[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

پرونده گرانی آب به دادگاه رفت، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوینپیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

‌شصت و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامى شهر شیراز در روزی که تعداد اعضای آن بین نفر۸ و ۹‌نفر دائم در حال تغییر بود به بررسی چند موضوع مهم پرداخت. بررسی ایراد هیئت تطبیق مصوبات به مصوبه افزایش نرخ آب و بازگشت این لایحه به شورا، ادامه بررسی بندهای باقیمانده طرح مدیریت تعارض منافع عمومى و بررسی لایحه الحاق محله زیباشهر به محدوده شهر شیراز از جمله مواردی بود که در این جلسه اعضای شورا پیرامون آنها بحث کردند.
* مجادله آب در شورای حل اختلاف
مخالفت فرمانداری شیراز با مصوبه افزایش قیمت آب‌بها یکی از داغ‌ترین مباحث خبری یکی دو روز گذشته بود که در نهایت با بازگشت این لایحه به صحن شورا، اعضا بر ارسال مجدد آن تأکید کردند. سرپرست فرمانداری شیراز اخیراً در مصاحبه‌ای افزایش نرخ آب‌بها در شیراز را مخالف با سیاست‌های دولت اعلام و در نهایت این مصوبه را به شورا عودت داد. اما رئیس شورا در حمایت از این لایحه با اشاره به اقدام دولت در افزایش نرخ موارد مختلف همچون مایحتاج اولیه مردم، این نوع برخورد را متناقض دانست. سیداحمدرضا دستغیب عملکرد دوگانه پیرامون این لایحه را نوعی سیاست یک بام و دو هوا دانست و افزود: فرمانداری بایستی برای رد این مصوبه دلیل مستندی به شورا ارائه کند. اگرچه باز هم برخی اعضای شورا همچون احمد تنوری ضمن مخالفت با افزایش قیمت آب‌بها این افزایش تعرفه را موجب ایجاد تنش در جامعه دانست.
مدیرعامل شرکت آبفای شیراز هم دردفاع از افزایش تعرفه آب‌بها این افزایش را به‌طور متوسط در کلیه قبوض ۹درصد اعلام کرد و گفت: در این مصوبه نرخ بخش‌های مختلف جداگانه تعیین شده و حتی در بخشی مانند مراکز آموزشی کاهش قیمت داشتیم و یا مساجد به‌طور کل معاف شدند. الله بخش نظرپور با گلایه از فرمانداری شیراز نسبت به عدم دعوت از شرکت آبفا و نظرخواهی از این شرکت پیرامون بررسی چرایی افزایش قیمت آب‌بها گفت: افزایش فراوان در بخش تجهیزات آب موجب کندی روند اجرایی در عملیات آبرسانی شده اما در عین‌حال فرمانداری به بهانه مغایرت این مصوبه با سیاست‌های دولت برای ما مشکل ایجاد مى‌کند.
در نهایت با تصویب اعضا و اصرار بر مصوبه فعلی این لایحه به شورای حل اختلاف استان ارجاع شد.
* ادامه بررسی طرح مدیریت تعارض منافع
اما بررسی بخش‌های باقیمانده از طرح مدیریت تعارض منافع قسمت عمده جلسه روز گذشته شورا را به خود اختصاص داد و مهم‌ترین موضوع در مباحث دیروز بحث و جدل بر سر عناوین و تعاریف بود که در نهایت مقرر شد تا عنوان مدیریت شهری به شورای اسلامى شهر، شهرداری، سازمان‌ها و واحدهای تابعه تغییر یابد. همچنین بر اساس بند‌۶ مدیران ارشد شهرداری شامل معاونین شهردار، مدیران کل، رؤسای سازمان، مدیران عامل، مدیران مناطق شهرداری، اعضای هیئت مدیره تمامى ‌واحدهای تابعه و وابسته به شهرداری شیراز خواهد شد. یکی از موارد مهم در بررسی این بند به اعضای هیئت مدیره اختصاص داشت که بنا به گفته سیروس پاک فطرت وجود برخی مدیران خارج از شهرداری در جلسات هیئت مدیره محل مناقشه در اجرای این بند است چراکه این قبیل مدیران شامل قوانین شهرداری نمى‌شوند.
 ابراهیم صبوری نایب رئیس شورا در پاسخ به این مسئله یادآور شد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات پیرامون استخدام‌ها ناشی از سفارشات برخی از حاضرین در جلسات هیئت مدیره شهرداری بوده است که اتفافاً خارج از دایره مدیران شهرداری هم هستند. در بند ۷ماده یک کارکنان شهرداری شیراز واحدهای تابعه را افراد دارای هرگونه رابطه استخدامی(شرکتی، حجمى ‌و مشاوره‌ای و...) با شهرداری شیراز و واحدهای تابعه تشکیل می‌دهند. با این مصوبات به‌نظر مى‌رسد که تاکنون اعضای شورا طی دو جلسه در حال حل کردن مشکلات حقوقی ناشی از تعاریف و عناوین درحوزه شورا و شهرداری بوده‌اند و این طرح باز هم در جلسات بعدی برای بحث و بررسی در صحن مطرح خواهد شد.
اما لایحه‌ی شهرداری مبنی بر الحاق محله زیبا شهر به محدوده شهر شیراز به‌صورت منفصل، دیگر دستور کار شورا بود که به اتفاق آرا تصویب شد. نواب قائدی رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورا در دفاع از این مصوبه زیباشهر را منطقه‌ای فاقد کد آبادی دانست و گفت: شهرک زیباشهر با جمعیت حدود ۲۹۵۹نفر در سال‌۱۳۹۵ به‌عنوان سکونت‌گاه در حریم شیراز واقع شده است و طرح تفصیلی سکونت‌گاه مذکور نیز به تصویب شورای اسلامى شهر شیراز رسیده است که با توجه به مکاتبات اداره کل راه وشهرسازی فارس، بررسی طرح تفصیلی را منوط به الحاق زیبا‌شهر به محدوده شیراز کرده است. در جلسه روز گذشته شورا اعضا به اتفاق به الحاق زیباشهر به شیراز رأی مثبت دادند تا پس از تصویب نهایی در کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان فارس و سایر مراجع قانونی این لایحه قابل‌الاجرا شود.
همچنین اعضای شورا بر ایراد هیئت تطبیق مصوبات به مصوبه واگذاری زمین به هیئت امنای فرهنگی مذهبی الصابرین(معلولان فارس) برای احداث مجتمع مذهبی با حفظ مالکیت شهرداری‌، مشروط بر تغییر کاربری بر مصوبه اصرارکردند. شورای اسلامى شهر شیراز همچنین لایحه‌ی پیشنهادی شهرداری مبنی بر عزیمت شهردار شیراز و هیئت همراه به شهر درسدن کشور المان را تصویب کردند. در این جلسه همچنین، لایحه‌ی شهرداری مبنی بر اصلاح مصوبه واگذاری زمین به هیئت امنای مسجد حضرت ابوالفضل(ع) به منظور احداث مسجد و حسینیه تصویب شد.
* ارجاع معافیت ۵۰درصدی عوارض مراکز خیریه به کمیسیون‌ها
اما اعضای شورا در جلسه روز گذشته خود لایحه‌ی پیشنهادی شهرداری مبنی بر الحاق یک تبصره به مصوبه‌ی عوارض شغلی را در دستور خود قرار دادند. لایحه‌ای که مطابق آن عوارض شغلی سالانه مشاغل مستقر مراکز خیریه معادل ۵۰درصد فرمول ماده واحده محاسبه و دریافت شود. 
در این لایحه مراکز خیریه به مراکزی اطلاق مى‌شود که با هدف غیر‌سیاسی و غیر‌انتفاعی و عام‌المنفعه بر اساس اصول و مبانی نظام مقدس جمهوری اسلامى ایران به‌منظور ارائه خدمات در راستای اهداف سازمان بهزیستی کشور تشکیل مى‌شود و دارای شرایط مشخصی از جمله اخذ مجوز خیریه از سازمان بهزیستی، وقفنامه یا اساسنامه و پروانه خاص خیریه از دانشگاه علوم پزشکی به‌منظور مراکز بهداشتی و درمانی، عبارت خیریه در تابلو مرکز ذکر شده باشد. اعضای شورای اسلامى شهر شیراز در این جلسه لایحه‌ی پیشنهادی شهرداری مبنی بر الحاق تبصره به مصوبه‌ی عوارض شغلی را به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و سلامت، محیط زیست و خدمات شهری به طور مشترک ارجاع دادند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی