[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

بروکراسی مزمن در صادرات، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: یکی از اثرگذارترین فواید صدور خدمات فنی و مهندسی، ایجاد اشتغال به‌ویژه برای قشر تحصیل کرده و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، عنایت الله رحیمى ‌در نخستین همایش ملی صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی افزود: یکی از دغدغه‌های اصلی امروز در جامعه ما بیکاری و نبود فرصت‌های شغلی است.با صدور خدمات فنی و مهندسی مى‌توان بخش قابل توجهی از این مشکل را مرتفع کرد. وی، تکیه بر صادرات نفتی را از مشکلات بزرگ اقتصاد کشور برشمرد و تصریح کرد: باید توجه داشت که زمانی مى‌توانیم جایگاه اقتصادی کشور را ارتقا بخشیم که تنوع‌بخشی در صادرات که مى‌تواند برای کشور ایجاد درآمد کند را در دستور کار داشته باشیم. 
رحیمى‌ اظهار داشت: تکیه بر نفت و منابع زیرزمینی نمى‌تواند آینده ما را تضمین کند چرا‌که از منابع نفتی روز به‌روز کاسته مى‌شود اما اگر به سمت استفاده از خلاقیت، تفکر و اندیشه که در وجود تک تک نیروی دانشگاهی و آموزش‌دیده جوان ما است برویم مى‌توان برای کشور ایجاد درآمد کرد.
وی ادامه داد: صدور کالا و خدمات فنی و مهندسی فواید دیگری هم دارد که از جمله مى‌توان به تعمیق روابط و دوستی با دیگر کشور و کاهش منازعات اشاره کرد. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تصریح کرد: اگر به دنبال افزایش روابط با دیگر کشورها هستیم باید منافع اقتصادی در هم تنیده با آنها داشته باشیم. رحیمى ‌گفت: بسیاری از کشورها از سمت تولید صنعتی به سمت تولید خدمات فنی و مهندسی حرکت کرده‌اند چرا‌که صادرات خدمات فنی و مهندسی در حرکت رو به‌جلو اقتصاد بسیار اثرگذار است و امروز 70درصد صادرات کشورهای پیشرفته را صادرات خدمات فنی و مهندسی تشکیل مى‌دهد. وی، با اشاره به تشکیل بنگاه‌های اقتصادی کوچک و بزرگی در کشور بعد از انقلاب افزود: وجود این تشکل‌ها و بنگاه‌ها مى‌تواند آینده بهتری را در زمینه کسب درآمد برای کشور ایجاد کند.
رحیمى ‌اظهار داشت: باوجود گسترش این بنگاه‌ها مى‌بینیم که کمتر توانسته‌ایم در زمینه صدور کالا و خدمات فنی و مهندسی جایگاه واقعی کشور را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی به‌دست آوریم. 
وی ادامه داد: با توجه به جایگاه علمى ‌کشور در منطقه، باید در بحث صادرات خدمات فنی و مهندسی هم جایگاه بالایی داشته باشیم که این‌گونه نیست و قطعاً در مسیر عدم تحقق این مهم موانعی وجود دارد که این موانع باید شناسایی و با برنامه‌ریزی نسبت به رفع آنها اقدام شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: امروز صادر‌کنندگان ما، بروکراسی اداری، صدور ضمانت نامه‌های صادراتی و تأمین خطوط اعتباری و هزینه‌های بانکی را به از جمله مشکلات اساسی خود اعلام مى‌کنند که باید نسبت به رفع آنها اقدام شود.
رحیمى ‌افزود: یکی از مباحث مغفول مانده این است که ما بخش دولتی تا امروز بیشتر به بنگاه‌های بزرگ تولید کالا و خدمات فنی و مهندسی توجه داشته در‌صورتی که تعداد بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط تولیدی خدمات فنی و مهندسی در کشور وجود دارد که توجه به آنها مى‌تواند راهگشا باشد و حرکت رو به‌جلو و سریع را ایجاد کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی