[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

هدف از اجرای بازرسی بهبود کیفیت خدمت‌رسانی است، روزنامه شیراز نوین

رئیس کل دادگستری استان فارس در نشست نهایی و جمع‌بندی بازرسی و نظارت بر حوزه‌های قضایی استهبان و نی‌ریز با تأکید بر اینکه نظارت‌ها به صورت مدون و برنامه‌ریزی شده به صورت دوره‌ای در دستور کار است گفت این اقدامات درراستای بهبود کیفیت خدمت‌رسانی در مجموعه قضایی انجام می‌شود و نتایج بازرسی‌ها در کارنامه کاری قضات و کارکنان ثبت خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی ‌دادگستری استان فارس علی القاصی در جمع قضات دادگاه‌ها و دادسراهای شهرستان‌های نی‌ریز و استهبان با اشاره به اینکه تصمیمات قضایی باید علمی‌، مستدل و متقن باشد بیان داشت: آرایی که با این خصوصیات صادر می‌شوند احقاق حق و ابطال باطل، اجرای عدالت و رضایت خداوند متعال و طرفین دعوی را در پی خواهد  داشت. وی با بیان اینکه علاوه‌بر توجه ویژه به ماهیت قانونی رسیدگی‌ها، انجام امورات به‌صورت شکلی نیز مد نظر مدیریت قضایی استان و هیئت‌های بازرسی است گفت: نتیجه و برداشت نهایی از ارزیابی کار قضات حاصل جمع بررسی بازرسان از هر دو منظر است. رئیس شورای قضایی استان فارس بازرسی‌ها را فرصت مناسبی در راستای شناخت نقاط ضعف و قوت در مجموعه خواند و از کارکنان دادگستری شهرستان‌های استهبان و نی‌ریز خواست تا پس از آگاهی از ارزیابی نهایی تلاش در جهت اصلاح نقاط ضعف را آغاز و در کوتاه‌ترین زمان آن را به نقاط مثبت عملکرد خود و مجموعه قضایی تبدیل نمایند.
القاصی نظم و انضباط اداری را یکی از شاخص‌های مهم ارزیابی بازرسان از حوزه‌های قضایی سراسر استان خواند و تصریح کرد: مسئولیت اصلی در نظارت بر امر انضباط اداری برعهده رؤسای دادگستری و دادستان‌ها است و این موضوع توسط هیئت‌های بازرسی نیز مورد رصد و بررسی قرار خواهد گرفت و در امتیازات عملکردی حوزه‌های قضایی منظور خواهد شد.
وی بر حساسیت ویژه رؤسا و دادستان‌ها در حوزه‌های قضایی استان نسبت به پرونده‌های جرائم مهم تأکید و خاطرنشان کرد: عموم مردم نوع برخورد دستگاه قضایی با مجرمین مهم و کسانی که امنیت مردم را سلب می‌کنند دنبال و پیگیری می‌کنند بنابراین لازم است قضات  در مواجه با پرونده‌های مهم و حساس موضوع را با حساسیت بیشتری دنبال نمایند و با جدیت در این خصوص زمینه تقویت اعتماد عمومی ‌نسبت به مجموعه قضایی را فراهم کنند.
رئیس کل دادگستری استان فارس در خصوص پرونده‌های موضوع جرائم اخلاگران نظام اقتصادی گفت: دادستان‌های حوزه‌های قضایی باید دقت لازم در خصوص تشکیل این دسته از پرونده‌ها برمبنای استجازه مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) و دستورالعمل ابلاغی رئیس قوه قضائیه را به کار ببندند و شاخص‌های عنوان شده در این دستور العمل یعنی کلان بودن جرائم و اقدامات اخلال در نظم اقتصادی را مورد توجه قرار دهند.
القاصی در ادامه ضمن تأکید بر حُسن برخورد با مراجعان، مسئله تکریم ارباب رجوع را مورد تأکید قرار داد و گفت: تراکم کار در مجموعه قضایی هرگز دلیل موجهی جهت برخورد نامناسب با مراجعان نیست چرا که مسئولیت‌های سپرده شده به همه ما امانت‌های مردم  نزد ما در جهت خدمت است بنابراین مسئله دیدار‌های چهره به چهره به صورت هفتگی و تکریم ارباب رجوع و نحوه برخورد با مراجعان به عنوان یکی از شاخص‌های مهم بازرسی در دستور کار قرار دارد.
این مقام ارشد قضایی استان ضمن انتقاد از پایین بودن میزان صلح و سازش شوراها در حوزه‌های قضایی استهبان و نی ریز بر افزایش میزان مصالحه پرونده‌ها با ارجاع پرونده‌های قابل گذشت دادسرا‌ها به شوراهای‌های حل اختلاف تأکید کرد و افزود: با توجه به ماهیت کار شوراهای حل اختلاف در مصالحه پرونده‌ها باید تمرکز کار شوراها بر ارائه راه کار‌هایی باشد که  در نتیجه اجرای آن افزایش صلح و سازش  را شاهد باشیم.
رئیس کل دادگستری استان فارس با تأکید بر اجرا و پیگیری دقیق دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری با اشاره به آثار سوء زندانی کردن افراد در جرائم خُرد گفت: زندانی کردن افراد تنها دربردارنده آسیب‌های اجتماعی است بنابراین قضات باید اِعمال مجازات‌های اجتماعی و جایگزین حبس بیشتر مد نظر قرار دهند.
 و همچنین اجرای دقیق دستورالعمل ساماندهی اجرای احکام را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: اجرای احکام نقطه نهایی به سرانجام رسیدن تلاش همه قضات و کارکنان در اجرای عدالت است بنابراین باید اجرای احکام صادره در زمان مناسب و به موقع در دستور کار قرار گیرد چرا که خروجی اجرای به موقع احکام رضایتمندی مردم و تقویت اعتماد عمومی ‌است.
 در ادامه حضور رئیس کل دادگستری استان فارس در شهرستان نی‌ریز رئیس کل دادگستری فارس و هیئت همراه با آیت‌الله فقیه نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه این شهرستان دیدار و گفتگو کردند.
گفتنی است در سفر یک روزه رئیس کل دادگستری استان فارس به حوزه‌های قضایی شرق فارس دادگستری شهرستان‌های سروستان، استهبان، نی‌ریز و آباده طشک مورد بازدید وی و معاونین قضایی و مالی عمرانی دادگستری قرار گرفت و از نزدیک مشکلات این حوزه‌ها بررسی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی