[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۸
  • دوره جدید

معاون استاندار فارس: ایمنی و امنیت، مهم‌ترین اولویت غار سنگ‌‌اشکن جهرم است، روزنامه شیراز نوین

معاون استاندار فارس گفت: ایمنی و مقاوم‌‌سازی سقف غار سنگ‌اشکن جهرم‌، مسائل مهمى ‌است که باید هرچه سریع‌تر برای آن اقدامات لازم صورت گیرد. علیرضا صحرائیان سه‌شنبه درباره حفظ و ساماندهی غار سنگ‌اشکن جهرم با هدف خدمات‌‌رسانی به گردشگران و مهمانان نوروزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: اداره میراث فرهنگی جهرم با جدیت بیشتری برای جهت رفع مشکلات این غار تلاش کند و ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان را در سطح ملی و بین‌المللی معرفی کند. فرماندار ویژه شهرستان جهرم اظهار داشت: با پیگیری‌های مجموعه فرمانداری ویژه شهرستان و با تلاش‌های وزیر ارتباطات، نماینده محترم شهرستان و وزارت مسکن و شهرسازی، اعتبارات خوبی برای رفع مشکلات غار سنگ‌‌اشکن در حوزه احیا و مرمت غار در نظر گرفته شده که لازم است مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان و اداره مربوطه در شهرستان، در جذب آن همت به‌خرج دهند. صحراییان درباره مصوبات این جلسه بیان کرد: در این جلسه مقرر شد اداره میراث فرهنگی ضمن دعوت از مشاورین و مجریان طرح ساماندهی و احیای غار سنگ‌اشکن و تشکیل جلسه با کارشناسان ذی‌ربط برای بازبینی مجدد طرح و رفع معایب و نواقص آن، اقدام کند.
 وی ادامه داد: با توجه به شرایط ستون‌ها و شکاف‌های موجود در سقف غار، اداره کل میراث فرهنگی فارس، درباره بررسی وضعیت ایمنی، ارائه راهکار و اقدام لازم در اسرع وقت اهتمام ورزد و ضمن تعیین مسیر امن بازدید از غار برای ورود گردشگران، مسیر‌های نا امن را مسدود کند. وی با تأکید بر تعیین حریم محدوده غار سنگ‌اشکن گفت: اداره کل میراث فرهنگی فارس، برای پیگیری تعریف و دریافت کد پروژه مستقل برای غار سنگ‌اشکن اقدام کند. این مقام مسئول خواستار برنامه‌ریزی مناسب جهت بازدید از غار سنگ‌اشکن در ایام تعطیلات نوروز شد و عنوان کرد: اداره میراث فرهنگی با همکاری انجمن دوستداران غار سنگ‌اشکن و سایر ادارات ذی‌ربط، تمهیدات لازم را درباره برنامه‌ریزی مناسب، برای بازدید مردم در ایام تعطیلات نوروز، در نظر گیرند. 
غار سنگ‌اشکن یا سنگ‌شکنان در دامنه شمالی البرز کوه در جنوب شهر جهرم در ارتفاع 1091‌متری از سطح دریا قرار دارد. فاصله این غار تا شهر جهرم سه‌کیلومتر است. هنوز تاریخ دقیق ساخت و حفر تونل‌های آن مشخص نیست اما اغلب کارشناسان و ساکنان محلی، قدمت این غار را متعلق به دوره صفویه می‌دانند. این غار با بیش از 100ستون سنگی و دوازده دهانه، با شماره 10117، ثبت ملی شده و یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری شهرستان جهرم است. طول غار حدود 350 متر و عرض آن 150‌۰متر، با وسعتی حدود چهار هکتار است و ارتفاع آن سه تا چهار متر و در انتها به کمتر از یک متر می‌رسد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی