[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

اختصاص زمین برای کتابخانه مرکزی تعیین تکلیف شود، روزنامه شیراز نوین

نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر شیراز گفت: شهردار شیراز اختصاص زمین برای ساخت کتابخانه مرکزی را تا پایان امسال تعیین تکلیف کند. سیروس پاک‌فطرت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شیراز، در حاشیه بازدید از سه کتابخانه عمومی مستقر در مناطق کمتربرخوردار این کلان‌شهر اظهار داشت: آنچه امروز باید توسط شهرداری و شورای شهر شیراز آن هم در راستای شعار انسان‌محوری مورد توجه قرار گیرد، تعیین تکلیف اختصاص زمین برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز است. عضو شورای شهر شیراز بیان کرد: اختصاص زمین برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز مصوبه شورای شهر در دوره گذشته را دارد؛ اما هنوز عملیاتی نشده و درخواست ما این است در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسد. وی بیان کرد: موضوع دیگر که باید شهرداری شیراز به آن توجه کند، اختصاص سهم نیم‌درصدی کتابخانه‌ها است، سهمی که در واریز به موقع آن کوتاهی شده است. پاک‌فطرت گفت: اگر این نیم درصد به موقع پرداخت نشود، قانون این اجازه را می‌دهد که از سهم اعتبارات شهرداری شیراز در مرکز کسر شود و این در حالی است که چرا ما نباید به این مهم توجه کنیم. عضو شورای شهر شیراز که از کتابخانه‌های ابوریحان در دروازه کازرون، جوان در کوزه‌گری و مولوی در خیابان بنی‌هاشمی بازدید کرده بود، تصریح کرد: خوشبختانه هنوز شاهد وجود نشاط و شادابی در کتاب و کتابخوانی بوده و کارکنان اداره کتابخانه‌ها نیز با ذوق، شوق و علاقه‌مندی مشغول خدمت هستند. وی گفت: آنچه نظر ما را در کتابخانه ابوریحان و مولوی جلب کرد، این بود که در دل کتابخانه کلاس نقاشی کودکان و شرایط کتابخوانی نیز برای آنان فراهم شده و این تأثیر بسزایی در انس و الفت گرفتن کودکان با کتاب و آشنایی با محیط کتابخانه، آن هم از سن کودکی دارد. پاک‌فطرت با بیان اینکه هنوز قداست کتاب و کتابخوانی حفظ شده و مشارکت و ثبت‌نام را در کتابخانه‌های عمومی شیراز مثبت ارزیابی می‌کنیم، تأکید کرد: باید کاری کرد به سمت کتاب و کتابخوانی برویم و از کتاب و مطالعه غافل نشد. وی بیان کرد: کتابخانه ابوریحان نیز نیاز به نوسازی و مقاوم‌سازی نیاز دارد که امیدواریم در کنار کتابخانه شهید دستغیب که از کتابخانه‌های قدیمی شیراز است، به نوسازی و حفظ بنای قدیمی آنان توجه شود.
معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس نیز با قدردانی از سیروس پاک‌فطرت عضو شورای شهر شیراز، اظهار داشت: برای نهادینه کردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیازمند تعامل بین بخشی در بین دستگاه‌ها و نهادهای مختلف از جمله شهرداری و شورای شهر شیراز هستیم. ظهرابی افزود: عمده مطالبه از شهرداری و اعضای شورای اسلامی این است که اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس را در تأمین یک زمین مناسب برای ساخت کتابخانه مرکزی شیراز همراهی کنند و امیدواریم این مهم در کمترین زمان ممکن محقق شود تا بتوانیم با استفاده از اعتبارات موجود آن را بسازیم. وی خاطرنشان کرد: پرداختی شهرداری شیراز بابت نیم‌درصدی به کتابخانه‌ها کم بود و کفاف تأمین هزینه‌های کتابخانه‌های عمومی در سطح شیراز را نمی‌دهد و درخواست ما این است نیم درصد سهم شهرداری به طور کامل و به موقع ارائه شود. معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس گفت: این اداره کل مدت دو سال است ساختمانی را از شهرداری شیراز در ابتدای بلوار شهید چمران خریداری کرده و بعد از گذشت دو سال هنوز آن را تحویل نداده است و با توجه به اینکه اداره کل کتابخانه‌ها مکان ندارد و در یک ساختمان وقفی مستقر است، امیدواریم شهرداری آن ساختمان را سریع‌تر به ما واگذار کند.
مشاور امور بانوان فرمانداری شیراز نیز در این بازدید اظهار داشت: خوشبختانه مشارکت بانوان در مطالعه و کتابخوانی از وضعیت مناسبی برخوردار است و معتقدیم این مهم باید بیش از پیش تقویت شود. فاطمه زارع مهذبیه افزود: توجه مادران به مطالعه به عنوان یکی از ارکان اصلی خانواده تأثیر بسزایی در تربیت فرزندان و تشویق آنان به کتاب‌خوانی دارد که باید برای فرهنگ‌سازی آن برنامه‌ریزی کرد. وی بیان کرد: آنچه امروز به عنوان یک اصل در شیراز به آن نیازمندیم، ساخت کتابخانه مرکزی شهر است که امیدواریم با همت جمعی مسئولان به این مهم نیز دست یابیم. رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شیراز نیز اظهار داشت: در حال حاضر 37باب کتابخانه در نقاط مختلف این کلان‌شهر فعال بوده و به ارائه خدمت‌رسانی به دوستداران کتاب مشغول هستند. فاطمه صفری افزود: با یک برنامه‌ریزی منسجم سعی شده بهترین خدمات در این کتابخانه‌ها ارائه شود تا جوانان و نوجوانان بتوانند از فضاهای موجود این کتابخانه‌ها به ویژه سالن مطالعه آن بهره‌مند شوند. صفری خاطرنشان کرد: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی موضوعی است که همت همه‌جانبه دستگاه‌های و نهادهای متولی را می‌طلبد تا بتوانیم به اهداف خود در مطالعه دست یابیم. به گزارش تسنیم، در این بازدید نایب‌رئیس کمیسیون فرهنگی شهر شیراز از آخرین وضعیت کتابخانه‌ها بازدید و با کتابداران نیز به بحث و تبادل نظر پرداخت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی