[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

اقتصاد فقر تولید می‌کند 

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

دولت توپ را در زمین مردم انداخته و به هر روش دستش در جیب مردم است‌. انگار دولت از هیچ طریقی درآمدی ندارد و باید به هر بهانه هزینه‌هایش را از جیب مردم تأمین کند‌. داستان واگذاری اقتصاد به مردم چونان افسانه‌ای بود دراین سال‌ها که به‌طور مستمر نقل می شد و اما اقتصاد همچنان دولتی است‌. بعد از داستان ارز و پاشیدن دلار به خیابان‌ها و ساده لوحی مردمی که خیال می کردند ارزش پول ملی درحال سقوط است، ریال‌ها جمع و جور شد و با فاصله چند ماه عملیات روانی حال نوبت به سقوط قیمت دلار است‌. این وسط فقط مردم ضرر کردند و بس‌، کسانی‌که دار و ندار خودرا دراین قمار بزرگ به بازی گرفتند‌. متخصصین امر درحوزه اقتصاد دولتی حالا که کار از کار گذشته به مردم هشدار می‌دهند که بازار ارز‌، بازار مطمئنی برای سرمایه‌گذاری نیست. هرچند این بازار دیگر شاخه‌های اقتصاد در حوزه طلا و خودرو را به‌شدت تحریک کرد و در‌پی آن کالاهای اساسی نیز با تورم هم داستان شدند‌. 
به تیتر اخبار در روزهای گذشته نیم نگاهی داشتیم، باورکردنی نیست اما تورم و بیکاری، 96هزار کودک بازمانده از تحصیل در سال 96-97 تولید کرده است. کارگران به زیر خط فقر سقوط دوباره‌ای کرده‌اند و موضوع سطح دستمزد آنان چونان همیشه در‌هاله‌ای از ابهام باقی مانده است و تشکل‌های کارگری نتوانسته‌اند در مجلس از اهرم‌های مورد نظر خود استفاده کنند. دیگر تیترهای خبری حکایت از فاصله دو میلیون تومانی مزد بگیران با حداقل معیشت دارد که این به معنای تورم مضاعف است‌. اگر بخواهیم خیلی رک وپوست کنده سخن بگوییم این موضوع عین تبعیض است که برزندگی کارگران سایه انداخته است‌. خانواده‌های بسیاری با حذف و یا تعدیل هزینه‌های خوراک‌، بهداشت، تحصیل‌، حمل و نقل و مسکن سعی در گذران زندگی دارند‌. 
اگر به مقایسه اخبار و تیترهای موجود بپردازیم انگار نوک پیکان این تعدیل هزینه‌ها آموزش‌وپرورش را نشانه گرفته و همین عامل 96‌هزار کودک بازمانده از تحصیل خلق کرده است‌. 
در نگاهی دیگر به حوزه اقتصاد کشورمان باید به این موضوع پرداخت که بخش خصوصی و البته تعاونی‌ها درتمام این سال‌ها قادر نبودند اشتغال‌زایی مناسبی داشته باشند‌. آمارها نشان می‌دهد تا شهریور سال‌جاری 1356‌بنگاه اقتصادی دارای مشکل در کشور شناسایی شده‌اند‌. درهمین رابطه و نگاه به آمارها در هشت سال گذشته 3900بنگاه اقتصادی تعطیل شده‌اند‌. بنگاه‌هایی که به‌گفته معاون اول رئیس جمهور پاشنه آشیل دولت هستند چراکه با از دست دادن هرشغل باید هزینه‌های چند‌برابری برای ایجاد اشتغال جدید پرداخت شود‌. 
در تمام این سال‌ها صیانت از اشتغال جزو شعارهای دولتی بوده اما درعمل این اتفاق نیفتاده است‌. تعداد کارگاه‌های صنعتی کشور در سال 1387 معادل 17هزار و 64واحد بوده که در سال‌1394 به 13‌هزار و 123واحد تقلیل یافته است‌. یعنی دریک بازه زمانی 8‌ساله 3هزار و 941‌واحد را از دست داده‌ایم‌. 
ازدست دادن این فرصت‌ها سرمایه‌گذاری‌های بزرگ‌تری را برای تولید و اشتغال طلب مى‌کند که البته در داخل کشور یافت نمى‌شود و یا تمایلی برای انجام آن نیست که خود نیازمند آسیب‌شناسی ویژه‌ای است‌. روابط با دول خارجی باید ایجاد و درتحکیم آن بکوشیم‌. بدون تبادل اقتصادی با جهان نمى‌توان اقتصاد داخلی را حفظ کرد‌. معنای این ایجاد ارتباط‌، تقدیم فرصت‌های اقتصادی به کشورهای استعمار‌گر نیست بلکه به معنای درست فکر کردن و استفاده از توانمدی‌های داخلی و خارجی است‌. اگر قرار باشد همه جهان را دشمن فرض کنیم باید قید اقتصاد را بزنیم‌. کشور در شرایط فعلی وضعیت خوبی ندارد‌. دولت باز هم دستش جلوی مردم دراز است‌. درآمد حوزه دلار به‌جای خود اما در هفت ماه ابتدای سال جاری دولت 75‌هزار میلیارد تومان مالیات از مردم دریافت کرده است‌. حالا نگاه دولت به سمت درآمدهای ناشی از سوخت است تا از این روش درآمدهای قابل‌توجهی را کسب کند‌.
نقطه سر خط‌- بازهم فقر حکم‌فرماست و دولت ادعا مى‌کند قادر به چرخاندن چرخ‌های اقتصاد نیست‌. چگونه مى‌توان از فساد دستگاه‌های دولتی جلوگیری کرد‌، مانع قاچاق شد و خیلی آسان و شفاف با مردم سخن گفت وقتی کشوری ثروتمند هستیم و احتمالاً خزانه آن‌قدر پر است که اختلاسگران نمى‌توانند در حال و هوای سیاست قید قدرت را بزنند‌. به‌نظر مى‌رسد داستان شفاف‌سازی هم تا انتخابات آتی برای گذران امور ادامه یابد‌. ما امیدواریم کارها سامان و روزگار و معیشت مردم بهبود یابد‌. ان‌شاءلله.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی