[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۲۹
  • دوره جدید

دلالان موسیقی؛ ریزگردهای آسمان هنر شیراز ، روزنامه شیراز نوین

گروه فرهنگ- محسن دانش:
افزایش بی رویه قیمت سازها در شیراز، بسیاری از دوستداران هنر موسیقی را نگران کرده است.
متأسفانه به علت کمبود نظارت‌های کافی، برخی از فروشندگان به خودشان اجازه می‌دهند که به شکل سلیقه‌ای سازها و لوازم موسیقی را بفروشند و همین امر سبب کاهش هنرجویان شده و بازار آموزشگاه‌های موسیقی را کساد کرده است.
اکنون یادگیری موسیقی به عنوان یک فعالیت گران در بین خانواده‌ها جایگاهی شبه اشرافی یافته و بسیاری از والدین توان فرستادن دلبندانشان به کلاس‌های موسیقی را ندارند.
از طرف دیگر کاهش چشمگیر کنسرت‌ها و اجراهای هنرجویی، در کنار سختی‌های اخذ مجوز از مراکز متولی فرهنگ و هنر هم مزید بر علت شده و بر مشکلات حوزه موسیقی فارس افزوده است.
برگزاری کنسرت‌های هنرجویی
«آرمین شهبازی فرد» در این باره می‌گوید: مشکلی که دست و پای بسیاری از سرپرستان موسیقی را در فارس بسته است، گرانی بی حد و حصر انواع سازها و سودجویی‌های دلالان موسیقی است؛ بنابراین شایسته است با برقراری شبکه‌های ارتباطی مؤثر در ساختارهای اقتصادی هنر و معرفی هنرمندان فعال در موسیقی سنتی به بانک ها، از فشار هزینه‌ها بکاهیم و بسترهای رشد موسیقایی را در استان هموارتر کنیم.
این مدرس موسیقی، خواستار جلوگیری از موازی کاری‌های رایج در روند صدور مجوزهاست و می‌افزاید: وقتی هنرمند نتواند حاصل سال‌ها زحمتش را به صحنه بیاورد و در معرض قضاوت مخاطبان قرار گیرد، چگونه باید از او انتظار شکوفایی و خلاقیت بیشتر در تولید آثار فاخر داشت؟
به باور این هنرمند شیرازی، برای رسیدن به جایگاه‌های والاتر موسیقی کشور، باید نگاه حرفه‌ای تری به عرصه موسیقی فارس داشته باشیم و با برگزاری کنسرت‌های هنرجویی و استعدادیابی، زمینه‌های تعالی این هنر را فراهم آوریم.
کمبود منابع معتبر علمی
وی اضافه می‌کند: همواره از دل گروه‌های موسیقی هنرمندان بزرگی به جامعه هنری کشور معرفی می‌شوند؛ پس نباید نسبت به مطالبات برحق این هنرمندان کم توجه بود و شرایط دلزدگی آن‌ها را از جامعه فراهم کرد.
شهبازی فرد می‌گوید: با فرهنگسازی برای جمع آوری کتاب‌های موسیقی در شیراز و برقراری پروسه امانت دهی آن‌ها به هنرمندان، می‌توان تا حد بسیار زیادی به رفع مشکل موجود کمک کرد.
این نوازنده ادامه می‌دهد: در حوزه کتاب‌های آموزشی هم مشکلات قبل همچنان پابرجاست و کمبود منابع معتبر علمی و گرانی کتاب‌ها و سی دی ها، رنج بسیاری را بر هنر آموزان موسیقی تحمیل می‌کند.
حمایت از تولیدات حرفه‌ای
وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر بیشترین سود را از برگزاری کنسرت‌های موسیقی در فارس، دلالان بی سوادی می‌برند که از دنیای موسیقی تنها بلیت فروشی را می‌شناسند و کاری به ارتقای هنر موسیقی در استان ندارند.
به اعتقاد این برگزیده جشنواره‌های هنری، در کنار کنسرت‌های موسیقی سالنی، فعال‌سازی اجراهای هنرجویی در محیط‌های آموزشگاهی در قالب برپایی جشنواره تولیدات آموزشگاهی فارس و تشویق برگزیدگان و حمایت از تولیدات حرفه‌ای آنها، گام بلندی است که به کیفی‌تر شدن روند خلق آثار فاخر و سرمایه گذاری بیشتر حامیان مالی در حوزه موسیقی می‌انجامد.
او عنوان می‌کند: موسیقی کارکردهای فراوانی دارد و در این زمانه که زندگی ماشینی بیشترین آسیب روانی را برای انسان‌ها به ارمغان می‌آورد، می‌تواند کمک شایان توجهی به کاهش این فشارهای روانی و ایجاد لایه‌های آرامشی در بافت جامعه کند.
کاهش کیفیت اجرا و نارضایتی مخاطبان
این هنرمند با اشاره به مراحل سخت مجوز گرفتن و از بین رفتن انگیزه‌های اجرا به دلیل طولانی شدن روند یاد شده، عنوان می‌کند: برای یک اجرای سالنی موسیقی باید ماه‌ها تمرین و هماهنگی با بسیاری از نهادها را سرلوحه کارمان قرار دهیم. از سوی دیگر راضی نگه داشتن حامیان مالی و درخواست‌های مکرر آن‌ها برای برگشت سرمایه هم نیاز به تمرکز زیادی دارد. بنابراین گیر افتادن در پروسه جانفرسا و زمان بر صدور مجوز، لطمه‌های فراوانی به روحیه هنرمند وارد می‌کند که در برخی از مواقع منجر به کاهش کیفیت اجرا و نارضایتی مخاطبان می‌شود.
به نظر این هنرمند منسجم نبودن گروه‌های موسیقی سنتی در شیراز و نبود مدیریتی علمی و آگاه به مشکلات موجود، از مهم‌ترین معضلات کنونی است که باید هر چه زودتر نسبت به برطرف کردن آن همت کرد.
کم‌رونقی بازار کنسرت‌ها
وی معتقد است با بی برنامگی موجود در موسیقی، به تدریج برخی از گروه‌های فعال از هم گسیخته می‌شوند و سال‌ها تلاش شبانه روزی سرپرستان به هدر می‌رود.
به عقیده این اهل هنر مهم‌ترین اولویت کاری در حوزه موسیقی، تسهیل سازوکارهای اجرای کنسرت در حوزه‌های هنرجویی و مربیان است که می‌تواند سبب شکوفایی استعدادها و رونق بازار هنری شیراز شود.
او می‌گوید: در سال گذشته با وجود همه تلاش‌های صورت گرفته در حوزه موسیقی، وضعیت اجرا‌ها خوب نبود و آمار‌ها حکایت از کم رونقی بازار کنسرت‌ها داشت که مسلماً تأثیر منفی بر سایر جنبه‌های کارکردی موسیقی استان و راهکارهای جذب مخاطبان می‌گذارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی