[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

خطرناک‌ترین حیوان‌های جهان که نمی‌دانستید، روزنامه شیراز نوین

حیوانات همیشه هم ناز و ملوس نیستند. در این نوشتار  خطرناک‌ترین حیوان‌های جهان را به شما معرفی می‌کنیم که حتی گاهی باورش هم سخت است که این جانور تا چه حد خطرناک و کشنده است. با ما همراه باشید و این حیوان‌ها را بشناسید.
گاهی  تشخیص بی‌‌خطر بودن یا مرگ‌بار بودن یک موجود پشمالوی بامزه، کار آسانی نیست. بسیاری از بامزه‌ترین حیوان‌ها، ممکن است خطرناک‌ترین قاتل‌ها نیز باشند. فکر می‌کنید آن ماهی کوچولوی بادکنکی، زیبا و دوست‌داشتنی است؟ آیا وقتی می‌خواهید نوازشش کنید، نفستان را در سینه حبس می‌کنید؟ جواب مثبت است. همیشه همین‌طور است. بنابراین، در حین این‌که فهرست ۱۶تا از خطرناک‌ترین حیوان‌های جهان را می‌خوانید، این موضوع را به‌خاطر بسپارید.
19. عقرب زرد اسرائیلی
این عقرب بسیار سمی که عمدتاً در شمال آفریقا و خاورمیانه ساکن است، مسئول بیش از ۷۵درصد از مرگ و میر سالانه‌ ناشی از نیش عقرب است.
اگرچه افراد بزرگسال و سالم معمولاً فقط درد بسیاری شدیدی  احساس می‌کنند؛ کودکانی که آلوده به سم آن می‌شوند از تب، کما، تشنج و فلج رنج می‌برند و سپس آب در ریه‌هایشان تجمع می‌کند و دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. برای همین، عقرب زرد اسرائیلی در فهرست خطرناک‌ترین حیوان جهان جای گرفته است.
18. زنبور عسل قاتل
در سال ۱۹۵۷ یک نگهدارنده‌ زنبور عسل در برزیل که قصد داشت زنبور عسل اروپایی و آفریقایی را با هم بیامیزد و گونه‌ جدیدی به وجود آورد، غفلت کرد و تعدادی از زنبورهای او فرار کردند. این زنبور‌های قاتل که بسیار تهاجمی‌تر از همتایان اروپایی‌شان بودند، از آن زمان در کل آمریکا پخش شدند. آن‌ها در بعضی نواحی موجب ترس و وحشت شده‌اند؛ زیرا تمایل زیادی به حرکت بی‌وقفه‌ گروهی دارند و حتی قربانیانشان را کیلومترها تعقیب می‌کنند. حتماً فکرش را هم نمی‌کردید که یک زنبور در فهرست خطرناک‌ترین حیوان جهان باشد.
17. کرگدن
مرگ‌ مرتبط با کرگدن‌ها در بسیاری از نقاط جهان اتفاق نادری نیست.
این حیوانات با داشتن قدرت بینایی بسیار زیاد، به سرعت از جا می‌جهند و زمانی که در دید آن‌ها باشید، فرار کردن از دست آن‌ها بسیار دشوار است (مگر اینکه بتوانید سریع‌تر از ۶۴کیلومتر در ساعت بدوید).
شاخ‌اش را دیدید؟ خب، همین کافی است!
16. حلزون مخروطی
یک قطره از سم این موجود کوچولوی لعنتی برای پایان دادن به زندگی ۲۰انسان کافی است. گاهی اوقات در محاوره با نام «حلزون سیگاری» از آن یاد می‌شود؛ چراکه گفته می‌شود زمانی که این موجود شما را نیش بزند، قبل از اینکه از پا دربیایید، فقط وقت دارید یک نخ سیگار بکشید.
مثل اینکه انگار اهمیت موضوع هنوز کاملاً مشخص نشده‌است! خب باید اضافه کنیم پادزهری برای سم این موجود یا حلزون مخروطی وجود ندارد!
15. سنگ‌ماهی
این کپه‌ زشت و کوچولو و خطرناک در کف اقیانوس استتار می‌کند و به آرامی منتظر ماهی‌های دیگر می‌ماند که مقابل او شنا ‌کنند، سپس فک خود را با سرعت برق‌آسایی باز می‌کند و شکار خود را می‌بلعد. همه‌ این‌ها در کمتر از ۰.۰۱۵ثانیه رخ می‌دهد.
سنگ‌ماهی که به عنوان سمی‌ترین ماهی جهان شناخته شده‌است و روی برآمدگی تیزش حرکت می‌کند، در بهترین حالت پای شما را زخمی خواهد کرد و در بدترین حالت، شما را خواهد کشت.
14. کوسه‌ بزرگ سفید
این شکارچی افسانه‌ای، به سختی می‌تواند فرق بین خوراکی و غیرخوراکی را تشخیص بدهد. برای فهمیدن این تفاوت، از چه روشی استفاده می‌کند؟ نمونه‌گیری. آن‌ها گوشت لنگر، قایق، تخته‌ موج سواری، انسان و هر چیزی را که شناور است امتحان می‌کنند.
با این حال برخلاف باور عموم، کوسه‌ بزرگ سفید در واقع آدم‌خوار نیستند. انسان‌ها بیش از حد استخوانی هستند و پس از اولین گازی که می‌گیرند، معمولاً شما را رها می‌کنند تا در آب خونریزی کنید.
13. مامبای سیاه
این مار یکی از ترسناک‌ترین موجودات جهان است و حتی برخی از کارشناسان آن را نماد مرگ می‌نامند.
در آفریقا، منبع اسطوره‌ها و افسانه‌های متعدد است و معروف است که مامبای سیاه بسیار تهاجمی و سریع است و حتی بدون این‌که تحریک شود، حمله می‌کند.
حضور این مار ترسناک در فهرست  خطرناک‌ترین حیوان‌های جهان، واقعاً درست است.
12. بوفالوی آفریقایی
این حیوان که هرگز اهلی نشده است، بسیار غیر قابل پیش‌بینی است و میانه‌ خوبی با انسان ندارد.
در سراسر آفریقا آن را به عنوان مرگ سیاه می‌شناسند و مسئول بیشتر مرگ‌ومیرهای مرتبط با حیوانات بزرگ در این قاره است.
11. قورباغه‌ زهرآگین
این دوزیست ۵سانتی رنگارنگ، به اندازه‌ای سمی است که می‌تواند یک ارتش ۲۰،۰۰۰تایی از موش‌ها را بکشد.
این بدان معنا است که با حدود ۲میکروگرم یا به اندازه‌ سر سوزن از سم آن، می‌توانید قلب یک حیوان بزرگ را به راحتی از کار بیندازید.  موضوع بدتر اینکه سم این موجود در واقع در سطح پوست او واقع شده‌است. ابداً نباید این موجود را لمس کنید.
10. خرس قطبی
برخلاف بسیاری از حیوانات دیگری که در این فهرست قرار دارند، بزرگ‌ترین گوشتخوار جهان ترسی از شما ندارد.
این حیوان هیچ شکارچی طبیعی‌ای ندارد و هر چیزی که حتی کمی گوشتی است، می‌خورد، از جمله دیگر خرس‌های قطبی.
با این حال، آن‌ها به طور کلی انسان‌ها را نمی‌کشند، احتمالاً به این دلیل که تعداد زیادی آدم در اطراف آن‌ها وجود ندارد!
9. جعبه‌زیان
این جعبه‌ مرگ‌بار که سالیانه‌ بیشتر از آمار کشتار کوسه، تمساح و سنگ‌ماهی روی هم، آدم می‌کشد، عنوان سمی‌ترین حیوان جهان را دارد.
زهر این جعبه‌زی فی‌الواقع به حدی قوی است که در برخی موارد، درمان فراتر از احیای‌قلبی در چند دقیقه‌ آخر است.
8. شیر آفریقایی
در حالی که انسان‌ها به طور کلی در فهرست علاقه‌مندی‌های آن‌ها نیستند، معروف است که برخی شیرها به طور فعالانه‌ای به دنبال شکار انسان هستند.
یک مورد معروف، آدم‌خوارهای تی‌ساوو (TSAVO) در سال ۱۸۹۸ است که ۲۸کارگر راه آهن را در کنیا در طی یک دوره‌ ۹ماه دریدند و کشتند.
7. مار بلک مامبا
اگرچه آن‌ها نسبتاً خجالتی هستند و به طور کلی به انسان حمله نمی‌کنند، اما زمانی که حمله کنند، همه چیز به هم می‌ریزد.
زهر این مار هموتوکسینی است که لخته شدن خون را مختل می‌کند. به عبارت دیگر، قربانیان مار بلک مامبا به آرامی می‌میرند، چراکه آن‌ها از هر منفذی که در بدنشان دارند، خونریزی می‌کنند.
مرگ دل‌خراشی است! خوشبختانه این مار در همه جا زندگی نمی کند.
6. ماهی بادکنکی
این ماهی به عنوان یکی از سمی‌ترین مهره‌داران در جهان، محبوب‌ترین غذا در ژاپن است.
سم این موجود بادکنکی، دیافراگم را از کار می‌اندازد و تنفس شما را متوقف می‌کند، اگر آن را به شیوه‌ صحیح برای خوردن آماده نکنید.
5. کفتار
در حالی که این شکارچیان ممکن است در طول روز از رویارویی با انسان‌ها برحذر باشند، پس از غروب آفتاب، برنامه‌شان تغییر می‌کند.
اگرچه کفتارها به شکار انسان در طول تاریخ معروف هستند، اما این رفتار آن‌ها معمولاً در طول جنگ و شیوع بیماری افزایش می‌یابد، به این دلیل که میلی قوی به خوردن جسد انسان دارند.
 4. اژدهای کومودو
اژدهای کومودو درست مانند خرس‌های قطبی، در مورد خوراک خود گزیده‌کار نیست. آن‌ها هر چیزی را می‌خورند، از پرندگان گرفته تا گاومیش و انسان و حتی گفته می‌شود که اجساد را از گورهای کم‌عمق بیرون می‌کشند. این حیوانات، شکارچیان اعجاب‌آوری هستند و به صورت پنهانی منتظر می‌مانند تا طعمه نزدیک شود، سپس حمله می‌کنند، گلوی آن را پاره می‌کنند و کنار می‌کشند تا خون آن خارج شود. باز هم، مانند خرس قطبی، تنها دلیل پایین بودن تعداد انسان‌هایی که توسط این حیوان کشته‌ شده‌اند تعامل محدود است و همچنین این واقعیت که اژدهای کومودو فقط ماهی یک بار باید غذا بخورد.
3. مگس تسه‌تسه
این مگس بزرگ که خون می‌مکد، ناقل اصلی بیماری خواب آفریقایی است و بنابراین، به طور غیرمستقیم تا یک چهارم از یک میلیون نفر را همه ساله می‌کشد.
حشرات از جمله مگس تسه‌تسه در فهرست کشنده‌ترین حیوانات برای خود چند رتبه را احراز کرده‌اند.
با این وجود، باید بدانید که حشره‌ای کشنده‌تر از تسه‌تسه هم داریم که از همه  درندگان و قاتلان انسان کشنده‌تر است.
2. پلنگ
بسیاری از حیوان‌ها پس از زخمی شدن فرار می‌کنند و پنهان می‌شوند؛ اما پلنگ این‌طور نیست. زخمی شدن این موجودات خطرناک باعث می‌شود  آن‌ها خطرناک‌تر شوند. علاوه بر این، آن‌ها بسیار قوی نیز هستند.
پلنگ زخمی! برایتان آشنا نیست؟
هرکسی که شبکه‌ تلویزیونی دیسکاوری را تماشا کرده باشد، می‌داند که آن‌ها دوست دارند طعمه خود را دور از دسترس پنهان کنند. ترجمه: آن‌ها بزهای کوهی مرده را بالای درخت می‌کشانند.
1. مار جعفری
این افعی که مسئول بیشتر مرگ و میرهای مربوط به مار در جهان است، مانند مار بلک مامبا از هموتوکسین استفاده می‌کند.
متأسفانه بسیاری از گزیدگی‌ها در مناطقی رخ می‌دهد که فاقد تجهیزات پزشکی مدرن است. بنابراین، قربانیان به آرامی در طول چند هفته خونریزی می‌کنند تا زمانی که بمیرند.
پس هرجا مار جعفری زندگی می‌کند، مرگ هم در کمین است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی