[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۷
  • دوره جدید

جلوگیری از بازگشت بی‌سوادی ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوینپیمان کشاورز
Peyk59@gmail.com

فارس در سال‌جاری شاهد افزایش ۳۴درصدی در آمار جذب سوادآموز نسبت به سال گذشته بوده است و با تکمیل جذب ۳۰هزار سوادآموزی که این استان تعهد داده بود به دنبال افزایش سهمیه هستیم. بهزاد نوروزی معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس که به‌مناسبت هفته سوادآموزی در جمع خبرنگاران سخن مى‌گفت با اعلام این خبر گفت: تعداد 16‌هزار و 168‌نفر در دوره سوادآموزی، 1700‌نفر در بخش اتباع بیگانه، 370‌نفر در بخش کمیساریایی، 4409‌نفر در بخش انتقال و 6‌هزار و 202‌نفر در دوره تحکیم، سهمیه جذب استان فارس بوده است که تمام سهمیه‌های اعلامى ‌توسط استان جذب شدند. وی با بیان این‌که سوادآموزی شامل سه دوره سواد، انتقال و تحکیم مى‌شود خاطرنشان کرد: طرح‌هایی با هدف جلوگیری از بازگشت به بی‌سوادی اجرایی شده است که خواندن و خانواده، ایجاد حلقه کتاب و کتابخوانی و‌... از این دست برنامه‌ها بود که نشان مى‌دهد ما سوادآموز را رها نمى‌کنیم. وی تبدیل دانش به عملکرد را مهم‌ترین رکن سواد در دنیای امروز دانست و افزود: به همین منظور ۱۸‌مرکز یادگیری محلی در استان به آموزش مهارت‌های زندگی به سوادآموزان مى‌پردازند و امیدواریم تا پایان سال جاری تعداد آنها به ۳۰‌مرکز برسد. نوروزی با اشاره به دست‌آوردهای 40‌ساله سوادآموزی گفت: به‌واسطه تلاش‌های انجام شده امروز جمعیت باسواد فارس در گروه سنی 6‌سال و بالاتر به حدود 90‌درصد رسیده است. او ادامه داد: سال 55‌حدود 49‌درصد از جمعیت ایران باسواد بود حال آن‌که این عدد در سال‌95 به حدود 99‌درصد رسیده، این نشان دهنده حدود 46.8‌درصد رشد طی 40‌سال است. معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس در ادامه خاطرنشان کرد: رستم با 80‌‌درصد کمترین تعداد و بوانات و دشمن زیاری بیشترین تعداد باسواد را در بین شهرهای استان فارس به‌خود اختصاص داده‌اند. نوروزی با استناد به آمار سال 87، جمعیت باسواد جامعه عشایر در استان فارس را حدود 70‌درصد اعلام و خاطرنشان کرد که سال‌98 زمان آمارگیری جامعه عشایری است و حتماً با رشد آماری مواجه خواهیم بود.
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس به‌میزان اشتغالزایی ناشی از نهضت سوادآموزی اشاره کرد و گفت: در‌حال حاضر ۴۲۰۰‌نفر آموزش‌دهنده در حوزه سوادآموزی مشغول فعالیت هستند و ۳۰۰‌نفر دیگر نیز که در گذشته با آموزش و پرورش همکاری کردند از سال آینده به جمع حق‌التدریسان سازمان خواهند پیوست.
معاون سوادآموزی استان فارس تأکید کرد که میزان اعتبارات اختصاص یافته به سوادآموزی متناسب با تعداد قبولی در دوره‌های آموزشی است و برای سایر فعالیت‌ها خصوصاً در حوزه فرهنگسازی و فعالیت‌های اطلاع‌رسانی و تبلیغی، بودجه خاصی به استان‌ها اختصاص داده نمی‌شود.
نوروزی با بیان این‌که سال گذشته حدود 13‌هزار سوادآموز در دوره‌های سه‌گانه سوادآموزی، قبول شده‌اند گفت: بخش عمده‌ای از اقدامات فرهنگی و اطلاع‌رسانی با همراهی رسانه‌ها، شهرداری‌ها، کمیته امداد، بهزیستی و دیگر سازمان‌ها انجام می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی