[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

ضرورت تحقق مدیریت یکپارچه شهری ، روزنامه شیراز نوین

هم‌اندیشی مسئولان استان فارس برای اجرای طرح ساماندهی متکدیان و معتادان متجاهر شیراز به میزبانی شورای اسلامی‌ شهر شیراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی ‌و امور بین‌الملل شورای اسلامی ‌شهر شیراز، «ابراهیم صبوری» در این جلسه که سرپرست معاونت سیاسی امنیتی استانداری فارس نیز حضور داشت، گفت: در جوامع توسعه یافته همه وظایف اجتماعی برعهده شهرداری است ولی در ایران هنوز مدیریت یکپارچه شهری شکل نگرفته به همین دلیل امروز شهرداری با مدیریت‌های دیگر مشارکت می‌کند.
وی افزود: اگر مدیریت یکپارچه شهری محقق شود بسیاری از مدیریت‌ها حذف خواهد شد و همه تابع شهرداری خواهند شد.
صبوری بر تغییر نگاه مدیران استان فارس تأکید کرد و افزود: باید شرکت‌های خصوصی بزرگ که در شهر کار می‌کنند نیز در راستای نگهداری شهر مشارکت و حق خود را در این زمینه پرداخت کنند.
نایب رئیس شورای شهر شیراز ادامه داد: همه باید دست در دست هم دهیم و معضلات اجتماعی شهر را از بین ببریم. وی خاطر‌نشان کرد: بهزیستی به صورت ویژه در زمینه ساماندهی معتادان متجاهر و متکدیان مسئولیت دارد و شهرداری و بقیه سازمان‌ها باید در کنار بهزیستی مشارکت کنند. صبوری با اشاره به آمادگی شورای شهر در راستای همکاری با سایر نهادها در این زمینه افزود: شورای شهر همواره شهرداری را ملزم به پیگیری این مسائل کرده است.
وی ادامه داد: به منظور راه‌اندازی مراکز دیگر در کنار مراکز ماده۱۶، بودجه‌ای در ردیف بودجه سال آینده پیش‌بینی خواهد شد.
در این مراسم مهندس «محمدرضا محمدحسن‌پور» معاون خدمات شهری شهرداری شیراز گزارشی از عملکرد شهرداری شیراز برای جمع‌آوری و نگهداری معتادان خیابانی ارائه کرد و گفت: طبق قانون،  بهزیستی مسئول نظارت و ساماندهی معتادان متجاهر یا خیابانی است و شهرداری نیز در کنار آن مشارکت دارد. وی اضافه کرد: سال گذشته مرکز ماده ۱۶ با بیش از ۸ میلیارد تومان اعتبار برای نگهداری این نوع معتادان در محل بیمارستان سلامی ‌تجهیز شده اما بهزیستی به بهانه نبود اعتبار خود را فقط مسئول نگهداری ۲۴۰ معتاد می‌داند. معاون شهردار شیراز ابراز کرد: برای نگهداری معتادان زن در شیراز مرکزی تجهیز شده اما بهزیستی از پذیرش آنان خودداری می‌کند.
وی افزود: مستندات محکمی ‌هم در شهرداری و هم در ستاد مبارزه با مواد مخدر استان داریم که از دیگر استان‌های همسایه معتادان متجاهر جمع‌آوری شده و با اتوبوس به شیراز می‌آورند.
محمدحسن‌پور با بیان اینکه افراد تحصیلکرده تا مقطع دکترا در بین معتادان متجاهر وجود دارند، بر حفظ کرامت آنان تأکید کرد و گفت: هفته گذشته مقام‌های مسئول ماده ۱۶ را به شیراز دعوت کردیم و قول مساعد دادند ظرفیت پذیرش را ۵۰۰ نفر دیگر در شیراز افزایش دهند. 
«موسوی» مدیرکل بهزیستی فارس نیز گفت: اداره کل بهزیستی به دلیل محدودیت منابع امکان پذیرش بیش از ۲۴۰ نفر معتاد متجاهر را ندارد، در حالیکه شهرداری نزدیک به ۳۶۰ نفر معتاد را به مرکز ماده ۱۶ تحویل داده است. وی ادامه داد: بهزیستی وظایف دیگری هم دارد و خدمات دیگری هم ارائه می‌کند و نمی‌تواند همه توان خود را درگیر موضوع معتادان متجاهر کند.
موسوی افزود: تا زمانی که اعتبار لازم از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تأمین نشود، اجازه نمی‌دهیم بیشتر از ۲۴۰معتاد در مرکز ماده ۱۶ نگهداری شود.
مدیرکل بهزیستی افزود: از وظایف شهرداری است در حوزه معتادان متجاهر ورود کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی