[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

برگزاری دوجشنواره ملی و بین‌المللی در شیراز ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوینپیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

 برای برند شدن شیراز برنامه‌ریزی‌های مختلفی در دست داریم که برگزاری رویدادهای فاخر ملی و بین‌المللی از جمله مهم‌ترین برنامه‌های پیش رو در شیراز است. رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز در نشست خبری خود در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت‌های این سازمان گفت: دو جشنواره بزرگ بهار نمایش شیراز در راستای کمک به توسعه تئاتر و جشنواره غزل و ترانه جهت شناسایی آواز ایرانی به مردم را در بهار سال‌۹۸ خواهیم داشت و تلاش مى‌کنیم تا این جشنواره‌ها با برند شهر شیراز و به‌صورت ملی و بین‌المللی اجرا شود.
‌ابراهیم گشتاسبی راد همچنین به احداث خانه مکتب شیراز و ایجاد جاذبه گردشگری جدید در این کلانشهر فرهنگی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر خانه موسوم به رجبعلی هوایی برای ایجاد خانه مکتب شیراز در نظر گرفته شده تا با ایجاد اتاق‌هایی مخصوص فعالیت‌های هنری هنرمندان عرصه‌های مختلف و فعالان حوزه‌های گوناگون هنری و ادبی و سالن همایش‌های معنوی در حوزه عرفان مکتب شیراز بیش از گذشته به همگان معرفی و شاسانده شود. وی با بیان این‌که در خصوص تأمین اعتبارات این طرح مشکلی وجود ندارد گفت: طرح مرمت خانه رجبعلی هوایی در‌حال تهیه است و در گام نخست جلوی فرسودگی و تخریب آن گرفته خواهد شد و با پایان طراحی مرمت این بنا عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد. 
وی همچنین از اجرای طرح خرید آثار هنری هنرمندان در بودجه سال آینده شهرداری با بودجه تقریبی ۵۰۰میلیون تومانی خبر داد و گفت: بر اساس دسته‌بندی هنرمندان به سه سطح درجه عالی، باسابقه و جوان مستعد نسبت به خرید آثار هنری آنان اقدام خواهد شد و همچنین از هنرمندان شیرازی که در سطح بین‌المللی نمایشگاه داشته باشند نیز حمایت مى‌شود.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در ادامه به عضویت دو شهر شیراز و اصفهان در شورای تصمیم‌گیری انجمن جهانی میراث ناملموس اشاره کرد و گفت: برخی سنت‌ها همچون عزاداری دهه محرم، شب یلدا، مراسم سمنوپزان و حتی تهیه برخی دسرها و غذاها همچون پالوده به‌عنوان میراث ناملموس محسوب مى‌شوند که با رایزنی‌های انجام شده به‌دنبال ایجاد موزه مجازی میراث ناملموس برای کلانشهر شیراز هستیم. وی همچنین به ظرفیت تپه پوستچی اشاره کرد و گفت: با کشفیات انجام شده در این مکان قدمت شیراز به ۷۰۰۰‌سال قبل باز‌مى‌گردد که طی مکاتبه‌ای که با سازمان میراث فرهنگی کشور داشتیم درخواست مالکیت این بخش توسط شهرداری را ارائه دادیم تا بتوان پروژه‌های بزرگ گردشگری را برای این بخش تاریخی تعریف کرد.
گشتاسبی راد در ادامه به ضرورت تدوین تاریخ شفاهی شیراز در زمینه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: تدوین این نوع تاریخ برای بخش‌هایی از شیراز همچون بازار و روند شکل‌گیری آن و یا تاریخ شفاهی انقلاب به دور از هرگونه نگاه سیاسی و مبتنی بر واقعیت بسیار ضروری است که امیدواریم بتوان این تاریخ را در قالب فیلم و یا کتاب منتشر کرد تا معرفی شهر شیراز بهتر از گذشته امکان‌پذیر شود. 
وی همچنین با تأکید بر اهمیت چهلمین سال پیروزی انقلاب از تدوین برنامه‌هایی ویژه این ایام در شیراز خبر داد و گفت: برای ایام نوروز تا هفته شیراز نیز برنامه‌های مختلفی در نظر گرفتیم که حول سه گذر حافظیه، زند و عفیف آباد اجرا خواهند شد. 
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری در بخش دیگری از این جلسه به فعالیت‌های این سازمان طی ۹‌ماهه سال‌۹۷ اشاره کرد و گفت‌: در حوزه آموزش شهروندی تمام آموزش‌هایی که در فرهنگسراهای کلانشهر شیراز اتفاق می‌افتد با همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله آموزش و پرورش زیر نظر سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهردرای شیراز برگزار می‌شود که از جمله آن می‌توان به اجرای طرح گلستان‌خوانی اشاره کرد که 70‌هزار نفر دانش‌آموز را پوشش می‌دهد. رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان این‌که در حوزه تربیت بدنی نیز ارتباط نزدیکی بین این سازمان با اداره‌کل ورزش و جوانان وجود دارد و فعالیت‌های ورزشی با همکاری هیئت‌ها و انجمن‌های ورزشی برگزار شده است خاطرنشان کرد: از نمونه آن برگزاری مسابقه فوتسال محلات با حضور 110‌تیم از محلات و شرکت حدود یک‌هزار و 200‌ورزشکار نوجوان و جوان در این دوره از مسابقات بوده است‌. گشتاسبی‌راد با تأکید بر این‌که به‌جای پرداختن صرف به ورزش همگانی باید به‌‌دنبال همگانی کردن ورزش باشیم گفت: این مهم با جدیت تمام در‌حال دنبال شدن است که از نمونه آن اجرای برنامه کشتی ویژه نونهالان در فضای باز و استعدادیابی آنان و همچنین اجرای مسابقات پارکور جلوی ارگ کریمخان بود که با استقبال زیادی نیز مواجه شد. گشتاسبی‌راد بازگشایی آرامگاه سیبویه، ایجاد مناطق شناسایی قابل دیدن در شیراز، فعال کردن 9‌سرای محله، تلاش در راستای توانمندسازی اقشار کمتربرخوردار، ایجاد شادی و نشاط اجتماعی با برگزاری جشن در محلات، تقویت برنامه‌های مددکاری شهروندان برای ایجاد سلامت جسمى ‌و روحی را از برنامه‌های پیش‌بینی شده سازمان فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز در حوزه اجتماعی عنوان کرد‌.
 وی عنوان کرد: در سرای محله‌ها به‌دنبال واگذاری کار به شهروندان بوده و در این سراها به‌دنبال این نیستیم تا از نیروهای شهرداری استفاده کنیم‌. 
معاون شهردار شیراز در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد فعالیت کمرنگ برخی فرهنگسراها گفت: متأسفانه این فرهنگسراها بدون این‌که کار زیربنایی آن تکمیل شود مشغول فعالیت شدند و حتی زیربنای درنظر گرفته شده برای آنها مناسب کارهای فرهنگی و هنری نیست و برخی از این‌ها هم با مشکل سرمایش و گرمایش روبه‌رو هستند. وی افزود: با توجه به استقبال شهروندان از این فرهنگسراها رفع مشکلات موجود در دست اقدام است، همچنین به‌دنبال این هستیم با تکمیل ساخت فرهنگسرای حکمت آن را به مرکز بزرگ آموزش هنرهای تجسمى ‌تبدیل کنیم.
گشتاسبی‌راد در‌خصوص برگزاری بازی‌های فکری آسیایی به‌عنوان یک رویداد بین‌المللی در شیراز گفت: در شیراز 23‌هزار و 700‌نفر از این بازی‌ها استقبال کردند که در این زمینه مسابقات سطح استانی دهه فجر، در سطح ملی اسفندماه و اجرای بازی‌های آسیایی را در اردیبهشت سال آینده در شیراز خواهیم داشت. معاون شهردار در‌بخش دیگری از این نشست به برنامه‌های سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری برای سالمندان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱۳۰هزار سالمند در شهر شیراز زندگی مى‌کنند که برنامه‌هایی برای ارج نهادن به این قشر جامعه درنظر گرفتیم و در نخستین گام در دهه فجر امسال ۵۰۰۰کارت منزلت شهروندی میان سالمندان تحت پوشش بهزیستی و کمیه امداد توزیع خواهد شد تا با استفاده از این کارت از تخفیف ۵۰درصدی در بازدید از اماکن گردشگری برخوردار شده و از ناوگان حمل و نقل عمومى همچون اتوبوس و مترو رایگان استفاده نمایند. وی نبود ساز و کاری مشخص جهت برآورد نتایج حاصل از اجرای برنامه‌های بازدارنده معضلات اجتماعی در محلات را یکی از نقاط ضعف موجود در شیراز عنوان کرد و گفت: برای رصد مسائل اجتماعی در بودجه سال۹۸ مواردی پیش‌بینی شده که در صورت عدم تکمیل فعالیت‌های مورد نیاز از سوی سازمان‌ها و ارگان‌های بالادست شهرداری مستقیم وارد عمل شده و قطعاً اطلس محلات شیراز را تدوین خواهیم کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی