[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

تا پایان مهر نقدینگی به مرز ۱۷۰۰هزارمیلیارد رسید، روزنامه شیراز نوین

بانک مرکزی ایران، حجم نقدینگی تا پایان مهرماه سال جاری را ۱۶۹۳هزار میلیارد تومان اعلام کرد. به گزارش ایسنا، بانک مرکزی ایران تازه‌ترین گزارش آماری بخش پولی و بانکی ایران را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، حجم نقدینگی کشور تا مهرماه سال جاری به ۱۶۹۳هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به نقدینگی در اسفندماه سال گذشته، ۱۰.۷درصد افزایش یافته است.
حجم نقدینگی کشور تا اسفندماه سال گذشته ۱۵۲۹هزار میلیارد تومان بوده که تا مهرماه امسال ۱۶۴هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
براساس این گزارش نقدینگی در مهر امسال نسبت به نخستین ماه از پاییز سال گذشته که ۱۴۰۳هزار میلیارد تومان بوده، ۲۰.۷درصد افزایش پیدا کرده است.
نقدینگی کشور از دو بخش پول و شبه‌پول تشکیل می‌شود که میزان پول تا مهر سال جاری، ۲۴۲هزار میلیارد تومان و رقم شبه‌پول ۱۴۵۱هزار میلیارد تومان است.بر اساس این گزارش حجم پول و شبه‌پول در مهرماه سال گذشته ۱۶۳ و ۱۲۳۹هزار میلیارد تومان بوده است که آمار جدید بانک مرکزی حاکی از افزایش ۴۷.۷ و ۱۷.۲درصدی حجم پول و شبه پول در مهرماه سال جاری نسبت به سال گذشته است.
همچنین میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در مهرماه سال جاری به حدود ۴۵۲هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶درصد افزایش نشان می‌دهد. از سوی دیگر، بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی تا مهرماه امسال نیز ۶۶هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۶.۲درصد افزایش را نشان می‌دهد.
از مجموع ۶۶هزار میلیارد تومان بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی، ۳۹هزار میلیارد تومان سهم دولت و ۲۷هزار میلیارد تومان سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی است که بر این اساس، بدهی دولت با افزایش ۳.۴درصدی و شرکت‌ها و مؤسسات دولتی با افزایش ۱۰.۶درصدی نسبت به مهرماه سال گذشته همراه بوده است.
این گزارش حاکی از رشد ۲۹درصدی بدهی‌های ارزی بانک مرکزی در مهرماه سال جاری نسبت به مهرماه سال گذشته است که بنابر اعلام بانک مرکزی این بدهی در سال جاری به ۲۲۲هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی