[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

طلاق بدون مشاوره ممنوع ، روزنامه شیراز نوین

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری فارس خبر داد: زوجین می‌توانند بعد از ازدواج با دریافت یارانه برگ «مسیر سبز زندگی» به مدت 6‌ماه از 20‌مرکز مشاوره خدمات مشاوره‌ای رایگان دریافت کنند.
احمد رحمانیان در جلسه رونمایی از طرح «‌مسیر سبز زندگی» با بیان این‌که برای داشتن جامعه‌ای سالم و پویا نیازمند یک خانواده سالم و پویا هستیم گفت: افراد فعال در اجتماع از خانواده‌ها راهی جامعه شدند، بنابراین با آگاهی‌بخشی در مورد اصول ساختاری خانواده، عوامل تحکیم بنیان خانواده و آفت‌های روابط خانوادگی مى‌توانیم در جهت رفع آفات مؤثر عمل کنیم.
وی افزود: تلاش برای تحکیم خانواده‌ها در حقیقت تلاش برای تحکیم خانواده خودمان است؛ اگر فرد ناسالمى ‌وارد اجتماع شود زمینه و بستر جرم پدید می‌آید و ما و خانواده مان نیز متضرر مى‌شویم. به طور مثال اگر یک سارق به عنف که محصول یک خانواده متزلزل است وارد اجتماع شود ممکن است به خانواده ما نیز آسیب بزند بنابراین اگر ما در جهت تحکیم خانواده قدم برداریم در درجه اول اثرات آن به فرد در معرض آسیب و در مرحله بعد برکات آن به طور غیرمستقیم متوجه ما و خانواده ما مى‌شود.
معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس اعلام کرد: بر اساس آمار، پرونده‌های طلاق در هشت ماهه اول امسال نسبت به هشت ماهه اول سال گذشته 2‌درصد افزایش یافته است.
رحمانیان خاطرنشان کرد: یکی از دلایل کاهش آمار ازدواج مباحث اقتصادی است وی افزود: مباحث اقتصادی در افزایش پرونده‌های قضایی نیز تأثیرگذار بوده، چنانچه که شاهد رشد 33‌درصدی مطالبه نفقه در هشت‌ماهه امسال نسبت به همین زمان در سال گذشته در فارس بودیم که نشان از تأثیر جدی نابسامانی اقتصادی بر روی شرایط خانواده‌ها است.
این مقام مسئول با اشاره به نسبت آمار طلاق به ازدواج در سال‌های اخیر در فارس بیان کرد: در سال‌96 به‌ازای 8/3‌ازدواج یک طلاق داشتیم که این نشان از افزایش آمار طلاق و وجود شرایط نابسامان در زمینه آمار ازدواج است و نکته دیگر در این آمارها تقسیم‌بندی ازدواج‌ها و طلاق‌ها از لحاظ سنی است که نشان مى‌دهد در سال‌۹۶ در استان فارس بیشترین ازدواج زنان در گروه سنی ۲۰ تا ۲۴‌سال با تعداد ۹‌هزار و ۷۵۶‌ازدواج بوده و بیشترین طلاق هم در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹‌سال به تعداد ۲‌هزار و ۱۱۳‌مورد طلاق بوده است‌. رحمانیان افزود: در مردان سن ازدواج بین 25 تا 29 و سن طلاق بین 30 تا 34‌سال گزارش شده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس در ادامه بیان کرد: طبق آمار گزارش شده 9/9‌درصد از طلاق‌های ثبت شده در سال دوم زندگی مشترک اتفاق افتاده و اگر دقیق‌تر بررسی کنیم متوجه مى‌شویم که نیمى‌ از آمارهای طلاق مربوط به هفت‌سال اول زندگی مشترک است که با توجه به آمار پایین بودن سن طلاق مى‌توان با حل مشکلات مسیر زندگی را تغییر داده و مرحله بحران را به سلامتی طی کنند.
رحمانیان با اشاره به برخی از دلایل طلاق مانند مشکلات اقتصادی، طلاق عاطفی، خیانت‌ها و غیره یادآور شد: بیشتر مشکلات به دلیل عدم مهارت ارتباطی به‌وجود مى‌آید یعنی زوج‌ها مهارت‌های کلامی، رفتاری و جنسی را نمى‌دانند و به‌همین علت دچار مشکل شده و چون راه‌حل مشکلات را نمی‌دانند به‌سراغ راحت‌ترین راه یعنی تقاضای طلاق مى‌روند؛ بدون این‌که از تأثیر طلاق بر روی زندگی و فرزندان مطلع باشند و این کاهش آمار ازدواج و افزایش آمار طلاق در شأن یک جامعه اسلامى ‌نیست.
دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان فارس با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به آسیب‌های اجتماعی و برگزاری جلسات متعدد و پیگیری دقیق فعالیت‌ها توسط ایشان گفت: با توجه به حساسیت مقام معظم رهبری به آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه مسئله طلاق، سازمان امور اجتماعی کشور با محوریت وزیر کشور این موضوعات را پیگیری مى‌کند. وی خاطر‌نشان کرد: ساختار تشکیلاتی برای موضوعات اجتماعی در سطح کلان کشور ارتقا یافته و جلسات منظم تشکیل و اقدامات خوبی نیز انجام شده است.
رحمانیان با اشاره به کاهش 7‌درصدی دعاوی خانوادگی عنوان کرد: خانواده یک حوزه چند وجهی است که باید با دید فردی و اجتماعی به آن نگریست، با فعالیت یک دستگاه در این حوزه به موفقیت نمى‌رسیم بلکه باید تمام دستگاه‌ها مانند قطعات یک پازل برای رفع این معضل در کنار هم قرار بگیرند و سردفتران به‌دلیل ارتباط مستقیم در زمان ازدواج با زوج‌ها تأثیرگذارتر از سایر بخش‌ها هستند.
این مقام قضایی با اشاره به اجرای برنامه‌های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس در حوزه خانواده تصریح کرد: شاید شاخص‌ترین برنامه، ایجاد مراکز مشاوره در راستای کمک به خانواده بود است که در‌حال حاضر 50‌مرکز مشاوره در محیط محاکم خانواده در استان فارس در‌حال فعالیت هستند و پرونده‌های دعاوی خانواده قبل از ثبت در محاکم خانواده در این مراکز بررسی مى‌شوند، اما متأسفانه این پرونده‌ها در مراحل بحران طلاق وارد این مراکز مى‌شوند که با این وجود 5/14‌درصد موجب سازش شده‌اند.
وی افزود: باید در ابتدای ورود به زندگی سطح بینش و آگاهی زوجین را بالا برد تا مشکلات اساسی به وجود نیاید و یا در صورت بروز بتوان آن را حل و فصل کرد، در این مرحله کارهای مختلفی انجام شده مانند برگزاری 10‌دوره آموزشی پیش از ازدواج که هنوز در حال برگزاری است، یکی دیگر از این کارها طرح «مسیر سبز زندگی» است که سردفتران در این بخش مى‌توانند تأثیرگذار باشند.
رحمانیان اظهار کرد: طرح «مسیر سبز زندگی» طرحی ابتکاری است که توسط اداره پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی این معاونت و با همکاری 20‌مرکز مشاوره ایجاد شده و مى‌تواند با آموزش‌هایی که سردفتران درخصوص مسائل تهدید‌کننده زندگی مشترک به زوجین می‌دهند خیلی مؤثر عمل کنند.
معاون قضایی رئیس کل دادگستری فارس گفت: بر اساس این طرح هر زوج بعد از ازدواج با دریافت یارانه برگ می‌توانند تا 6‌ماه بعد از ازدواج به یکی از 20‌مرکز مشاوره برگزیده مراجعه کرده و خدمات مشاوره‌ای رایگان دریافت کنند.
این مقام قضایی با تأکید بر فعالیت دلسوزانه سردفتران در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: سردفتری ازدواج و طلاق تنها یک شغل نیست بلکه آنها باید با نگاه دلسوزانه و متعهدانه عمل کنند و با زوجین در زمان مشکل و طلاق مانند فرزندان خود رفتار کنند و در حل مشکلات زوجین قدم بردارند و ما به‌جای دیدگاه شغلی از سردفتران انتظار دیدگاه دلسوزانه داریم.
رحمانیان با بیان این‌که بیشتر سردفتران فارس دارای تحصیلات عالیه هستند تأکید کرد: سردفتران سعی کنند با توضیح اصول زندگی و ازدواج در‌صورت بروز مشکل از انحلال خانواده جلوگیری کنند وی تصریح کرد: ما از سردفتران توقع و انتظار فراشغلی داریم و در دوره‌های پیش از ازدواج و در زمان طلاق مباحث را با دقت توضیح دهند و اگر تمام دستگاه‌ها نقش خود را به‌عنوان بخشی از این پازل به‌درستی ایفا کنند مى‌توانیم از انحلال خانواده‌ها جلوگیری کنیم.
در ادامه جلسه مهدی اقبال، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان فارس با بیان این‌که با توجه به جمعیت زیاد سردفتران استان فارس کمترین تخلفات را در کشور داشتیم گفت: در سال 96 و هفت‌ماه اول سال‌97 فقط پنج‌نفر از سردفتران دچار تخلفات آیین‌نامه‌ای شدند‌.
وی افزود: یکی از دلایل موفقیت کانون بزرگ سردفتران به‌عنوان یک جامعه عمومی، تحصیلات عالیه و سطح بالای دانش آنها است، چرا که هر‌چه توان علمى ‌بالاتر باشد آمار تخلفات نیز کاهش مى‌یابد، این شغل نیازمند دانش حقوقی است و سردفتران باید تمام احکام صادر شده از مراجع قضایی را اجرا و رعایت حقوق مدنی افراد را مدنظر داشته باشند.
اقبال با اشاره به حذف دفتر ثبت طلاق به‌صورت سنتی در استان یزد تصریح کرد: این طرح به‌صورت پایلوت در استان یزد اجرا شده و به زودی به دیگر استان‌ها تسری مى‌یابد و پس از آن دفاتر ثبت طلاق از حالت سنتی به‌صورت الکترونیکی تبدیل مى‌شوند.
در ادامه جلسه سبحانی نیا، دادستان ویژه روحانیت استان فارس نیز با بیان این‌که هر طلبه طبق ایده حضرت امام(ره) باید کار طلبگی را در هر جایگاهی که قرار دارد انجام دهد گفت: اگر در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و کاهش ثبت و آمار طلاق برای شما سردفتران سبب کاهش درآمد شود اما برکات آن به زندگی شما مى‌رسد.
وی با اشاره به قانون حمایت خانواده بیان کرد: در این قانون علاوه‌بر قوانین مدون مربوط به زوجین قوانینی نیز برای سردفتران بیان شده که عدم رعایت آن به‌معنای معاونت در جرم است بنابراین سردفتران باید در اجرای صیغه طلاق دقت کنند.
سبحانی‌نیا تصریح کرد: در مقدار مهریه دقت فرمایید، برخی از مهریه‌ها با توجه به شرایط و توانایی افراد مشخص است که قصد پرداخت ندارد بنابراین باید کار طلبگی انجام داده و آنها را نصیحت کنید.
وی با اشاره به امتیازات الکترونیکی شدن روند ثبت عنوان کرد: الکترونیکی شدن روند ثبت علاوه‌بر سرعت بخشیدن به امور سبب جلوگیری از وقوع برخی از جرائم مانند ثبت با مدارک جعلی و همچنین رعایت حیثیت مشاعل شرعی و قانونی شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی