[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۷
  • دوره جدید

نباید تولید در ضرر و رانت‌خواران در سود باشند، روزنامه شیراز نوین

 صادرکنندگان نمونه استان فارس در سال 97 تقدیر شدند
در مراسمی ‌به مناسبت نکوداشت بیست و دومین روز ملی صادرات استان فارس، از سه صادرکننده ملی، 27صادرکننده استانی و هفت صادرکننده شایسته تقدیر در استان فارس تقدیر شد.
به گزارش روابط عمومی‌ اتاق بازرگانی استان فارس، در این مراسم که با حضور سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران و سرپرست استانداری فارس و مدیران کل استان فارس برگزار شد، مسائلی پیرامون مشکلات صادرکنندگان مطرح و از برترین‌های حوزه تجارت خارجی استان فارس در سال 97 تقدیر شد.
امسال در بخش صادرکننده ملی از شرکت‌های سمیران سلامت، شرکت تولید و صادرات ریشمک و صنایع الکترونیک ایران از استان فارس به عنوان نمونه انتخاب شدند.
در بخش صادرکنندگان نمونه استانی نیز شرکت برودت گستر طوبی، شیرین دارو، شیرین صمغ، مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد، شرکت خشکبار خوش شانس امیر، طراوت فارس، شرکت تولیدی بازرگانی یک و یک کیش و شرکت تک چین بهاران معرفی شدند.
 همچنین شرکت زرین‌غزال، شرکت کارخانجات سیمان لامرد، سیمان فارس نو، شرکت تعاونی تولیدی پودر گچ صنعتی جنوب فارس، تولیدی و صنعتی آرد خوشه فارس، صنایع شیمیایی سینا، فرابرد شیراز و سرمه فیروزآباد نیز به عنوان صادرکنندگان نمونه استانی امسال شناخته شدند.
شرکت لعابیران، صنایع الکترونیک شیراز، رادمان صنعت نصر، نیرو ترانس، گشت تور، بازرگانی محمد میر، شرکت شیر پگاه فارس و تعاونی فرش عشایری ذوالانواری نیز از دیگر صادرکنندگان نمونه استانی بودند. در بخش صادرکننده شایسته تقدیر نیز شرکت فرآورده‌های لبنی رامک، پشم و شیشه ایران، سپیدان عصاره جنوب، آسه یاسوج، گلسار فارس، شرکت سیمان سفید نی ریز و فرش جوانمردی معرفی و تجلیل شدند.
سرپرست استانداری فارس در این مراسم با اشاره به اقدامات خوبی که در راستای توسعه صادرات غیر نفتی استان فارس انجام شده است، اظهار کرد: صادرات غیرنفتی استان در شش ماهه نخست امسال رشدی ۱۹درصدی داشته است. وی ادامه داد: همچنین در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ صادرات غیر نفتی ۶۰ درصد رشد داشته است. در سال ۹۶ نسبت به ۹۵، ۲۵ درصد رشد داشته است و سهم استان در صادرات غیر نفتی کشور بیش از ۲.۲ برابر شده است. 
  مسیر صادرات و مشکلات ارزی هر روز سخت‌تر می‌شود 
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس نیز دراین مراسم گفت: مسیر صادرات به ویژه در خصوص مشکلات ارزی هر روز سخت‌تر می‌شود و همین امر موجب شده بسیاری از صادرکنندگان دست از صادرات بکشند.
به گزارش روابط عمومی ‌اتاق بازرگانی استان فارس، جمال رازقی افزود: با وجود شرایط اقتصادی امروز ما، فعالان اقتصادی و صادرکنندگان ما باید در انتظار گشایش‌های مناسب باشند نه اینکه روز به روز مسیر صادرات سخت‌تر شود. وی افزود: مدیران، سیاست‌گذاران و متولیان باید مسیر حل مشکلات ارزی را نشان دهند چراکه با وجود تحریم‌های ظالمانه سیستم بانکی قادر به نقل و انتقال ارز نیست و به همین دلیل در شرایط فعلی عمده صادرکنندگان ما دست از صادرات کشیدند زیرا امکان صادرات نیست.
وی با اشاره به صادرکنندگان برتر ملی و استانی ادامه داد: ابتدا به مسئولان استان تبریک می‌گویم که پس از سالیان متمادی مناقشات سیاسی امروز همه برای رشد تولید و صادرات هم‌صدا شدند و تلاش می‌کنند.
رازقی با بیان اینکه  سال گذشته صادرکنندگان فارس با وجود همه مشکلات حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار کالا صادر کردند، گفت: استان فارس ظرفیت زیادی دارد و در شرایط سخت اقتصادی کشور حدود ۲ میلیارد دلار کالا از فارس صادر شده است.
وی با بیان اینکه هیچ کجای دنیا با ارزش‌تر از فعالین و صادرکنندگان نمی‌توان یافت اما بیشترین فشار در ایران نیز بر همین قشر است، افزود: بخشنامه‌های مختلف که اغلب هم متناقض است صادرکننده را تهدید می‌کند. رازقی  با بیان اینکه اقتصاد علم است باید با علم و معادلات علمی ‌پیش رفت از اینکه هزینه اقدامات سیاسی بر فعالیت اقتصادی تأثیرات منفی گذاشته است، انتقاد کرد. رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه برگرداندن ارز تبدیل به معادله چند وجهی شده است، عنوان کرد: واحد صنعتی و تولیدی موجود زنده است اگر موجود زنده رشد نکند می‌میرد. وی با اشاره به سیاست‌های متناقض دولتی تصریح کرد: به بخش خصوصی بی‌توجهی می‌شود و این خصولتی‌ها هستند که برای دولت تعیین و تکلیف می‌کنند و همین موضوع به بخش اقتصاد ما آسیب زده است. 
رازقی در پایان از امضای تفاهم نامه با اداره کل دارایی استان خبر داد که تاحدودی راهگشای تولیدکننده باشد. 
 صادرات متولی واحدی ندارد  
نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس در ادامه این مراسم گفت: این روزها همه درباره جنگ اقتصادی صحبت کرده و می‌کنند، کسانی که نه دستی بر آتش دارند و نه در این زمینه فعالیتی داشته‌اند لذا فرماندهی جنگ اقتصادی باید به فعالان این عرصه سپرده شود.
غلامزاده ایجاد نارضایتی عمومی ‌و ایجاد مشکل در ساختار کشور را مهم‌ترین اهداف گردانندگان جنگ اقتصادی دانست و گفت: در این شرایط باید فرماندهی جنگ اقتصادی را به فعالان اقتصادی سپرد و دیگران نقش همراهان و سربازان لشکر اقتصادی باشند.
این صادرکننده برتر با اشاره به بخشی از مشکلات صادرکنندگان و فعالان اقتصادی افزود: امروز فعالان اقتصادی روزانه منتظر بخشنامه خلق الساعه هستند در صورتی که صادرکنندگان نیازمند گفتمان هستند نه بخشنامه‌هایی که پشت درهای بسته تدوین می‌شود.
غلامزاده با بیان اینکه باید تأکید بر صادرات باشد، افزود: امکانات و خدماتی که برای واردات است باید در خدمت صادرات قرار گیرد در صورتی که امروز هیچ بیمه‌ای برای صادرات نیست و بخشنامه‌های حمایتی نیز اجرایی نشده است. وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در کارگروه صادرات استان فارس صحبت‌هایی که مطرح شده بیش‌از 90 درصد آن اجرایی نشده است.
این فعال اقتصادی در پایان از اینکه صادرات متولی واحد ندارد گلایه کرد و خواستار این شد که  بخشنامه‌های سال 97 تجمیع و بر مبنای اصلاحات یک دستورالعمل تدوین شود و برای یک سال تغییر نکند تا صادرکننده بتواند در این زمینه اقدامات درخوری داشته باشد.
  استفاده ظرفیت بخش خصوصی در اتاق فکر صندوق ضمانت صادرات
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران نیز در این مراسم گفت: بنا داریم با تشکیل کارگروه‌هایی با بانک توسعه صادرات، سازمان توسعه صادرات و صندوق توسعه ملی خدمات را بیشتر کنیم و در اتاق فکر صندوق ضمانت هم از ظرفیت و نظرات بخش خصوصی استفاده می‌شود.
وی گفت: در برنامه ششم صادرات غیرنفتی 120میلیارد دلاری در نظر گرفته شده که 30 درصد آن سهم صادرات خدمات فنی مهندسی و گردشگری است.
بهرامی ‌با اشاره به برخی از مشکلات داخلی در امر صادرات افزود: آسیب خودتحریمی‌ها، مشکلات داخلی، بوروکراسی‌ها و تنوع بخشنامه کمتر از تحریم‌های ظالمانه خارجی نیست اما تحریم‌های جدید به ویژه تحریم‌های بانکی یکی از مشکلات جدی برای صادرکنندگان در زمینه نقل و انتقال ارزی است.
وی با بیان اینکه کسی در نظام اقتصادی ما با ارز تک‌نرخی مخالفت ندارد، گفت: باید بستری برای این امر فراهم باشد که بانک مرکزی در حال انجام حرکت‌هایی است تا شرایط بهتر شود. وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر صندوق 14 میلیارد دلار پوشش بیمه‌ای داشته که 50 درصد مربوط به خدمات فنی و مهندسی بوده است، گفت: استان فارس به لحاظ استفاده از خدمات صندوق رتبه 5 را دارد و در مجموع231 میلیون دلار ضمانت نامه برای 23 نفر از صادرکنندگان استان فارس صادر شده است. مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران تصریح کرد: به استان فارس نیز 30 میلیون دلار هم خسارت دادیم که از لحاظ پرداخت خسارت هم  این استان رتبه 5 را دارد و همچنین 65 درصد بیمه نامه‌های استان مربوط به خدمات فنی و مهندسی، 16 درصد پتروشیمی ‌و 11 درصد صنایع غذایی و کشاورزی بوده است.
بهرامی‌ عنوان کرد: در بسته جدید حمایت از صادرات 2 میلیارد دلار به اضافه مانده سال‌های قبل اعتبار برای حمایت از صادرات در نظر گرفته شده است.
  با وجود شاخص‌های منفی، صادرات کشور 13درصد رشد داشته است
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: خوشحالم که با وجود همه دغدغه‌ها و شاخص‌های منفی ناشی از تحریم در حوزه صادرات در کشور با عبور از مرز 31.5میلیارد دلار در هشت ماه، به طور کلی 13 درصد رشد را تجربه کردیم. محمدرضا مودودی افزود: این درحالی است که با وجود همه دغدغه‌هایی که مطرح شد صادرات استان آمار رو به رشدی داشته است. وی پس از شنیدن نظرات فعالان بخش خصوصی اظهار داشت: شاید لازم باشد که موضوع صادرات از زاویه دیگری نگریسته شود. 
امروز به صورت مستقیم دولت هدف انتقاد بود و اینکه هدفش این است که صادرات را به نوعی محدود کند یا موانع بر سرش ایجاد کند.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران  خطاب به فعالان اقتصادی گفت: تصور کنید که امسال تحریم نمی‌شدیم، مسائل ارزی و تورم نرخ ارز اتفاق نمی‌افتاد آیا صادرات ما می‌توانست جهشی داشته باشد؟ فرض کنید که تمام مشکلات حمل و نقل، بیمه و جابه‌جایی پول را حل کردیم و امروز رابطه پایداری هم با دنیا داشتیم که می‌توانستیم تجارت کنیم. آیا باز هم می‌توانستیم جهش صادراتی را تجربه کنیم.
مودودی با بیان اینکه بخش صنعت رشد چشمگیری در صادرات داشته و  در کشورهای هدفی که ما می‌گوییم مشکل داریم، رشدهای جهشی را تجربه کردند، بیان کرد: فرض کنید همه مشکلات حل شده بود، اساساً می‌شد در فضایی که امروز به سر می‌بریم بگوییم جهش 120میلیارد دلاری را که در افق و چشم انداز 1404 دنبال می‌کنیم محقق شود؟ وی با بیان اینکه این سؤال کلیدی است که اول باید به آن پاسخ داد بعد به سراغ موانع و مشکلات برویم، تصریح کرد: تعداد شرکت‌های بالای 10 میلیون دلار ما کمتر از 350 شرکت است، کالاها و اقلامی ‌که بالای 10 میلیون دلار صادر می‌کنیم هم کمتر از 350 کالا است و اقلام بالای 50 میلیون دلار به عدد کمتر از 70 قلم می‌رسد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: شرکت‌های بالای 50 میلیون دلار نیز به 50 شرکت هم نمی‌رسد. آیا قرار است با این جبهه به جنگ تجارت جهانی برویم؟ حتی اگر کاری به تحریم، روابط بین‌المللی و مشکلات نرخ ارز نداشته باشیم. 
مودودی عنوان کرد: ارتش ما برای مبارزه در سطح جهانی این ترکیب را دارد. ما یک شرکت بالای یک میلیارد دلار داریم. 8 شرکت بالای 500 میلیون دلار داریم. اینها را بگذارید کنار شرکت‌ها و برندهایی که بیش از 300 میلیارد دلار تجارت دارند.
وی با بیان اینکه در طول 5 ساله برنامه پنجم اتاق بازرگانی یک در هزار فروش را کسب کرده است، گفت: اگر ما بگوییم که 50 میلیارد دلار صادرات و 50 میلیارد دلار وارادات داشتیم می‌توانیم بگوییم اتاق بازرگانی ایران در 5 سال تقریباً 400 میلیون دلار کسب کرده است.  
وی بیان کرد: این انتظار آیا بعید است که در 10 کشور هدف 10 نمایندگی اتاق بازرگانی ایران داشته باشیم؟ آیا دولت باید هزینه کند و تشکیلات و نمایندگی بزند؟ آیا توانش برای اتاق بازرگانی امکان نداشت؟ اگر ساختار دولت باید اصلاح شود ساختار بخش خصوصی هم باید اصلاح شود. 
مودودی گفت: کشور ایران با 70 قلم کالای بالای 50 میلیون دلار با 300 ، 400 نفر نمی‌تواند بازار را فتح کند. وی با انتقاد از بخش خصوصی در برنگردان ارز افزود: بحث دولت این نیست که حتماً از طریق نیما برگردد. اگر قرار باشد که نیاز 25 میلیارد دلاری تولید در داخل کشور از ارز ناشی از صادرات تأمین شود، این ارز باید برگردد. 
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: ارز 8 هزار تومانی باید به تولیدکننده داده شود تا تورم مدیریت شود، در مقابل دولت انتظار دارد که این ارز 8 هزار تومانی که در اختیار تولیدکننده است، وقتی صادر می‌شود برگردد. مودودی با اشاره به تحریم‌ها گفت: تحریم 2هدف عمده را دنبال می‌کند یکی افزایش مصارف ارزی برای خرید اقلام غیرضروری و لوکس و دیگری محدود کردن درآمدهای ارزی است پس هدفگیری تحریم صادرات و ارزآوری شماست.
وی با بیان اینکه درد و تاب‌آوری 2 معنای تحریم است، افزود: هنر تحریم زمانی است که شما دردتان بگیرد و تاب آوری یعنی اینکه شما بگویید علی رغم همه فشاری که می‌آورید نتوانستید دردی به من وارد کنید.
 لایحه بودجه به نفع صادرکنندگان و تولیدکنندگان جهت‌دهی شده است
نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی، از جهت‌دهی لایحه بودجه به نفع صادرکنندگان و تولیدکنندگان خبر داد. علی اکبری اظهار داشت: لایحه بودجه تحویل شده به مجلس لایحه کاملاً انقباضی و با شرایط تحریم خودش را سازگار کرده است. وی با بیان اینکه بیشتر منابع بودجه به سمت فعالیت‌های حمایتی رفته است، گفت: برای مصارف عمومی‌ جز نیاز عمومی ‌و برای فعالیت عمرانی حداقل اعتبار در نظر گرفته شده است مگر اینکه با اوراق مشارکت منابع تأمین شود. 
همچنین در این مراسم علی همتی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز با بیان اینکه در شش ماهه نخست سال 97 صادرات غیرنفتی فارس از لحاظ ارزش دلاری 19 درصد و از لحاظ وزنی 24 درصد رشد داشته است، گفت: استان فارس در 6 ماهه نخست سال 659 میلیون دلار صادرات داشته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی