[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

برای پیشگیری از آسیب‌ها باید فرهنگ‌سازی کرد، روزنامه شیراز نوین

رئیس شورای فرهنگ عمومی فارس اعلام کرد: مسئولان باید بحث خودی و ناخودی را در عملیاتی کردن و در رفع مشکلات فرهنگی و اجتماعی کنار بگذارند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، شامگاه چهارشنبه در یکصد و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی فارس ابراز داشت: شورای فرهنگ عمومی مجری هیچ یک از سرفصل‌های ١٥گانه نیست؛ چراکه حیثیت این شورا تعریف راهبردها و مدیریت کلان برنامه‌های فرهنگی است. وی یکی از علل ناکارآمدی جلسه‌های شورای فرهنگ عمومی را ناآگاهی دستگاه‌های مختلف از روند اجرای فعالیت‌ها دانست و گفت: متأسفانه در موضوعات مختلف نمی‌دانیم در کجای کار قرار داریم و بازوهای اجرایی متناسب با هر موضوع را نمی‌شناسیم. نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: باید اولویت‌های کلی را در سطح استان بررسی کنیم. تک‌تک سرفصل‌های تعریف شده توسط شورای فرهنگ عمومی کشور علاوه بر آنکه در استان مسئول دارد، توسط سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) نیز حمایت می‌شود. از همین رو ساماندهی، جهت‌دهی و همراهی با این نهاد‌ها و گروه‌ها از ضروریات است. امام جمعه شیراز ابراز داشت: افزون بر این، تبیین ظرفیت‌ها و وضعیت استان در هریک از مسائل فرهنگی باعث جهت‌بخشی به امور خواهد شد و تصمیم‌گیری‌ها را عملیاتی می‌کند. آیت‌الله دژکام ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی از همه نهاد‌های مسئول و نیز مدعی امور از هر لحاظ حمایت می‌کند؛ اما حوزه عملیاتی و اجرایی کردن امور بر عهده این شورا نیست. وی تبدیل برنامه به عملکرد فرهنگی بر مبنای تصمیم‌گیری‌های کلان فرهنگی در این شورا را نمونه آتش به اختیار دانست و گفت: همه کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند، باید بدانند شورای فرهنگ عمومی بر عملکرد آن‌ها نظارت دارد و از آنجا که همه مباحث فرهنگی با هم مرتبط هستند، کسانی که آمادگی انجام کار را دارند باید حمایت شوند.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس نیز در این نشست بیان کرد: هریک از سرفصل‌های مطرح شده در شورای فرهنگ عمومی کشور بسته به نیاز نقاط مختلف کشور و در زمینه‌های مختلف تعریف شده است و باید برای عملیاتی‌تر شدن و برنامه‌‌ریزی درباره آن‌ها چند سرفصل را برگزید و اقدام کرد. صابر سهرابی افزود: سرفصل گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی با سه برنامه ترویج فرهنگ کار، اصلاح الگوی مصرف و افزایش مصرف کالای ایرانی و بهبود کیفیت آن از نیاز‌های اساسی استان فارس است. وی در ادامه به سرفصل زنان و خانواده اشاره کرد و گفت: تقویت بنیان خانواده، ترویج صله رحم، ترویج فرهنگ قناعت و معرفی شاخص‌های زنان مؤمن و کارآمد با توجه به نقش‌پذیری‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و... در جامعه به عنوان یکی از موضوعات قابل بحث و بررسی مدنظر است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس سومین سرفصل برگزیده را آسیب‌های اجتماعی، افزایش مدارای اجتماعی، تدوین پیوست فرهنگی پیشگیری از طلاق، تدوین پیوست فرهنگی مبارزه با اعتیاد، تدوین پیوست فرهنگی مناطق حاشیه‌نشین، تدوین پیوست فرهنگی مبارزه با گدایی و تدوین پیوست فرهنگی کودکان کار عنوان کرد. وی در ادامه این مبحث عنوان کرد: شناخت آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از آن‌ها از جمله مهم‌ترین اقداماتی است که باید در کشور و به تبع آن در استان فارس صورت گیرد؛ چراکه دامنه این آسیب‌ها بسیار وسیع و هزینه‌بر است.
سهرابی ابراز داشت: بررسی و شناخت جایگاه جوانان و ظرفیت‌های آنان در ٦برنامه ترویج برنامه‌های فنی و حرفه‌ای، کسب ماهرانه‌ای زیست اجتماعی، استعدادیابی جوانان، تصویب برنامه قهرمانی، راهکارهای مناسب برای جذب جوانان به آموزه‌های اسلام ناب محمدی و بازتعریف شاخص‌های جوان مؤمن و بانشاط می‌تواند از دیگر اولویت‌های شورای فرهنگ عمومی استان قرار گیرد.
وی از سرفصل فضای مجازی با عنوان پنجمین موضوع مدنظر این شورا یاد کرد و گفت: این سرفصل با دو برنامه ترویج فرهنگ استفاده مناسب از فضای مجازی و مدیریت زمان و پیشگیری از اعتیاد به اینترنت و درمان آن ضروری می‌نماید.
سهرابی ادامه داد: موضوع فضای مجازی و آسیب‌های آن مبتلا به همه اقشار جامعه و جای‌جای کشور است و برای پیشگیری از آسیب‌های آن باید برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی کرد.
در ادامه این نشست، موضوع برگزاری دوره‌های آموزش ضمن خدمت برای مدیران و معاونان دستگاه‌های اجرایی مطرح شد که در کلیات رأی آورد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی