[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

۳۵‌درصد رانندگان سرویس مدارس فاقد کارت صلاحیت هستند، روزنامه شیراز نوین

123‌هزار دانش‌آموز شیرازی روزانه به وسیله سرویس به مدرسه مى‌روند و مسئولیت جابه‌جایی این تعداد دانش‌آموز برعهده بیش از 10‌هزار و 900‌راننده است که 35‌درصد این تعداد فاقد کارت صلاحیت رانندگی هستند.
رئیس سازمان دانش‌آموزی استان فارس در گفت‌و‌گو با پانا با بیان این‌که تنها 12‌درصد رانندگان سرویس مدارس شهر شیراز دارای کارت صلاحیت رانندگی هستند گفت: رانندگان خودروهای عمومى طبق قانون باید گواهینامه پایه‌2 داشته باشند و سازمان حمل و نقل و ترافیک شهری برای رانندگانی که متقاضی رانندگی عمومى هستند کارت صلاحیت صادر مى‌کند.
وی افزود: 53‌درصد این رانندگان درخواست خود را برای صدور کارت صلاحیت ارسال کرده‌اند و دارای پرونده پستی هستند و به‌زودی کارت صلاحیت آنان توسط سازمان حمل و نقل صادر مى‌شود اما متأسفانه 35درصد رانندگان فاقد کارت صلاحیت هستند و دارای «‌گواهینامه پایه3» یا «ب‌1» هستند و طبق قانون اجازه رانندگی خودروهای عمومى را ندارند. رئیس سازمان دانش‌آموزی استان فارس افزود: در واقع آموزش و پرورش در بحث سرویس مدارس کارفرما است و سازمان دانش‌آموزی به‌عنوان نماینده کارفرما هدایت و نظارت این مهم را برعهده دارد و شرکت‌های حمل و نقل زیر نظر سازمان حمل و نقل و ترافیک شهری شهرداری به‌عنوان پیمانکار وظیفه جابه‌جایی امن و ایمن دانش‌آموزان را بر عهده دارند.
محسن کلاری تصریح کرد: تاکنون بیش از 10‌هزار و 941‌راننده ثبت سامانه سرویس شده‌اند که در قالب 31‌هزار و 521‌سرویس، جابه‌جایی بیش از 123‌هزار دانش‌آموز را برعهده دارند به‌طوری‌که هر راننده سه نوبت سرویس دهی دارد.
کلاری تصریح کرد: در سال 95 با همکاری فرمانداری و با مکاتباتی که با وزرات کشور انجام شد، مهلت سه ساله‌ای برای فعالیت رانندگان متقاضی همکاری در سرویس مدرسه که دارای گواهینامه پایه‌3 بودند از وزارت کشور اخذ شد و این رانندگان باید در این فرصت برای دریافت گواهینامه پایه‌2 و دریافت کارت صلاحیت رانندگی خودروهای عمومى اقدام می‌کردند.
وی افزود: با توجه به این‌که این مهلت 3‌ساله تا پایان شهریورماه‌98 به‌پایان میرسد متأسفانه همچنان 35‌درصد رانندگان برای دریافت گواهینامه مورد نظر و صدور کارت صلاحیت اقدامى ‌نکرده‌اند و شرکت‌های حمل و نقل زیرمجموعه سازمان حمل و نقل مسافر درون شهری مسئولیت تأیید صلاحیت آنان را به عهده دارد.
رئیس سازمان دانش‌آموزی استان فارس با تأکید بر این‌که در حال حاضر امنیت بیش از 45‌هزار دانش‌آموز در خطر است و رانندگان سرویس‌های مدرسه این تعداد دانش‌آموز به‌دلیل نداشتن کارت صلاحیت، امکان نصب تابلو احتیاط را ندارد گفت: ضروری است تا شرکت‌های حمل و نقل پیش از این‌که بخواهند پاسخگوی حوادث جبران‌ناپذیر باشند نسبت به رفع این مسئله اقدامات ضروری را انجام دهند.
رئیس سازمان دانش‌آموزی فارس افزود: ضمن آن‌که قوانین برای همه مدارس یکسان است اما متأسفانه در برخی مدارس غیردولتی به این مهم کمتر توجه شده است و مدیران مدارس غیر‌دولتی باید در انتخاب سرویس مدرسه برای دانش‌آموزان نهایت دقت خود را به‌کار گیرند.
وی ادامه داد: از مهرماه سال جاری گزارش کامل این موضوع و عواقب سوء آن نیز به فرمانداری و شهرداری شیراز ارائه شده و از آنها خواسته شده تا به منظور اجرای قانون و ایجاد اطمینان خاطر دانش‌آموزان، اولیا و مسئولان و بر حسب ضرورت با حساسیت ویژه این موضوع را بررسی و برای رفع معضل مذکور قبل از بروز هرگونه اتفاق و حادثه جبران‌ناپذیر اقدام اساسی صورت گیرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی