[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

سوژه گزارش‌ها را از مردم می‌گیرم، روزنامه شیراز نوین

خبرنگار افتخارآفرین صداوسیمای مرکز فارس از دلایل موفقیت‌هایش گفت

سوژه گزارش‌ها را از مردم می‌گیرم

 

سید تقی سهرابی
مدیرکل صدا وسیمای فارس

پخش مستند قاچاق سوخت، تولید خبر مرکز فارس در بخش‌های مختلف خبری رسانه ملی  و بازتاب گسترده آن در دیگر رسانه‌های کشور، همچنین فضای مجازی، بار دیگر تأثیرگذاری صداوسیما و مرجعیت آن را اثبات کرد. سعید پرویزی، خبرنگار توانای فارس و کشور و معاونت خبر صدا و سیمای این مرکز در پرونده کاری خود گزارش‌هایی از این دست که تهیه آن‌ها علاوه بر پژوهش گسترده و پیگیری مصرانه، نیازمند شجاعت و جسارت است کم ندارد. «تاراج خاک» گزارشی که این خبرنگار برای به نتیجه رساندن آن، سوژه خبری را از شیراز تا سواحل نیلگون خلیج فارس در بوشهر تعقیب و اثبات کرد که خاک کشور به ثمن بخس به فروش می‌رسد یا در گزارش «گندم‌نمای جوفروش» وی پرده از رازی چندساله برافکند، موضوعی که سلامت مردم توسط سودجویان به خطر افتاده بود و آنان برای مشتی ریال خاک را بی‌محابا با گندم مخلوط می‌کردند. پرویزی در گزارشی دیگر با عنوان «موبایل‌های از آب گذشته» فساد در واردات تلفن همراه را تا کشور امارات و شهر دبی پیگیری کرد و قاچاق این کالا و چگونگی رجیستری موبایل‌ها را به مسئولانی که شعار مبارزه با فساد می‌دادند گوشزد کرد که فساد از آنچه شما فکر می‌کنید به جنابتان نزدیک‌تر است. «درختان بی‌سایه» موضوع قطع جنگل‌های بلوط زاگرس و تبدیل آن به ذغال توسط سودجویان را به تصویر کشاند و خبرنگار در گزارشی دیگر، به‌کارگیری مصالح بی‌کیفیت در ساختمان‌ها و نبود نظارت بر این اقدام را اثبات کرد. رو کردن دست برخی از متولیان و همراهی آنان با خاطیان کشت محصولات آب‌بر در شرایط خشکسالی کشور و استان، گزارش دیگری از این خبرنگار بود. مستند ویژه بی‌توجهی پلیس راه به سرعت غیرمجاز رانندگان اتوبوس و ناکارآمدی تکنولوژی‌هایی که در این زمینه به کار رفته بود و ده‌ها گزارش دیگر از این دست، مؤید این موضوع است که رسانه ملی در پیگیری مطالبات مردم در چارچوب ضوابط و قوانین جدی است. گزارش قاچاق سوخت این خبرنگار جسور شیرازی که پای وی را این‌بار به خلیج فارس از مسیر استان هرمزگان باز کرد، قسمت دوم مستندی بود که یک ماه پیش خبرنگار را تا مرز پاکستان کشاند، آن‌هم از مسیر استان سیستان و بلوچستان. در آخرین اثر رسانه‌ای این خبرنگار خوش‌فکر، مخاطب با صحنه‌های عجیبی از چگونگی قاچاق سرمایه ملی کشور روبرو می‌شود. گزارشی که بیننده را تا آخر با خود همراه و یک سوال بزرگ در ذهن او ایجاد می‌کند که چگونه یک خبرنگار فقط با سلاح دورببن این بی‌نظمی و قانون‌شکنی را می‌بیند، اما مسئولان نمی‌بینند. اقدام این سرباز شجاع رسانه ملی در راستای فرمایش روشن و واضح مقام معظم رهبری است که فرمودند: اداره صحیح کشور متوقف به مبارزه همه‌جانبه با فساد است؛ با دستمال کثیف نمی‌شود شیشه را تمیز کرد. (دیدار با نمایندگان مجلس 83/3/27). اگر پرویزی را خبرنگاری موفق بدانیم که تأیید کار ایشان توسط رئیس معزز سازمان صدا و سیما اثبات این موفقیت است، باید بگوییم:
۱- پرویزی رشد یافته رسانه‌ای است که گفتمان حاکم بر آن، گفتمان امام(ره) و رهبری (مد ظله العالی) است.
۲- او در تولید و پخش این گزارش تنها نیست و جمعی از خبرگان خبر در شیراز و تهران وی را هدایت و حمایت می‌کنند که لازم است از همه این عزیزان، به ویژه ریاست محترم سازمان و معاونان امور استان‌ها و خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران صمیمانه تشکر کنم. همچنین از همه همکاران پرتلاشم در مرکز فارس، به ویژه تلاشگران معاونت خبر این مرکز که از صفر تا صد این‌گونه گزارش‌ها با بیم و امید و با دقت و ظرافت تیم گزارش را تا رسیدن به مطلب مطلوب همراهی می‌کنند. 
در پایان امیدوارم مسئولان امر با اقدامات بازدارنده خود، تلاش رسانه ملی را در این راستا با برخورد جدی و مبارزه همه‌جانبه با مفسدان کامل کنند و نقشه‌های دشمن را با برخورد قاطعانه با عوامل نفوذ در شریان‌های اقتصادی که هدفشان کند کردن حرکت شتابنده کشور به سمت توسعه همه‌جانبه است، تکمیل نمایند.

گزارش مستند قاچاق گازوئیل تولید خبرگزاری صدا و سیمای مرکز فارس، با استقبال فراوان مخاطبان و اهالی رسانه مواجه شد. علی عسکری در نشست شورای معاونان سازمان، از سعید پرویزی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیمای فارس برای تهیه گزارش مستند قاچاق گازوئیل قدردانی کرد و گفت: چنین اخبار و گزارش‌هایی باید بیشتر تولید شود و صدا و سیما باید تولید گزارش‌های واقعی اقناع کننده را افزایش دهد. او از معاونان سیاسی و امور استان‌های سازمان خواست به بهترین شکل از این خبرنگار خلاق قدردانی کنند. رئیس رسانه ملی در این نشست با اشاره به تهیه دشوار چنین گزارش‌های مستند و خلاقانه‌ای افزود: صدا و سیما باید به سمت تهیه چنین گزارش‌هایی روی بیاورد که مخاطب با دیدن چنین تصاویر و اطلاعاتی، به معنای واقعی اقناع شود. علاوه بر رئیس سازمان، پرویز اسماعیلی، معاون دفتر رئیس جمهوری و محمد سلطانی‌فر معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد هم این اقدام پرویزی را ستودند و از آن قدردانی کردند. در همین راستا بر آن شدیم که با سعید پرویزی، خبرنگار موفق واحد خبر مرکز فارس مصاحبه‌ای انجام دهیم و با شیوه کار او بیشتر آشنا شویم.
خودتان را معرفی کنید و از سوابق و حوزه‌های فعالیتتان در صداوسیما و مرکز فارس بگویید.
سعید پرویزی هستم، خبرنگار صداوسیمای مرکز فارس. کار خبرنگاری  را ابتدا از سال ۱۳۸۰ در مطبوعات فارس به مدت ۱۰سال شروع کردم. البته هم‌زمان کار خبرنگار آزاد صداوسیمای فارس هم در کنار کار مطبوعاتی در منطقه کامفیروز شهرستان مرودشت انجام می‌دادم و عملاً از سال ۱۳۹۰ به عنوان خبرنگار صداوسیما مشغول به کار شدم.
اخیراً گزارشی تهیه کرده‌اید با موضوع قاچاق سوخت که مورد توجه و استقبال قرار گرفت. دلیل این توجه و استقبال را در چه نکاتی می‌دانید؟
سوژه قاچاق سوخت، سوژه‌ای بود که از طرف مردم ‌به من پیشنهاد شد، البته به صورت کلی. یکی دو هفته تحقیق در این رابطه انجام دادم و اولین گزارش مستند در این رابطه مهرماه آماده شد و روی آنتن رفت که با پخش آن، چند باند قاچاق سوخت در شیراز منهدم شد. در ادامه متوجه شدم در استان هرمزگان هم به عنوان یک مسیر مهم قاچاق سوخت روزانه از طریق دریا مقادیر زیادی سوخت قاچاق می‌شود. با سفر به این استان، مسیر قاچاق سوخت را که از طریق لوله‌کشی در اعماق آب‌ها بود کشف کردم و اینکه این راه قاچاق آن هم زیر دریا انجام می‌شود، باعث شد این گزارش که به سختی هم تهیه شد مورد توجه قرار بگیرد.
به نظر شما گزارش‌های خبری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند تا مورد استقبال مخاطبان قرار بگیرند و درصد این گزارش‌ها در بخش‌های خبری رادیو و تلویزیون هم‌اکنون چه میزان است؟
این‌گونه مستندهای خبری که به مشکلات اجتماعی می‌پردازد ضمن‌ اینکه باید مستند واقعی باشد، از طرفی به گونه‌ای تهیه شود که مخاطب را اقناع کند؛ یعنی جای هیچ سوالی برای مخاطب باقی نگذارد. در عین حال جذاب هم باشد تا مورد توجه مخاطب قرار بگیرد. اکنون خبرنگاران رسانه ملی به سمت و سوی تهیه چنین مستند‌های خبری گام برداشتند. آثار بسیار خوبی در زمینه‌های مختلف از همکاران در مراکز استان‌ها و تهران تهیه و پخش می‌شود؛ ولی کافی نیست. این‌گونه مستندها بر پایه تحقیق، به ویژه تحقیقات میدانی است که باید بیشتر به آن توجه شود.
با توجه به اینکه با فضای کار در رسانه ملی آشنا هستید، سطح تولیدات خبری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
بحمدالله همکاران ما در رسانه ملی کارهای شاخص خوبی انجام می‌دهند و از رشد بسیار خوبی در تولید آثار فاخر در بخش‌های خبری مختلف برخوردار هستند. سطح کیفی گزارش‌ها خیلی نسبت به گذشته بالا رفته. ان‌‌شاءالله که این روند رو به رشد ادامه داشته باشد.
درباره فرصت‌ها و محدودیت‌های کار تولیدی خبر توضیح دهید.
از مدیرکل محترم این مرکز، جناب آقای سهرابی گرفته تا معاون محترم خبر، جناب آقای کرمی و همچنین مدیر محترم اتاق خبر، خبرگزاری صداوسیمای فارس همه واقعاً به بحث خبر و مستندهای خبری توجه کامل دارند و حمایت می‌کنند. از زمانی که یک سوژه پیشنهاد می‌شود تا هنگام تولید و پخش، خبرنگار کاملاً مورد توجه قرار می‌گیرد و همین باعث شده خبر فارس چند سال متوالی در بین مراکز، رتبه اول را کسب کند که در همین جا از همه این عزیزان قدردانی می‌کنم.
علاوه بر گزارش، تصویربرداری خبرهایی که تهیه می‌کنید به عهده کیست؟
جا دارد از تصویربردار حرفه‌ای و کاربلد خبر صداوسیمای فارس، جناب آقای مهدی ثابت که کار تصویربرداری تمام مستندهای خبری من را بر عهده داشته تشکر کنم. ایشان در شکار لحظه‌ای برخی تصاویر فوق‌العاده هستند. واقعاً هم‌زمان با هم کار تصویربرداری و صدابرداری سخت است. کار خبر مانند کارهای تولید سیما نیست. تصویربردار خبر هم باید به تنهایی کار تصویربرداری و هم صدابرداری را انجام دهد. حالا تصور کنید گزارش، یک گزارش چالشی باشد که برخی تصاویر را هم بخواهید مخفی ضبط کنید. واقعاً سخت است؛ ولی ایشان آن‌قدر حرفه‌ای هستند که این کار را انجام می‌دهند.
چگونه مطلع شدید گزارشتان مورد توجه و قدردانی رئیس سازمان قرار گرفته و در آن زمان چه احساسی داشتید؟
از طریق آقای علوی، مدیرکل اخبار استان‌ها که پیام دادند و گفتند گزارش مورد توجه جناب آقای دکتر علی عسکری، رئیس محترم سازمان قرار گرفته. خب، ما هم خوشحال شدیم. واقعاً خستگی‌هایمان برطرف شد.
قابلیت‌ها و امکانات موجود در مرکز فارس چقدر در توفیقات شما مؤثر بوده است؟
در خبر مرکز فارس گاه با کمبود برخی امکانات مواجه هستیم؛ اما همواره همه همکاران عزیز تلاش کرده‌اند چیزی از کار کم نگذارند و از طرفی، حمایت همه‌جانبه مدیرکل محترم و مدیران محترم خبر باعث شده نیروها با جان و دل کار کنند. مثلاً برای تهیه همین گزارش قاچاق سوخت کار یک نفر نبود، از راننده گرفته تا سایر عوامل همه دست به دست هم دادند تا چنین گزارشی تأثیرگذار تولید شود که باز هم جا دارد اینجا از مدیران و همکاران خوبم، به ویژه تدوینگر این گزارش سرکار خانم گریست که وقت گذاشتند و خلاقیت به خرج دادند و زحمت تدوین این گزارش را بر عهده داشتند، تشکر کنم‌. ایشان هم واقعاً در کارشان حرفه‌ای هستند.
چه توصیه و پیشنهادی برای همکاران و علاقه‌مندان فعالیت در حوزه خبری و گزارشی دارید؟
در پایان ضمن تشکر فراوان از همه همکاران عزیز که برای ارتقای خبر صداوسیمای مرکز فارس زحمت می‌کشند، به همه عزیزان علاقه‌مند در حوزه خبر و گزارش توصیه می‌کنم در بحث خبر با وجود رسانه‌های مختلف و رقابت در خبررسانی لحظه‌ای، برای تهیه یک خبر یا گزارش اگر با مشکلی روبه‌رو شدند ناامید نشوند. پافشاری داشته باشند. سعی کنند ضمن رعایت صحت و دقت در خبر، کارشان را به گونه‌ای پیش ببرند که مخاطب اقناع شود. کار خبررسانی هرچند سخت، ولی شیرین است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی