[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

فرآیند تحویل داروی بیماران هموفیلی دچار اختلال است، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل کانون بیماران هموفیلی ایران گفت: فرآیند تحویل داروی بیماران هموفیلی در تهران و شهرهای مختلف دچار اختلال است.
احمد قویدل روز جمعه در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیماران هموفیلی مانند دیگر بیماران از اختلال در زنجیره تأمین دارو ناشی از بدهی‌های پرداخت نشده به مراکز درمانی از سوی بیمه‌ها، متأثر هستند و گاهی پول‌هایی که به بیمارستان‌ها مى‌رود، به جای تأمین دارو صرف پرداخت هزینه آب و برق مى‌شود زیرا پول اختصاص یافته برای تأمین دارو، نشان‌دار نیست.
وی از نمایندگان مجلس در فصل تعیین بودجه‌98 خواست: برای بیماران خاص و دیر درمان، سرفصل معین و بودجه نشان‌دار تعیین شود.
قویدل با تأکید بر این‌که اختصاص بودجه به داروی بیماران خاص باید به‌گونه‌ای باشد که امکان اختصاص آن به جاهای دیگر میسر نباشد گفت: پول‌های اختصاص یافته به بیماران خاص نباید در دل بودجه ای برود که بازرسی نداشته باشد، اگر این پول‌ها صرف ساختمان‌سازی بیمارستان شود، چه کسی مى‌تواند معترض باشد.
مدیرعامل کانون بیماران هموفیلی گفت: امیدواریم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامى به ارقام اختصاصی به داروهای خاص توجه بیشتری کند.
قویدل از تعیین 83‌مرکز نشان‌دار برای ارائه دارو و خدمات به بیماران هموفیلی از سوی وزارت بهداشت خبر داد و گفت: شبکه درمان و ارائه خدمات این مراکز باید به رسمیت شناخته شود.
* فاکتور‌7‌ تولید داخل در حال اخذ استاندارد بین‌المللی است
مدیرعامل کانون بیماران هموفیلی درباره داروی فاکتور‌7 بیماران هموفیلی نیز گفت: ایران دومین کشور تولیدکننده فاکتور‌7 در جهان است و نزدیک 6‌سال است که تولیدات موفقی مشابه نوع دانمارکی دارد.
قویدل افزود: تلاش جدیدی آغاز شده تا فرآیند اخذ مجوز استانداردهای بین‌المللی طی شود و این دارو در حال گرفتن تأیید GMP (شرایط خوب تولید) است.
* شرکت وابسته به آستان قدس رضوی فاکتور‌8 تولید مى‌کند
مدیرعامل کانون بیماران هموفیلی گفت: شرکت وابسته به آستان قدس رضوی فاکتور‌8 تولید مى‌کند و فعلاً 20‌درصد نیاز بیماران هموفیلی را تأمین مى‌کند اما ظرفیت آن را دارد که 100درصد نیاز کشور را تأمین کند.
قویدل افزود: لازم است این شرکت با شرکت‌های اروپایی ارتباط برقرار کند زیرا فدراسیون جهانی هموفیلی همواره از طی شدن فرآیندهای بین‌المللی برای تولید دارو از کانون هموفیلی سؤال مى‌کند.
وی اظهار داشت: صرف تولید داخل بودن دارو، به اطمینان خاطر مردم منجر نمى‌شود بلکه باید مراجع بین‌المللی بی‌طرف این داروها را تأیید کنند، باید فرآورده‌های تولید داخل را به مذاق بیماران خوشایند کنیم. اخذ استانداردهای بین‌المللی به بیمار انگیزه مصرف مى‌دهد.
قویدل ادامه داد: امکان دیگری برای تولید فاکتور‌9 در کشور از طریق پلاسما فراهم شده است؛ در زمانی که دکتر دستجردی وزیر بهداشت بود، اعلام شد که در تولید پلاسما برای تولید فاکتور‌9 خودکفا شده‌ایم اما هیچ‌گاه طعم آن چشیده نشد. پلاسمای جمع‌آوری شده برای تولید به آلمان فرستاده مى‌شود. این فرآیند رفت و آمد بسیار زمان بر و آن قدر کُند است که عملاً از محصول تهیه شده از پلاسمای ایرانی کمتر استفاده مى‌شود.
* بدهی بیمه در زنجیره تأمین داروی هموفیلی اختلال ایجاد کرد
مدیرعامل کانون بیماران هموفیلی اظهار داشت: کمبودهای ادواری دارویی در اغلب نقاط کشور به بدهی سازمان‌های بیمه گر به مراکز درمانی مربوط مى‌شود.
قویدل افزود: سازمان‌های بیمه‌گر به بنگاه‌های چندمنظوره تبدیل شده‌اند، به تمام امور از کشتی سانچی تا دفترچه‌های کارگری مى‌پردازند و شرکت‌های مختلفی را تحت پوشش دارد.
وی ادامه داد: بیمه تعریف دارد، مردم در سیستم بیمه‌ای پول مى‌پردازند و بیمه بر اساس آن پول، بودجه تعریف مى‌کند و برای سلامت و پیشگیری از بیماری‌ها تلاش مى‌کند اما این روحیه در سازمان‌های بیمه‌گر ما کمتر وجود دارد. در بودجه، یارانه بزرگی برای تأمین داروی بیماران خاص برای بیمه‌ها در نظر مى‌گیرند و دولت این پول را پرداخت مى‌کند.
مدیرعامل کانون بیماران هموفیلی تصریح کرد: پول‌های درنظر گرفته شده بیمه‌ها برای دارو در بودجه، نشان دار نیستند بنابراین زنجیره تأمین دارو به علت تأمین نشدن اعتبارات مورد نیاز به شدت ضربه خورده است گاهی 9 تا 11ماه پرداخت سازمان‌های بیمه به مراکز درمانی عقب مى‌افتد و همین فرآیند ادامه دارد.
* کمبود دارویی با وجود 9‌ماه ذخیره دارو
مدیرعامل کانون بیماران هموفیلی گفت: پول دارو نشان‌دار نیست و کنترل بر آن ضعیف است که ذی حساب سؤال کند، پولی که وارد بیمارستان شده، برای چه مواردی هزینه شده است.
قویدل خاطرنشان کرد: نزدیک 9‌ماه ذخیره دارویی در کشور داریم اما همه‌جا از کمبود دارو صحبت مى‌شود و مشکل کمبود دارو وجود دارد.
وی افزود: زمانی شرکت‌های پخش از این‌که به آنها گفته مى‌شد مگر شما لوبیا فروش هستید که وقتی بیمارستان پول ندارد به او دارو نمى‌فروشید، خجالت مى‌کشیدند اما امروز دیگر این روند ادامه ندارد و از فروش دارو به بیمارستان‌های بدهکار خودداری مى‌کنند.
وی با اشاره به اختصاص 500‌میلیون یورو از صندوق ارزی کشور برای تأمین دارو گفت: این مبلغ نهایتاً مى‌تواند 50درصد بدهی بیمه‌ها را بپوشاند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی