[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

خیرین، عدالت سلامت را عینیت بخشند، روزنامه شیراز نوین

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی ‌به نخستین گردهمایی راه‌اندازی مؤسسات خیریه بیمارستانی استان فارس ابراز داشت: مشارکت داوطلبانه، آگاهانه و ساختارمند مردم در امر سلامت، در راستای دست‌یابی به عدالت در سلامت از راهبردهای مهم دولت است.
به گزارش ایرنا، دکتر محمد ایازی شنبه در این پیام، مشارکت مردم و نیکوکاران در اداره و راهبری بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی سراسر کشور در قالب مؤسسات خیریه و پشتیبان این مراکز را از جمله طرح‌ها و برنامه‌هایی دانست که توسط معاونت اجتماعی و اداره کل خیرین و مؤسسات خیریه وزارت بهداشت دنبال می‌شود. 
در ادامه این پیام آمده است: از مهم‌ترین هدف‌‌های راه‌‌اندازی و ایجاد این مؤسسات در کنار بیمارستان‌های دولتی کشور، مشارکت همگانی در اداره بیمارستان‌‌ها و کاهش کمبودها و کاستی‌ها و گشودن گره کارها به دست مردم و بهره‌‌گیری از توان نیکوکاران و داوطلبان است؛ در واقع پاسخ به نیاز بیماران و نیازمندان در کنار توسعه زیرساخت‌های فیزیکی لازم در کمترین زمان ممکن از طریق مسئولیت ‌پذیری و مشارکت اجتماعی مردم و بنگاه‌های مالی و اقتصادی محلی، با سرعت و دور از تشریفات رایج اداری است. 
ایازی خطاب به برگزارکنندگان این گردهمایی افزود: اکنون که شما نیک‌‌اندیشان در نخستین نشست راه‌اندازی مؤسسات خیریه بیمارستانی استان فارس گرد هم آمده‌اید، اینجانب نیز دستان شما را به گرمی‌ می‌‌فشارم و برایتان در راه راستی و نیکوکاری و گشودن گره از کار خلق از درگاه پروردگار توانا، آرزوی پیروزی و بهروزی دارم.
 صندوق‌های خیریه راهی جهت کمک به نیازمندان در حوزه سلامت 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این همایش با اشاره به اقدامات ویژه نیک‌اندیشان در مسیر کمک به همنوعان، راه‌اندازی صندوق‌های خیریه در بیمارستان‌ها و مراکز مختلف شهر را راهی جهت استمرار کمک‌های مردمی‌ عنوان کرد.
دکتر علی بهادر با بیان اینکه جمع آوری کمک‌های کوچک نیز به اقدامی ‌بزرگ می‌انجامد، بر توسعه راهکارهای جلب مشارکت مردمی ‌تأکید کرد و افزود: باید با راه اندازی و تشکیل مؤسسه‌های خیریه در بیمارستان‌ها، شرح وظایف مددکاران نیز در این مراکز درمانی اصلاح شود و تغییر کند. وی گفت: همچنین باید با برنامه‌ریزی مناسب، زمینه را برای شناسایی افرادی که مایل به کمک به مردم هستند، فراهم کنیم و شرایطی به وجود آوریم تا اطمینان و اعتماد مردم نیکوکار جلب شود. بهادر گفت: بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ دنیا، ابتدا به همت نیکوکاران راه‌اندازی شده و از سوی خود مردم اداره می‌شود؛ برای رفع بسیاری از مسایل کشور به کمک مردم باید فکر ویژه‌ای صورت گیرد، چرا که بدون دخالت مردم، نیازهای کشور حل نمی‌شود. 
همگان در برابر رنج بیماران مسئولیت دارند
مشاور وزیر بهداشت در امور دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز در این آیین، نیک اندیشان را افتخار دانشگاه و استان فارس خواند و ادامه داد: همه افرادی که در آسایش و رفاه و امنیت کامل زندگی می‌کنند، باید برای بیمارانی که در رنج و درد هستند، اقدام کنند. 
دکتر محمد‌هادی ایمانیه اضافه کرد: تشکیل این مؤسسه خیریه در بیمارستان‌ها، می‌تواند بر درمان و هزینه‌ها و خرید تجهیزات برای سلامت مردم، کمک شایانی انجام دهد.
 آمادگی استانداری فارس برای توسعه سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه سلامت
مدیرکل امور اجتماعی استانداری فارس نیز در این گردهمایی با اشاره به دغدغه‌های برخی بیماران برای تأمین هزینه‌های درمان و به ویژه کودکان بی‌بضاعت که در بستر بیماری هستند، گفت: مشارکت جمعی نیکوکاران در بخش‌های مختلف بهداشت و درمان بسیار ارزشمند است و انتظار می‌رود با همکاری مسئولان زمینه‌ای برای ارتقای سطح سلامت جامعه، فراهم شود. 
بتول معلم با تأکید بر اینکه بیکاری، خشکسالی و بارش کم باران، آسیب‌هایی همچون حاشیه‌نشینی و فقر را به دنبال داشته است بیان کرد: با وجود مراکز بسیاری که در حوزه بهداشت و درمان تأسیس شده است، برای فرهنگ‌سازی در زمینه نیکوکاری، به مراکز بیشتری نیاز داریم؛ چرا که فقر سلامت می‌تواند به زمینه‌های مختلف جامعه مانند امنیتی، اقتصادی و اجتماعی آسیب بزند.  مدیرکل امور اجتماعی استانداری فارس با تأکید بر ارتقای سلامت مردم و مشارکت بیشتر نیکوکاران در این زمینه، نسبت به همکاری استانداری فارس برای راه‌اندازی، به ثبت رساندن و تأسیس سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت، اعلام آمادگی کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی