[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

ثبت‌نام جاماندگان دریافت «سبدهای حمایتی» به‌زودی، روزنامه شیراز نوین

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد از افزوده شدن بیش از ۶۲۰هزار خانوار به جمعیت کمیته امداد طی ۶ماه گذشته برای دریافت کمک‌هزینه معیشتی خبر داد.
به گزارش ایسنا، فاطمه رهبر با بیان اینکه تا ابتدای دی‌ماه امسال، ۲میلیون و ۱۹هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد برای دریافت کمک هزینه معیشت قرار دارند، گفت: یک میلیون و ۴۶۵هزار نفر از این تعداد، سالمند هستند. همچنین حدود یک میلیون نفر از افراد تحت پوشش، زنان سرپرست خانوار هستند.
وی با بیان اینکه ۳۴۰هزار دانش آموز و ۵۷هزار دانشجو نیز تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند، افزود: ۵۷هزار بیمار خاص و صعب‌العلاج نیز تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند.
به گفته معاون حمایت و سلامت کمیته امداد، حدود ۳۵هزار و ۵۰۰خانوار سرپرست زندانی تحت پوشش کمیته امداد قرار دارند و ۶۵۰هزار خانوار نیز از اقلیت‌های مذهبی زرتشتی، کلیمی و مسیحی هستند.
رهبر با اشاره به اینکه بیشترین علت تحت پوشش قرار گرفتن مددجویان، فوت سرپرست خانوار است، اظهار کرد: ۴۰درصد به دنبال از کار افتادگی، ۲۹درصد بیماری سرپرست خانوار، ۵درصد طلاق و متارکه، ۹درصد و بقیه به دلیل سرپرست زندانی و افراد فاقد والدین و... تحت پوشش قرار گرفته‌اند.
وی با بیان اینکه ۲۱درصد از افراد تحت پوشش زیر ۲۰سال سن دارند، تصریح کرد: ۴۳درصد از مددجویان، ۲۰ تا ۶۰سال و ۳۸درصد نیز بالای ۶۰سال سن دارند.
معاون حمایت و سلامت کمیته امداد با بیان اینکه سال گذشته از  ۱۴۸ تا ۴۶۵هزار تومان به مستمری مددجویان بر اساس بُعد خانوار افزوده شده است، توضیح داد: امسال با هماهنگی مجلس و دولت حدود ۱۴درصد به این مبالغ اضافه شد که بر این اساس از ۱۶۱هزار و ۵۰۰تومان تا ۵۱۶هزار و ۵۰۰تومان برای خانوارهای ۵نفره به مبلغ مستمری افزوده شده است.
به گفته رهبر، مبلغ مستمری مددجویان جدا از مبالغ یارانه دریافتی آن‌هاست و ۶۲۰هزار خانوار جدید از دو ماه گذشته وارد چرخه پوشش کمیته امداد شده و مستمری دریافت می‌کنند.
وی با بیان اینکه این افراد در مرحله اول خدمات کمک معیشت دریافت می‌کنند، گفت: به دنبال این هستیم که خدمات دیگری را هم به آن‌ها ارائه کنیم.
معاون حمایت و سلامت کمیته امداد با بیان اینکه با توجه به شرایط اقتصادی با تصویب هیئت امنای کمیته امداد برخی سرفصل‌های اعتباری جابه جا شده اند، اظهار کرد: براین اساس علاوه بر اعتبارات مصوب حوزه حمایت و خانواده ۵۰۰میلیارد تومان اعتبار به حوزه حمایت خانواده اختصاص یافت تا در بحث جهیزیه، درمان، کمک‌های موردی و اجاره و تهیه مسکن خدمات بهتری ارائه دهیم.
رهبر با بیان اینکه در ۹ماه گذشته ۵۲هزار جهیزیه از سوی کمیته امداد تهیه شده است، تصریح کرد: ۲ میلیون و ۶۰۰هزار تومان میانگین سرانه جهیزیه است، اما این مبلغ تا سقف ۵میلیون با استفاده از درآمدهای استانی می‌تواند افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه برای تسهیلات ضروری قرض الحسنه در ۹ماه اخیر ۱۹۲هزار فقره وام با میانگین ۳میلیون و ۶۰۰هزار تومان پرداخت شده است، ادامه داد: هر ساله ۱۰۰هزار بسته لوازم‌التحریر در اختیار دانش آموزان به ویژه در مناطق محروم قرار می‌گیرد.
معاون حمایت و سلامت کمیته امداد تصریح کرد: از سال ۹۵ تاکنون کلیه لوازم زندگی منازل و محل نگهداری دام مددجویان بیمه است و امسال هم این طرح تمدید شده است.
به گفته رهبر، حدود ۱۰میلیارد تومان خسارت بیمه نیز تاکنون پرداخت شده است.
وی با بیان اینکه برای حق بیمه اجتماعی ۱۳۰هزار زن سرپرست خانور ماهانه مبلغ ۹۰هزار تومان به ازای هر فرد به تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود، افزود: ۵۰میلیارد تومان برای اجاره و ودیعه مسکن مددجویان تخصیص داده شده است. ۲۰درصد از سرانه‌های حمایتی در بخش مسکن، اشتغال و... باید الزاماً به مناطق محروم و مرزی اختصاص یابد.
رهبر در ادامه از تهیه و کاربرد شناسنامه الکترونیک بهداشت روان و آسیب اجتماعی خانوارها خبر داد و گفت: همچنین درگاه الکترونیک مددجویان در حال طراحی است تا افراد بتوانند از منزل ثبت اطلاعات داشته باشند. قرار است اپلیکیشن امداد هم در ۱۰خدمت نهایی شود و تا آخر سال ۴۰خدمت روی سایت قرار گیرد تا در این صورت برای ثبت درخواست‌ها نیازی به مراجعه حضوری نباشد.
وی در ادامه با اشاره به تبصره ۱۴ در قانون بودجه ۹۷ تصریح کرد: امسال مجلس مبلغ این تبصره را با پیشنهاد دولت به ۷هزار میلیارد رساند که بر همین اساس توانستیم ۶۲۰هزار خانوار جدید را تحت پوشش قرار دهیم.
رهبر در ادامه به نامه رئیس کمیته امداد به رئیس جمهور و درخواست تصویب مبلغ ۷هزار میلیارد در بودجه ۹۸ اشاره کرد و توضیح داد: این مبلغ براساس قرائن و شواهد به تصویب رسیده است و امیدواریم افزایش یابد تا سطخ خدمات بیشتر شود.
وی درباره اختصاص سبد کالا به مددجویان نیز گفت: ارائه سبد کالا در شرایط فعلی ضروری است و ۲نوبت دیگر هم به ویژه برای مددجویان امداد و بهزیستی تا پایان سال اختصاص می یابد. در این زمینه شیوه نامه‌ای در دولت وجود دارد که براساس آن افرادی که دارای درآمد زیر ۳میلیون تومان و دارای شرایط دریافت سبد کالا هستند اما جا مانده‌اند، می توانند با مراجعه به مراکزی که به زودی اعلام می‌شود، ثبت نام کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی