[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

مهلت ۲۰روزه ثبت احوال برای به‌روزرسانی آدرس شهروندان، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان ثبت احوال گفت: از امروز مردم فرصت دارند به سایت سازمان ثبت احوال مراجعه کنند و نشانی خود را در صورت تغییر ظرف ۲۰روز از زمان تغییر به ثبت احوال اعلام کنند.
به گزارش ایسنا، حمید درخشان نیا با بیان اینکه روز ۳ دی ماه ۹۷ روز ملی ثبت احوال و سالگرد صدمین سال تأسیس این سازمان بود، اظهار کرد: این روز، روزی است که یادآور تلاش بی وقفه، صادقانه و مخلصانه کارکنان شایسته ثبت احوال و پاسداران واقعی مرزداران هویتی است.
وی با تبریک این روز به تمام ملت ایران و کارکنان ثبت احوال گفت: تنها سازمانی که تمام مردم با آن سر و کار دارند و روزانه همه به آن مراجعه می‌کنند، سازمان ثبت احوال است و کارکنان آن بیشترین ارتباط با مردم را دارند.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اضافه کرد: در این روز، این موفقیت حاصل شد که پاداش آخر خدمت تمام بازنشستگان ثبت احوال را تا پایان سال ۹۶ پرداخت کنیم که ان‌شاءالله به زودی کسانی که در سال ۹۷ نیز بازنشسته شدند پاداششان در کوتاه‌ترین زمان تقدیم آن‌ها خواهد شد.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور گفت: با توفیقات الهی در دوره دولت تدبیر و امید موفقیت‌هایی را کسب کردیم که این موفقیت‌ها جز با تلاش تمام کارکنان ثبت احوال در جای‌جای کشور امکان پذیر نبود که از جمله این موفقیت‌ها می‌توان به ارتقای سطح کمی و کیفی پایگاه اطلاعاتی جمعیتی کشور، افزایش حجم پایگاه اطلاعاتی از ۳۰۰ترابایت به ۱۰۰۰ترابایت و سرعت بخشیدن به پروژه عظیم کارت ملی هوشمند به عنوان کلید ورود به دولت الکترونیک اشاره کرد.
وی اضافه کرد: تاکنون بیش از ۴۷میلیون و ۲۰۰هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند تکمیل ثبت نام کرده‌اند که طی سه سال اخیر حدود ۴۴میلیون کارت صادر شده است و اقدام بزرگی است. همچنین کمتر از ۱۵میلیون نفر واجد شرایط باقی مانده‌اند تا این پروژه تکمیل شود.
درخشان نیا تصریح کرد:‌ برنامه داشتیم امسال در ۳دی ماه پروژه کارت ملی هوشمند را به طور کامل به اتمام برسانیم؛ اما با مشکلات بودجه و اعتباری و مشکلات دیگر که در اواخر سال گذشته پیش آمد این کار کمی به تأخیر افتاد، اما در کوتاه‌ترین مدت این کار را به پایان می‌رسانیم و به زودی مردم از آثار این پروژه مهم بهره‌مند خواهند شد.
اتصال برخط ۱۹۰دستگاه اجرایی و نهادهای عمومی به پایگاه‌های اطلاعاتی جمعیت کشور
به گفته وی، بیش از ۱۹۰دستگاه اجرایی و نهادهای عمومی به پایگاه‌های اطلاعاتی جمعیت کشور به صورت برخط متصل هستند و بیش از ۲۰۰هزار نقطه در کشور از سازمان ثبت احوال احراز هویت می‌کنند.
تشکیل کارگروه اصلاح و بازنگری قانون ثبت احوال
وی همچنین به دستاوردهای دیگر این سازمان اشاره کرد و گفت:‌ تشکیل کارگروه اصلاح و بازنگری قانون ثبت احوال پس از حدود چهار دهه نیز یکی دیگر از اقداماتی است که در مرحله نهایی بوده است؛ زیرا نیاز داشتیم قوانین را بازنگری کنیم و مناسب با تحولات عظیمی که در ثبت صورت گرفته قانون داشته باشیم که این پروژه از دو سال گذشته با جدیت آغاز شده و به زودی شاهد تحقق این موفقیت خواهیم بود.
رئیس سازمان ثبت احوال در ادامه اضافه کرد: تلاشمان این است که پایگاه اطلاعاتی جمعیت کشور را از حیث ارتباط سببی و نسبی نیز کامل کنیم. همچنین از دیگر اقدامات این سازمان می‌توان به ارائه خدمت سکونت محور برای آحاد ایرانیان با بهره برداری از آرشیو الکترونیکی اسناد و اقدام برای بهره برداری از کارت ملی هوشمند اشاره کرد که از مزایای این اتفاق بزرگ شفاف سازی اطلاعات و جلوگیری از جعل و فساد است.
وی اظهار کرد: دفاتر اسناد رسمی نیز از این پس با استفاده از کارت ملی هوشمند و اخذ اثر انگشت، تطبیق آن و استعلام برخط از پایگاه اطلاعاتی جمعیت و تأیید انطباق و امضا، هویت افراد را استعلام می‌کند.
درخشان نیا همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش به رونمایی از سامانه ثبت تغییر نشانی که در این نشست نیز از آن رونمایی شد اشاره کرد و گفت: در این اقدام کد شخصی افراد در کنار مکان و نشانی آن‌ها قرار خواهد گرفت؛ یعنی افراد تغییر نشانی خود را در این سامانه ثبت خواهند کرد و به‌روزرسانی آدرس افراد انجام خواهد شد.
وی افزود: در ابتدای سال جاری شورای اجرایی فناوری اطلاعات مصوبه‌ای ابلاغ کرد که به موجب آن تکلیف شد همه دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند آدرس، نشانی و کدپستی افراد را فقط از سازمان ثبت احوال استعلام کنند. این تحول بزرگ باعث می‌شود تمام آدرس‌ها از فرم‌های کاغذی و کاربرگ‌های الکترونیکی حذف شود که این اقدام می‌تواند در جهت توجه به حقوق شهروندی افراد و شناسایی جمعیت و مهاجرت جمعیت باشد.
درخشان نیا در ادامه گفت: از امروز مردم فرصت دارند به سایت سازمان ثبت احوال مراجعه کنند و نشانی خود را در صورت تغییر ظرف ۲۰روز از زمان تغییر به ثبت احوال اعلام کنند. با این اقدام ظرف یک سال تمام دستگاه‌های اجرایی تکلیف دارند که از مردم آدرس نگیرند و کاربرگ‌های الکترونیکی و فرم‌های کاغذی آدرس حذف شود.
رئیس سازمان ثبت احوال تصریح کرد: امیدواریم این کار که از روز سوم دی آغاز شده است ظرف مدت یک سال تمام شود تا بتوانیم با این اقدام بر افتخارات دوره دولت تدبیر و امید بیافزاییم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی