[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۶
  • دوره جدید

ترویج فرهنگ اهدای عضو، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل مرکز خیریه آموزشی، پژوهشی و پیوند اعضای بوعلی سینای شیراز با بیان این‌که سالانه بیش از 500‌پیوند کبد در این مرکز انجام مى‌شود گفت: این تعداد پیوند بیش از همه پیوند‌های انجام شده در طول یکسال در بیمارستان‌های اروپا و آمریکا است.
دکتر سید علی ملک حسینی به خبرنگار ایرنا گفت: راه‌اندازی این مرکز آموزشی‌، پژوهشی موجب اعتلای نام شیراز در مجامع علمى‌ جهان شده و با راه‌اندازی یک مجموعه بین‌المللی برای جذب دانشجو از دیگر کشورهای دنیا، این مرکز پژوهشی در شیراز به الگویی مناسب در زمینه آموزش پزشکی و پیوند تبدیل مى‌شود. 
استاد و عضو هیئت علمى‌ دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: همه پیوند‌های کبد در شیراز با داشتن یک مرکز و یک تیم پیوند و زیر نظر متخصصان انجام مى‌شود. وی ادامه داد: تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی شیراز علاوه‌بر انجام پیوند کبد در زمینه انجام پیوند پانکراس، پیوند روده، کلیه و لوزالمعده نیز فعال است، موفقیت‌های حاصل از این اعمال پیوند موجب شده بخش پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز به مرکزی شناخته شده در سطح مجامع بین‌المللی تبدیل شود. ملک حسینی با بیان این‌که بیش از 99‌درصد از پیوندها در استان فارس از جسد به فرد زنده انجام مى‌شود گفت: کمتر از یک‌درصد از اعمال جراحی پیوند کبد مربوط به پیوند از وابستگان درجه‌یک بیمار است، موفقیت اعمال پیوند از جسد برای متولیان تیم پیوند شیراز افتخار بزرگی به‌شمار مى‌رود. 
این پزشک متخصص با بیان این‌که تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکنون چهار‌هزار و 577‌پیوند کبد، 239‌جراحی پیوند پانکراس و 36‌عمل موفقیت‌آمیز پیوند روده را انجام داده است گفت: عمل‎های پیوند موفقی مانند پیوند کلیه، لوزالمعده، کبد و پانکراس، شیراز را به مرکزی شناخته شده در جهان تبدیل کرده است. 
ملک حسینی جراحی پیوند اعضا را یک اقدام گروهی عنوان و اضافه کرد: انجام چنین پیوند‌های نادری را مدیون یک تیم دلسوز و با تجربه هستیم و با آموزش به تمام مراکز درمانی کشور مى‌توان در کمترین زمان، اعضای بدن یک فرد مرگ مغزی را به‌صورت تخصصی برای پیوند عضو آماده کرد‌. 
مدیرعامل مرکز خیریه آموزشی، پژوهشی و پیوند اعضای بوعلی سینای شیراز ادامه داد: همچنین بر اساس آمارهای منتشر شده در همه مجامع علمى ‌دنیا حدود 10‌درصد از پیوندها در مراحل اولیه پس زده مى‌شود، اما در شیراز این آمار، کمتر از 10‌درصد گزارش شده است. 
مدیرعامل بیمارستان خیریه پیوند بوعلی سینا با اشاره به تعداد قابل توجه افرادی که روزانه بر اثر بی‌احتیاطی و سوانح ترافیکی دچار مرگز مغزی مى‌شوند، بر ضرورت نهادینه‌سازی فرهنگ اهدای عضو در جامعه تأکید و خاطرنشان کرد: هم اکنون از جمعیت پنج میلیون نفری استان فارس، تنها 145‌هزار نفر برای این اقدام نیک داوطلب شده و کارت اهدای عضو دریافت کرده‌اند‌. 
وی اضافه کرد‌: از هر متوفی مرگ مغزی، امکان پیوند کلیه، پانکراس، قرنیه، قلب، ریه، کبد و پوست وجود دارد و افراد مى‌‌توانند در کارت اهدای عضو خود تعداد اعضای اهدایی را با علامت مشخص کنند‌. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی