[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

ظریف: در شرایط اضطرار با آمریکایی‌ها مذاکره نمی‌کنیم، روزنامه شیراز نوین

وزیر امور خارجه کشورمان، در مورد آینده روابط ایران و آمریکا گفت: به نظر می‌رسد روابط دو کشور به همین وضعیت چالشی ادامه پیدا خواهد کرد و من بعید می‌دانم که آمریکایی‌ها علی‌رغم همه تصمیم‌گیری‌های نابخردانه‌ای که داشتند تصمیمی ‌بگیرند که منجر به تشدید روابط با ایران شوند. به گزارش ایسنا، محمد جواد ظریف در مصاحبه با شبکه خبری فونیکس چین در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که اگر شما به سه سال قبل برگردید با توجه به وضعیت کنونی، توافق برجام را چگونه امضا‌ می‌کردید  و چه کار متفاوتی انجام می‌دادید؟ اظهار کرد:  اگر  به سه سال قبل برگردیم و در واقع امروز می‌خواستیم کار سه سال قبل را انجام دهیم  و این که چه اقداماتی انجام می‌دادیم حتماً سخت گیری بیشتری انجام می‌دادیم. البته این طور نیست که سه سال قبل پیش بینی‌های امروز یا احتمال امروز را نداشتیم. و این که آیا می‌شد به یک توافق بهتری از این دست پیدا کرد به نظر من امر دشواری بود. اگر امروز بخواهیم این توافق را دوباره بنویسیم اول این که من بعید می‌دانم امکان رسیدن به توافق وجود داشته باشد و اگر بتوانیم به توافق برسیم یک چیزی شبیه آنچه که اکنون هست می‌رسیدیم.
ظریف در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار این رسانه‌ی چینی در ارتباط با آینده روابط ایران و آمریکا خاطر نشان کرد: ‌به‌نظر من شرایط روابط با همین وضعیت چالشی ادامه پیدا خواهد کرد و من بعید می‌دانم که آمریکایی‌ها علی رغم همه تصمیمات نابخردانه‌ای که داشته‌اند تصمیمی‌ بگیرند که به تشدید روابط با ایران منجر شوند. البته ما برای همه شرایط آماده هستیم. مردم ایران نیز مردمی ‌هستند که نشان داده‌اند از کشور خودشان با جدیت دفاع می‌کنند.
ظریف تأکید کرد:‌ البته ما به دنبال درگیری نیستیم و بعید می‌دانیم که کسان دیگری نیز دنبال این موضوع باشند.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که برخی از تحلیل‌گران چینی معتقدند که دولت ایران بعد از فرصت شش ماهه که آمریکا برای تعامل ایران با برخی از کشورها تعامل کرده مجبور خواهد شد که با آمریکا مذاکره کند و چاره‌ای جز این ندارد گفت: من فکر می‌کنم که تحلیل‌گران چینی هستند که بعد از این مدت باید تحلیل‌شان را عوض کنند.
ظریف خاطر نشان کرد: ما هیچگاه در شرایط اضطرار با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم آنها بودند که از مذاکره خارج شدند. آمریکایی‌ها تا ۸ ماه قبل در برجام حضور داشتند و با ما مذاکره می‌کردند. آنها بودند که از برجام خارج شدند و مذاکره را ترک کردند. آنها باید خودشان به مذاکره برگردند و من فکر می‌کنم که تحلیلگران چینی به این نتیجه خواهند رسید که آمریکا چاره‌ای ندارد جز این که تصمیم خود را عوض کند.
وزیر امور خارجه در پاسخ به این سؤال که آقای روحانی چندی پیش در برابر تهدیدهای آمریکا اعلام کرد که اگر ایران نتواند نفتش را صادر کند، دیگر کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس هم نمی‌تواند این کار را انجام دهند و اگر امکان دارد جزییات این موضوع را بیان کنید؟ اظهار کرد: اگر آمریکایی‌ها بخواهند جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند مجبور هستند وارد یک سری حوزه‌هایی شوند که در آن موقع شرایط کاملاً تغیر می‌کند. آنچه که ایران مطرح کرده یک تهدید از سوی ایران نیست. بلکه اعلام یک واقعیت است. آمریکایی‌ها با این گونه سیاست‌ها نمی‌توانند جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. و اگر بخواهند این کار را بکنند، حتماً مجبور هستند وارد سیاست‌هایی شوند که دنیا را به آشوب می‌کشاند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی