرکزیِ مرودشت و از شمالِ‌شرق به بخشِ سیدان محدود می‌شود. آب و هوایِ این منطقه معتدل با اندکی تمایل به هوایِ سردسیری و در زُمره‌یِ سرحدات فارس به‌شمار می‌رود. این ناحیه امروزه روستاها و اراضیِ متنوعی را در برمی‌گیرد از جمله بخش درودزن شامل:  
درودزن، دشتک، امامزاده‌اسماعیل، بیزگونشهرکِ‌اَبَرج، حصار، قصرخلیل، کُندازی، داردون، اَبَرج، مُغیلان، خوریگان، بنی‌یکّه، دریباد، حسام‌آباد، گُل‌میان، گله‌زن، جهان‌آباد، لَه‌زرده، گُلی‌گون، مهدی‌آباد و حسام‌آباد است. همانگونه که پیش‌تر اشاره گردید ساکنانِ این نواحی در اراضیِ هموار و نیز در کوهستان‌ها پراکنده‌اند و با داشتن پیشه‌ها و گویش‌هایِ متنوع می‌توان آنها را به دو گروهِ ساکنانِ کوهستان و ساکنانِ دشت تقسیم‌بندی کرد. 
پیشه‌ی سنتیِ اکثرِ مردمانِ دشت‌نشین کشاورزی و مهمترین محصولات آنان گندم و برنج است؛ با این‌حال کشت محصولاتی چون ذرت، چغندر قند، نخود، عدس و دیگر حبوبات و صیفی‌جات نیز رواج دارد؛ از دیگر سوی مردمان ساکن در ارتفاعاتِ این ناحیه به دامپروری و باغداری اشتغال دارند که در باغاتِ آنان میوه‌هایی همچون گردو، انار، انگور و سایر میوه‌هایِ سردسیری به‌دست می‌آید؛ همچنین پرورشِ زنبور عسل یکی دیگر از پیشه‌هایِ سنتیِ کوه‌نشینانِ اَبَرج به‌شمار می‌رود. 
رودکُر همچون شاهرگی حیاتی، در تمامیِ این منطقه در پیچ و گذارِ تاریخیِ خود در جریان است. که از ارتفاعات کامفیروز به این دشت می‌پیوندد و پس از طی کردنِ تمامیِ این منطقه در پُل‌خانِ مرودشت با پیوستن به رود پُلوار از آنجا خارج می‌شود. با گذری در این منطقه از استان فارس به راحتی می‌توان دریافت که با یکی از زیباترین اقلیم‌های طبیعت فارس مواجه هستیم که البته وجود رودکُر و سد درودزن یکی از مهم‌ترین عوامل آن به‌شمار می‌رود و همین امر می‌تواند این منطقه از استان فارس را به عنوان شاخصه‌ی مهمی در گردشگری فارس معرفی کند. از سوی دیگر آثار متعدد باستانی را می‌توان در این ناحیه از فارس مشاهده نمود که البته نیاز به پژوهش آکادمیک دارند. 
اقلیم طبیعی این منطقه در اثر کم‌آبی‌های اخیر رو به زوال است و احیای آن بسیار واجب می‌نماید؛ امری که نیاز به تلاش مسئولان و البته مردمان بومی این ناحیه دارد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی