[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۵
  • دوره جدید

سکان هیئت والیبال در دست عضو شورای شهر، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین:‌ مجمع انتخاباتی هیئت والیبال استان فارس صبح دیروز برگزار شد و قاسم مقیمی، عضو شورای شهر شیراز با اکثریت قاطع آرا به عنوان رئیس این هیئت در ۴سال آینده انتخاب شد.
در این مجمع که در محل اداره ورزش و جوانان استان فارس برگزار شد،‌ افشین داوری سرپرست فدراسیون والیبال به عنوان رئیس مجمع حضور داشت و در کنار حیدرعلی کامیاب مدیرکل اداره ورزش و جوانان فارس، محسن سالاری معاون توسعه امور ورزش استان و ۱۳نفر دیگر، ۱۶عضو مجمع دیروز را تشکیل می‌دادند. ضمن اینکه دو نفر از اعضای مجمع که نماینده ورزشکاران آقا و خانم بودند، در این مجمع حضور پیدا نکردند.
پیش از آغاز مراسم، نام ۵کاندیدا روی تابلو درج شده بود؛ اما پیش از آغاز رسمی مراسم اعلام شد محمد رئیسی انصراف خود را اعلام کرده و در جلسه حضور ندارد. بنابراین، نام او از روی تابلو پاک شده و ۴نفر دیگر باقی ماندند.
محسن سالاری نخستین کسی بود که در این جلسه سخنرانی کرد. او ابتدا از منوچهر اسدی پویا، رئیس سابق هیئت والیبال تقدیر کرد و گفت: به دلیل قانون منع به‌کار‌گیری بازنشستگان و البته عدم تمایل ایشان به ادامه حضور در این مسند،‌ پس از ۷سال از این هیئت می‌روند و از او تشکر می‌کنیم که ۷سال با تمام مشکلاتی که بود،‌ چرخ هیئت را چرخاندند.
سالاری افزود: والیبال در اولویت‌های اداره ورزش و جوانان فارس است و این اداره همان اندازه که از این هیئت حمایت می‌کند،‌ انتظارات زیادی هم از آن دارد. کشور ما در والیبال جزو ۸کشور برتر دنیاست و منابع انسانی والیبال کشور به شکلی است که می‌تواند در جهان مطرح باشد. فارس هم درست است که در حال حاضر تیمی در سطوح بالای لیگ کشور ندارد؛ اما در بخش داوران و مربیان، نیروهایی دارد که در سطح بین‌المللی مطرح هستند و این نشان دهنده پتانسیل بالای فارس در والیبال کشور است. ضمن اینکه باید به فکر داشتن تیم در لیگ‌های کشوری نیز باشیم.
معاون توسعه امور ورزش استان در ادامه توضیحاتی در خصوص نحوه برگزاری مجمع ارائه کرد:‌ پس از پایان دوره چهار ساله آقای اسدی پویا، ما در روزنامه‌های کثیرالانتشار استان آگهی دادیم و نفراتی، خود به عنوان کاندیدا به ما معرفی کردند. پس از ثبت‌نام کاندیداها، تمامی آن‌ها به صورت دقیق بررسی شدند تا صلاحیتشان احراز شود. همچنین تمامی اعضای مجمع طبق ضوابط انتخاب شدند و قویاً اعلام می‌کنم این اداره هیچ‌گونه جانب‌داری برای انتخاب کسی نداشته و ندارد.
وی در پایان صحبت‌هایش در این بخش گفت: من روی والیبال حساسیت ویژه‌ای دارم و با دقت و ظرافت بیشتری پیگیر امور این هیئت خواهم بود.
سپس، محمدرضا صلواتی مدیر روابط عمومی اداره ورزش و جوانان یکی‌یکی نام اعضای مجمع را صدا زد تا هریک از اعضا به سرپرست فدراسیون معرفی شوند. آخرین نفر، چهره‌ای بسیار آشناست: محمد ناظم‌الشریعه، سرمربی تیم ملی فوتسال در این جلسه به عنوان نماینده باشگاه صدرای شیراز حضور دارد!
پس از شناسایی و معرفی نفرات، نوبت به صحبت کاندیداها می‌رسد. هر کاندیدا فقط ۵دقیقه فرصت دارد تا خود را معرفی کرده و برنامه‌هایش را اعلام کند. زمانی بسیار اندک که البته بعید است تأثیری در آرای نفراتی بگذارد که احتمالاً پیش از آغاز مجمع،‌ کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب کرده‌اند.
 ابتدا نام محمد خضری خوانده می‌شود و او به عنوان نخستین کاندیدا شروع به صحبت می‌کند. او پیش از شروع صحبت‌هایش، خود را میثم خضری معرفی کرده و خواستار اصلاح نامش در تابلو می‌شود. سپس دو دقیقه از وقتش را به تقدیر و تشکر و مقدمه‌چینی اختصاص می‌دهد و در سه دقیقه باقی مانده به بیان برنامه‌هایش می‌پردازد: ما با هم‌گرایی و وحدت رویه می‌توانیم به شکوفایی والیبال استان امیدوار باشیم. من برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی دارم که اصلاح ساختار مدیریت والیبال یا همان بهسازی منابع انسانی، در اولویت آن‌هاست. ما باید ساختار مدیریت والیبال در کلان‌شهر شیراز را مورد اصلاح کنیم. باید بتوانیم شهر شیراز را به سکوی پرتاب والیبالیست‌ها تبدیل کنیم که اگر نتوانیم این کار را انجام دهیم،‌ یعنی تمام زحماتمان به هدر رفته و پتانسیل‌هایمان در یک جایی متوقف می‌شوند.
خضری در ادامه گفت:‌ باید با برنامه‌ریزی هدف‌مند، تیم‌داری هیئت‌ها را به طور کلی حذف کرده و برای ورود بخش خصوصی برای تیم‌داری در والیبال، بسترسازی کنیم. ما باید کاری کنیم که در بلندمدت صاحب تیم‌هایی در هر دو بخش آقایان و بانوان در لیگ‌های برتر و دسته‌اول کشور شویم.
پس از پایان صحبت‌های خضری، حامد رحمانی به عنوان دومین کاندیدا شروع به صحبت کرد:‌ برنامه‌های من همان برنامه‌هایی‌ست که آقای خضری بیان کرد. بنابراین من به نفع ایشان کنار می‌روم!
بنابراین تعداد کاندیداها به ۳نفر کاهش پیدا کرد. حالا نوبت به محمدامین شعیبی بود که صحبت خود را آغاز کند. او ابتدا به قاسم مقیمی، دیگر کاندیدای حاضر، درگذشت پدرش را تسلیت گفت و پس از آن به گستردگی استان فارس از هر نظر اشاره کرد و تأکید کرد که 
رسیدگی به تمامی نقاط استان، کار بسیار سختی است و یک مدیر توانمند می‌خواهد.
در این لحظه به یک‌باره لحن صحبت‌های شعیبی عوض شد و او موضع انتقادی شدیدی به این انتخابات گرفت. شعیبی ابتدا زمان ۵دقیقه‌ای را برای اعلام برنامه‌های یک هیئت ورزشی بسیار اندک دانست و سپس خطاب به مدیرکل اداره ورزش و جوانان فارس گفت: «آقای کامیاب من این انتخابات را انتصابات می‌دانم!» او سپس شروع به خواندن شعری کرد که از قبل آماده کرده بود. شعری البته بی‌وزن و بی‌قافیه اما پر از کنایه به برخی اعضای حاضر در جلسه بود.
گفتم از آینه شعرم بگویم پندی     
                      تا که دوستان خورند چای دو پهلو قندی
حال امروز من و حال خوش منتصبین         
                  باز گویم به زبان ادبی و داد به این منتصبین
کرده‌اند جمع، من و تو که شود مجمع خیر       
                         که همه منتخبین باز دهند رأی به غیر
لیک ندانند که خدا هست ناظر         
                           همچو شورای قبلی که گلش شد بارز
حاج منوچ و بر و بچ باز قیامت کردند     
                            ز بر این منتصب عرض ارادت کردند
حاج آقای کل ورزش که رئیس گل ماست       
                   والیبال است که از ماست که بر خود ماست
دوستی گفت که دلت با ما نیست    
                             جبهه تو ز بر ما، جبهه جنجالی‌ست
گفتمش نان خورده‌ام ز سر سفره و نان جو    
                                 که نگویند فلانی لابی کرده از نو
دیدم از بهر قضا باز آمد از شورای شهر   
                     که چه می‌کند این دکتر از روی شوق و شعف
گفته است سال به حدود پنجاه میلیارد ریال    
                     ذهن من هی می‌شمارد از خیال تا به ریال
واقعی باشد،‌ خدایی افتخار جمع ماست   
           بودجه‌اش از هر کجاست، لیک از شورای شهر ماست
قول دادند که چنین و چنان خواهد کرد    
             باکلاس است و سیاست دارد، آنچنان خواهد کرد
در حین شعرخوانی شعیبی، به یک‌باره افشین داوری رئیس مجمع شروع به صحبت می‌کند: عذرخواهی می‌کنم. از این به بعدش ربطی به مجمع ندارد و خواهشمندم قطع بکنید. یک دقیقه دیگر فرصت دارید و می‌توانید مطالب دیگرتان را ارائه بدهید.
شعیبی هم به بیان آخرین صحبت‌هایش می‌پردازد و با لحن نیش‌داری می‌گوید: امیدوارم که واقعاً بخواهید انتخاب کنید. دوستان مدیونید به رأیی که می‌دهید. به آقای مقیمی هم می‌گویم: شما والیبالی نیستید. به والیبال نیایید که می‌شود همان جریانات قبلی. دوستانی که زحمت کشیدند و شما را آوردند. ما در والیبال بحث زیرساخت داریم. سیاست‌هایی داریم که باید بهش رسیدگی شود. همکاری با ارگان‌ها داریم که من این تجربه را دارم و در خودم دیدم که می‌توانم اسپانسر جذب کنم و امیدوارم که دوستان فکر کنند و از خود جامعه والیبال یک نفر را انتخاب کنند. من آقای مقیمی را در شورای شهر فردی قوی می‌بینم؛ اما شما وقتی ندارید که برای هیئت والیبال بگذارید. استان فارس ۸۰۰کیلومتر گستردگی دارد و شهرستان‌های ما گناه دارند و باید به آن‌ها رسیدگی شود. شهر شیراز هم پتانسیل بالایی دارد و من هم مانند آقای خضری اگر رای بیاورم از کلان‌شهر شیراز شروع می‌کنم.
با پایان صحبت‌های شعیبی، حالا نوبت قاسم مقیمی است که به نظر می‌رسد شانس زیادی برای کسب اکثریت آرا دارد. او از روی چند کاغذ که با فونتی بسیار درشت روی آن تایپ شده، مطالبش را عنوان می‌کند. او پس از بیان مقدمه‌ای کوتاه می‌گوید: مهم‌ترین دغدغه من در چند روز اخیر این بود که شعار یا عنوانی را انتخاب کنم که بتوانم در چند کلمه مانیفست والیبال استان فارس را بیان کنم که نهایتاً به این شعار رسیدم: والیبال برای همه. که این چند کلمه تکلیف را چه برای خودم، چه برای مردم و چه مدیران استان روشن می‌کند. اولین محور این شعار،‌ فرهنگ و جامعه است. در همین دهه گذشته، همگان به چشم خود نشاط و شادابی اجتماعی را که ورزش والیبال با حضور قدرتمند و عزتمند خود در رقابت‌های آسیایی و جهانی ایجاد کرد مشاهده کردند و این اثبات این نکته است که والیبال فرهنگ‌ساز است.
او سپس به بیان محورهای دیگر شعار خود اشاره می‌کند:‌ دومین مأموریت من فراهم کردن بستری برای همگانی کردن این ورزش است. باید این ورزش را با همکاری همه، ‌به جای جای فارس سرازیر کنیم. سومین محور نیز پرداختن به بانوان و بسترسازی برای حضور این قشر مهم در والیبال است و چهارمین محور، محوریت علم و تکنولوژی در والیبال فارس است و پنجمین آن،‌ تمرکززدایی از مدیریت والیبال استان.
مقیمی، هریک از محورهای برنامه‌اش را به طور مختصر تفسیر می‌کند و بدون اینکه هیچ توجهی به صحبت‌های منتقدش کند، به صحبت‌هایش پایان می‌دهد.
سپس برگه‌های آرا بین حضار تقسیم شد و در همین حین، شعیبی می‌گوید: «من هم به نفع آقای خضری کنار می‌روم.» یکی از خانم‌های حاضر در مجمع با کنایه می‌گوید: پس چرا حرف زدی و وقت بقیه را گرفتی؟ که شعیبی جواب داد: من ۴دقیقه بیشتر حرف نزدم!
بنابراین فقط نام دو کاندیدا روی تابلو باقی می‌ماند و با چرخش صندوق بین حاضران، آرا جمع‌آوری می‌شود. صلواتی توضیح می‌دهد که دو واحد نظارتی برای نظارت بر حُسن انجام کار در مجمع حضور دارند. آرا شمرده می‌شود و تعداد آرا ۱۶عدد اعلام می‌شود. سپس یکی‌یکی هر رأی خوانده می‌شود و روی تابلو نقش می‌بندد. از همان نخستین آرا، نتیجه قطعی مشخص می‌شود: ۱۵ در برابر ۱ به سود قاسم مقیمی.
سه کاندیدای دیگر از جای برخواسته و به مقیمی تبریک گفته و با او دست می‌دهند؛ حتی محمدامین شعیبی!
با پایان رأی‌گیری و مشخص شدن نتیجه، کامیاب شروع به صحبت می‌کند: حالا دیگر وضعیت والیبال مثل ۱۰سال قبل نیست. به واسطه زحمات آقای داورزنی رئیس سابق فدراسیون، رشد قابل توجهی داشته‌ایم و جزو ۶کشور مطرح دنیا هستیم. مطمئناً این وضعیت با حضور آقای داوری (مدیریت فعلی فدراسیون) ‌ادامه پیدا خواهد کرد. باید بگویم که فارس هم مدنظر این عزیزان است و انتظارات زیادی از والیبال این استان دارند. آقای مقیمی باید توجه داشته باشد که فارس به واسطه نداشتن لیگ استانی و نداشتن تیم در لیگ‌های کشوری، دچار نقص شده و جا دارد که در سطح اول و دوم آقایان و بانوان در آینده نزدیک تیم‌هایی را در لیگ برتر کشور داشته باشیم. ما نه تنها در شیراز، بلکه در خیلی از شهرستان‌ها والیبال خوبی داشتیم و قطب والیبال محسوب می‌شدیم؛ ‌اما حالا عقب افتاده‌ایم و باید خودمان را برسانیم. چرا نباید مثل گنبد و ارومیه، آخر هفته برویم و یک مسابقه والیبال ببینیم و شاهد حضور بازیکنان تیم ملی در شهرمان باشیم؟ باید اقدام کنیم و این اقدام نیاز به هم‌دلی دارد. باید دست به دست هم دهیم. بخشی از اتاق فکر ما همین مجمع است؛ اما اتاق فکر اصلی ما خیلی بزرگ‌تر از این چیزی است که اینجا می‌بینید. باید پشت این نفری که انتخاب کرده‌ایم باشیم. داشتن ثروت و پول نمی‌تواند تضمین کننده موفقیت باشد و باید کمک کنیم که اگر آورده‌ای وجود دارد، به درستی استفاده شود.
کامیاب در پایان تأکید کرد: هیئت‌ها به هیچ عنوان نباید تیم‌داری کنند. باید در طول دوره ۴ساله شما آن‌قدر باشگاه‌ها توسعه پیدا کنند که در انتخابات بعدی، ‌یکی از دفاعیات شما تکیه بر همین موضوع باشد.
پس از صحبت‌های کامیاب، افشین داوری سرپرست فدراسیون و رئیس مجمع نیز چند دقیقه‌ای صحبت کرد: در حال حاضر این رشته تیمی در ایران از حال و روزی خوبی برخوردار است و در جهان با کسب رنکینگ 8بسیار مطرح و خوش‌نام است. والیبال کشور با برنامه‌ریزی خوبی که انجام داشته خودش را در سطح تیم‌های بزرگ جهانی نشان داد و این روند باید ادامه داشته باشد. در بازی‌های نخبگان ورزشی بیش از 5000نفر را استعدادیابی کردیم که در مجموع حدود 150نفر از آقایان و بانوان را برای شرکت در تمرینات و اردوهای مختلف انتخاب نمودیم. برنامه درازمدت فدراسیون والیبال فقط به تیم بزرگسالان ختم نمی‌شود؛ بلکه از همه استان‌ها و شهرستان‌ها در جهت کشف بازیکنان برتر برای آینده تیم ملی تلاش می‌کنیم. به دلیل زیرساخت‌های خوبی که در ورزش فارس به وجود آمده، امیدوارم در سال آینده با مدیریت خوب و هدف‌مند یک تیم از استان فارس را در لیگ‌های بالای والیبال کشور شاهد باشیم.
وی همچنین اشاره‌ای به اعضای مجمع داشت و تصریح کرد: نباید رئیس هیئت را تنها گذاشت و با نقدهای منصفانه از هدف‌گذاری در این رشته پرطرف‌دار غافل نشوید.
داوری درپایان گفت: ان‌شاءالله بتوانیم میزبانی رقابت‌های قهرمانی آسیا که از اعتبار بالایی برخوردار است را به این شهر زیبا اعطا کنیم و فدراسیون هم این آمادگی را دارد که از هیچ کمکی برای پیشرفت ورزش والیبال دریغ نکند؛ ولی پرداختن هیئت به شهرستان‌ها و کلانشهر شیراز می‌تواند والیبال استان و در نهایت کشور را به قله برساند.
در ادامه، قاسم مقیمی کاندیدای منتخب مجمع نیز به بیان صحبت‌های پایان خود پرداخت و این بار پاسخ شعیبی را هم داد: این دوست عزیزمان در حاشیه شعرشان، تهمتی به من زدند که لازم می‌دانم پاسخ ایشان را بدهم. من هیچ‌وقت با هیچ کسی لابی نکرده‌ام. هیچ‌جا هم قول ندادم که ۵میلیارد پول می‌آورم. قطعاً اگر این مسئولیت را قبول کرده‌ام، فکر اسپانسر هستم و این کار را خواهم کرد؛ چون این جایگاه را در شأن استان فارس نمی‌بینم و تمام تلاش خودم و همه عزیزان استان را انجام خواهیم داد تا بتوانیم والیبال استان را به جایگاه خود برسانیم.
در پایان این جلسه، از زحمات منوچهر اسدی پویا به عنوان رئیس سابق هیئت تقدیر شد. اسدی پویا هم چند دقیقه‌ای صبحت کرد و در بخشی از صحبت‌هایش در پاسخ به شعیبی که در شعرش او را با لفظ حاج منوچ خطاب کرده و او را به لابی‌گری برای انتخابات متهم کرده بود، گفت: اگر به واقع اعتقاداتی داریم و به اخلاقیاتی مقید هستیم، باید این را در عمل ثابت کنیم. من در پاسخ به این دوستمان فقط این شعر را می‌گویم: 
گر دوست کلام بد به ما گفت / ما چهره ز غم نمی‌خراشیم ما جمله ز نیکی‌اش بگوییم / تا جمله دروغ گفته باشیم (خنده حضار).
خوش‌وبش صمیمانه شعیبی و مقیمی در پایان مجمع، آخرین نکته جالب جلسه دیروز بود!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی