[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

۲‌هزار و ۸۰۵‌طرح صنعتی در فارس در دست اجراست، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: هم اینک 2‌هزار و 805‌طرح صنعتی به ارزش 38هزار میلیارد تومان در این استان در دست اجراست.
به گزارش ایرنا علی همتی، سه‌شنبه در نخستین همایش ملی صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی در شیراز افزود: شماری از این طرح‌ها از جمله مجموعه آلومینیوم جنوب لامرد، طرح توسعه فولاد نی‌ریز و کربنات سدیم فیروزآباد در دهه فجر‌97 به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی بیان داشت: هم اکنون 10کارخانه سیمان در این استان فعال است و با بهره‌برداری از کارخانه سیمان نی‌ریز در دهه مبارک فجر امسال، ظرفیت تولید سیمان فارس با یک‌میلیون تن افزایش به هفت میلیون تن در سال مى‌رسد که عمده این تولیدات نیز صادر مى‌شود.
همتی، تعداد واحدهای صنعتی فعال در فارس را چهار هزار و 300‌واحد برشمرد و گفت: 102‌هزار نفر در این واحدها مشغول فعالیت هستند. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس بیان کرد: همچنین این استان دارای 580‌واحد معدنی دارای پروانه بهره‌برداری با هشت‌هزار نفر نیروی کار و 160هزار واحد صنفی با 480هزار نیروی شاغل است.
** ثبت جهانی انجیر استهبان و انار فاروق مرودشت در دستور کار است
همتی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: این سازمان در سال‌96 موفق شد، فرش قشقایی را به ثبت جهانی برساند و در‌حال حاضر بحث ثبت جهانی انجیر استهبان و انار فاروق مرودشت را نیز در دستور کار داریم.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس همچنین در مورد وضعیت صادرات این استان گفت: صادرات فارس در سال‌96 نسبت به سال 95 با 25‌درصد افزایش به یک هزار و 303‌میلیون دلار رسید. این مقام مسئول، میزان صادرات این استان در سال‌95 را یک هزار و 43میلیون دلار برشمرد و اظهار داشت: 200‌میلیون دلار از صادرات استان مربوط به صادرات شمش فولادی است که برای نخستین‌بار انجام شد. همتی ادامه داد: 40‌درصد صادرات استان فارس در سال‌96 سهم کالاها و تولیدات صنعتی و 60درصد سهم تولیدات کشاورزی بود که این نسبت در 6ماه نخست‌97 تغییر کرد و سهم صنعت به 70‌درصد افزایش یافت و سهم کشاورزی به 30‌درصد کاهش یافت. او بیان کرد: سهم فارس از مجموع صادرات کشور در سال95، یک‌درصد بود که این رقم در سال‌96 با توجه به رفع برخی مشکلات در حوزه گمرک و فرودگاه به 2 و یک دهم درصد افزایش یافت که رشد قابل توجهی محسوب مى‌شود. همتی گفت: در بحث فرش نیز سال گذشته 52میلیون دلار فرش به آمریکا صادر شد که این روند امسال با مشکلاتی مواجه شد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس، با اشاره به فعالیت 109هزار بافنده فرش در این استان افزود: این افزایش صادرات نشان مى‌دهد که اگر فضای همکاری و هم‌افزایی با دیگر کشورها مهیا باشد و دنیا با ما همکاری کند، اتفاقات خوبی در حوزه صادرات رخ خواهد داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی