[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

مدیرکل ثبت احوال فارس: زادو‌ولد در این استان کاهش یافت، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل ثبت احوال استان فارس گفت: از ابتدای سال‌97 تا‌کنون (سوم‌دی) 58‌هزار و 476‌نفر در این استان متولد شدند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال 96 که 64‌هزار و 503 نفر بود بیانگر کاهش 9‌و سه‌دهم درصدی میزان ولادت در فارس است.
به گزارش خبرنگار ایرنا علیرضا انصاری، دوشنبه به مناسبت سوم دی ماه که روز ملی ثبت احوال نامگذاری شده با حضور در نشست شورای اسلامى شهر شیراز افزود: از مجموع 58‌هزار و 476‌مورد تولد به ثبت رسیده در مدت یاد شده در سال 97، تعداد 30‌هزار و 116نفر آنها پسر و 28‌هزار و 360‌نفر دختر است.
وی بیان داشت: به‌طور میانگین روزانه 212‌نفر در استان فارس متولد می‌شوند که نسبت تولد آنها در این استان 106پسر به ازای تولد 100 نوزاد دختر است. به گفته انصاری، بیش از 99‌درصد ولادت‌های استان فارس در سال‌97 در مهلت قانونی 15روزه ثبت شده است.
مدیر کل ثبت احوال استان فارس ادامه داد: تا قبل از سال‌93 جایگاه این استان به‌لحاظ میزان ثبت ولادت در کشور بیست و هشتم و در ثبت فوت، در رتبه بیست و چهارم قرار داشت اما هم‌اینک فارس در ثبت ولادت در رتبه نخست و در تعداد فوت در رتبه دوم قرار دارد. 
انصاری اضافه کرد: متداول‌ترین نام‌های انتخاب شده در فارس به ترتیب برای پسران امیر علی، محمد، عباس و برای دختران فاطمه، زهرا و آواست.
وی گفت: نخستین شناسنامه در فارس در یازدهم اسفندماه سال 1305خورشیدی برای میرزا ابراهیم خان قوام، والی این استان که بعدها به مقام نخست وزیری رسید، صادر شد.
مدیرکل ثبت احوال استان فارس همچنین در مورد آخرین وضعیت گروه‌های سنی ازدواج دختران و پسران در این استان بیان داشت: میانگین گروه سنی دختران برای ازدواج در فارس 25 تا 29 سال و پسران حدود 33‌سال است. 
انصاری با بیان این‌که آمارها بیانگر این است که 36.5‌درصد از طلاق‌ها در پنج‌سال اول زندگی رخ می‌دهد افزود: استان فارس از حیث تعداد ازدواج در رتبه بیست و یکم و در طلاق در رتبه نوزدهم کشور قرار دارد.
مدیر کل ثبت احوال استان فارس در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تعداد کارت‌های هوشمند صادر شده در این استان تا سال 93 حدود 112هزار کارت بود اما در سه سال و نیم گذشته این تعداد به سه میلیون و 50‌هزار کارت افزایش یافته است.
انصاری با بیان این‌که در این استان، سه‌میلیون و 700‌هزار نفر دارای شرایط دریافت کارت ملی هستند گفت: در سال‌های گذشته، تعداد افرادی که روزانه برای دریافت کارت هوشمند ملی نام نویسی مى‌کردند 500‌نفر بود اما این رقم امروز به بیش از 12هزار نفر در روز رسیده است.
وی اظهار داشت: برای انجام امور مربوط به صدور کارت هوشمند ملی 67 اداره و نمایندگی در این استان فعال است 
که برای جلوگیری از اتلاف وقت و کاهش میزان رفت و آمدها، همه این مراکز به فیبر نوری مجهز هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی