[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۹
  • دوره جدید

تکذیب کمبود آنژیوکت در بیمارستان‌ها، روزنامه شیراز نوین

به دنبال انتشار اخباری مبنی بر کمبود آنژیوکت در برخی بیمارستان‌ها، سرپرست گروه نظارت بر تأمین تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت، از افزایش واردات این کالای پزشکی در سال‌ جاری خبر داد و گفت: به دلیل اهمیت این کالا و ضرورتش برای بسیاری از فرآیندهای درمانی، ذخیره استراتژیک مناسبی از برندهای برتر آنژیوکت از سوی تأمین‌کنندگان پشتیبان وزارتی وارد و ذخیره شده است.
محمدمهدی علاءالدین در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره افزود: باید توجه کرد که در هشت ماه نخست سال جاری، بیش از ۴۴میلیون آنژیوکت به کشور وارد شده و در این راستا بیش از ۴.۵میلیون یورو ارز برای آن صرف شده است. حال اگر این میزان را با میزان واردات در سال ۱۳۹۵ که ۲۶میلیون عدد آنژیوکت بوده و واردات سال ۱۳۹۶ که حدود ۳۸میلیون عدد از این وسیله بوده است مقایسه کنیم، ‌افزایش قابل توجهی در زمینه واردات آنژیوکت جهت تأمین نیاز بیماران می‌بینیم. بنابراین از بابت تأمین آنژیوکت مشکلی نخواهیم داشت.
وی با بیان اینکه برای واردات آنژیوکت مورد نیاز مراکز درمانی سراسر کشور در سال جاری بالغ بر ۹.۶میلیون یورو ارز تخصیص یافته است که تاکنون ۷.۹میلیون یورو آن تأمین و جذب شده است، افزود: بر این اساس می‌توان انتظار داشت واردات آنژیوکت تا پایان سال تا دو برابر نیز افزایش یابد.
علاء‌الدین ادامه داد: همچنین به دلیل اهمیت این کالا و ضرورتش برای بسیاری از فرآیندهای درمانی، ذخیره استراتژیک مناسبی از برندهای برتر آنژیوکت از سوی تأمین‌کنندگان پشتیبان وزارتی وارد و ذخیره شده است.
سرپرست گروه نظارت بر تأمین تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت در عین حال از تولید ۳۲۰هزار عدد آنژیوکت طی امسال در کشور خبر داد و گفت: با توجه به تأمین مواد اولیه لازم برای تولید این وسیله، تا ۲۰روز آینده تعداد یک میلیون عدد آنژیوکت تولیدی جدید نیز به بازار عرضه خواهد شد. بر این اساس، دو شرکت دیگر نیز که توانمندی مناسبی در این حوزه دارند، مقدمات لازم برای تولید این کالا را فراهم کرده‌اند. انتظار داریم تولیدات این شرکت‌ها نیز به زودی وارد بازار شود تا میزان اتکا به واردات در این کالای پزشکی کاهش یابد.
در عین حال، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز درباره وضعیت توزیع سِرُم در بیمارستان‌های کشور، گفت: توزیع سِرُم طبق روال انجام می‌شود و تاکنون مشکلی مبنی بر کمبود سرم در مراکز درمانی به سازمان غذا و دارو گزارش نشده است.
وی افزود: اگر مورد خاصی در این زمینه باشد، می‌توانند آن را به سازمان غذا و دارو گزارش دهند؛ اما در حال حاضر چیزی در این‌باره به ما گزارش نشده و مشکلی نداریم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی