[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

کاهش نرخ ارز سناریو مقابله با تحریم‌ها بود، روزنامه شیراز نوین

یک اقتصاددان با اشاره به کاهش نرخ ارز در بازار آزاد، آن را نتیجه سناریو دولت برای مقابله با تحریم‌ها ارزیابی کرد و گفت: ثبات نرخ ارز برای برنامه‌ریزی فعالان اقتصادی مسئله‌ای ضروری است.
محمود جام‌ساز در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که افزایش یا کاهش دلار تا به حال در اختیار مدیریت شناور ارزها توسط دولت بوده است، گفت: قبل از این‌که تحریم‌های آمریکایی شروع شوند یک جهش قیمتی دلار را تجربه کردیم که دولت در برابر آن واکنشی نشان نداد و به جای تزریق دلار، اقدامات امنیتی انجام داد که این مسئله معاملات را زیرزمینی کرد و همین باعث افزایش قیمت‌ها شد.
این اقتصاددان با بیان این‌که دولت در جریان جهش ارزی سعی داشت تا منابع خود را تقویت کند، علت این مسئله را آمادگی دولت برای تحریم‌های بعدی آمریکا ارزیابی و اظهار کرد: دولت بعد از تحریم‌ها سعی کرد تا با تزریق دلار قیمت‌ها را پایین بیاورد تا به لحاظ سیاسی این پیام را منتقل کند که تحریم‌های آمریکایی اثری نداشته و قیمت دلار پایین هم آمده است.
او با بیان این‌که دولت سناریوی خود را برای مقابله با تحریم‌ها به خوبی اجرا کرد، گفت: قدم بعدی ثبات نرخ ارز است که این مسئله از اهمیت بالاتری از کاهش آن برخوردار است؛ چراکه اگر در بازار ثبات وجود نداشته باشد، فعالان اقتصادی نمی‌توانند برنامه‌ریزی درستی داشته باشند و تولید ملی هم در نهایت از این شرایط آسیب خواهد دید.
وی در پایان با اشاره به تلاش آمریکا برای مسدود کردن راه‌های نفوذ دلار به ایران، اظهار کرد: به نظر می‌رسد اروپا نیز به تدریج با تحریم‌های ‌آمریکایی کنار آمده که با توجه به محدودیت صادرات نفت ایران، این مسئله می‌تواند روی منابع ارزی ما در آینده تأثیر بگذارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی