[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

چه کسی پاسخگوی این ناکامی‌هاست؟، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین: ۱۱۸بازی و فقط ۳۰پیروزی! آمار بسیار ضعیف و ناامیدکننده تیم‌های شیرازی در سطوح بالای مسابقات کشوری. عمکلرد تأسف‌باری که نشان از ضعف مفرط تیم‌های شهر فوتبالیست‌پرور شیراز دارد.
در این آمار، عملکرد ۸تیم بررسی شده است. دو تیم فوتبال آقایان حاضر در لیگ دسته اول‌ (فجرسپاسی و قشقایی)، دو تیم فوتسال بانوان حاضر در لیگ برتر (پویندگان صنعت فجر و پارس‌آرا)، یک تیم فوتسال آقایان حاضر در لیگ برتر (ارژن)، دو تیم فوتسال آقایان حاضر در لیگ دسته اول (صدرا و شاهد) و یک تیم فوتبال بانوان حاضر در لیگ برتر (خلیج فارس).
در این میان، تیم بانوان پویندگان موفق‌ترین تیم به شمار می‌رود. آن‌ها بیشترین پیروزی را کسب کرده‌اند و بالاترین میانگین امتیازی را دارا هستند؛ اما حتی همین تیم موفق هم در مقایسه با تیم‌های هم‌دسته خود عملکرد چندان مطلوبی نداشته است؛ به خصوص در دو هفته اخیر و پذیرفتن شکست‌هایی سنگین و تحقیرآمیز در اهواز و اصفهان که باعث ناکامی این تیم از صعود به مرحله پلی‌آف شد. پویندگان تنها تیم شیرازی است که توانسته نیمی از امتیازات ممکن را کسب کند.
دومین تیم موفق، قشقایی شیراز است. قشقایی شاید از لحاظ آماری پشت سر پویندگان قرار بگیرد؛ اما در واقعیت و بر اساس توقعات و دشواری‌های پیش رو، راضی‌کننده‌ترین عملکرد را داشته است. آن‌ها در بیشتر بازی‌های خود عملکرد مقبولی داشتند و هواداران و کارشناسان فوتبال شیراز را راضی نگه داشتند. گرچه با تمام این حرف‌ها و تمجیدها، این تیم نتوانست حتی نیمی از امتیازات ممکن را جمع‌آوری کند.
سومین تیم موفق،‌ تیم فوتسال ارژن شیراز است. شروع طوفانی ارژنی‌ها در آغاز فصل، نویدبخش فصلی رویایی بود؛ اما اتفاقات عجیبی گریبانگیر این تیم شد و آبی‌ها به مرور دچار افت فاحشی شدند. با این حال،‌ عملکرد خوب در نیم‌فصل دوم توانست اولین هدف آن‌ها را محقق کند: بقا. ارژن به همراه پویندگان و قشقایی، تنها تیم‌هایی هستند که موفق به کسب میانگین بیش از یک امتیاز در هر بازی شده‌اند.
چهارمین تیم از نظر میانگین جمع‌آوری امتیاز، تیم شاهد یا رامک است؛ تیمی که در لیگ دسته اول فوتسال قرار دارد و در هر بازی به طور متوسط موفق به کسب یک امتیاز شده، اما در رتبه یکی مانده به آخر جدول گروه خود قرار دارد! تیم تحت هدایت امیرحسین برزگر، جمعه گذشته پیروزی ارزشمندی به دست آورد و توانست خود را از قعرنشینی نجات دهد؛ اما همچنان کار سختی برای تثبیت بقای خود دارد.
اما معتبرترین تیم زنده شیراز، در نیمه پایین این جدول آماری قرار دارد. فجر در ۱۵بازی این فصل خود فقط ۱۴امتیاز کسب کرده و یکی از بدترین نیم‌فصل‌های تاریخ خود را سپری کرده است. این تیم تاکنون با دو تغییر روی نیمکت خود مواجه شده و باید دید داوود مهابادی در نیم‌فصل دوم می‌تواند عملکردی بهتر نسبت به مجید صالح و اسماعیل زارع داشته باشد یا خیر.
ششمین تیم این جدول،‌ تیم پارس‌آرای شیراز است؛ تیمی با مدیریت مصطفی زارع که توانست در اولین فصل حضور در لیگ برتر فوتسال بانوان، شروعی طوفانی داشته باشد، اما هرچه از بازی‌ها گذشت، قدرت این تیم کمتر و کمتر شد و آن‌ها در ۱۰بازی از ۱۸بازی خود شکست خوردند. آن‌ها در ۱۸بازی نزدیک به یکصد گل دریافت کرده‌اند. میانگین تقریبی پنج و نیم گل خورده در هر مسابقه، آماری بسیار ضعیف در کارنامه تیم تحت هدایت نجمه برزگر به شمار می‌رود.
در رتبه هفتم این جدول ۸ردیفه تیمی قرار دارد که نامش همچنان نامی محترم و بزرگ برای جامعه فوتسال کشور است. تیم فوتسال صدرا با حمایت سرمربی شیرازی تیم ملی و با انتقال امتیاز تیم بالان‌صنعت، با این امید پا به سطح دوم فوتسال کشور گذاشت که بتواند با سرعت بیشتری خود را به لیگ برتر برساند؛ اما ظاهراً هیچ‌گونه برنامه‌ریزی و آماده‌سازی مناسبی برای این تیم وجود نداشت و آن‌ها در فاصله سه هفته مانده به پایان رقابت‌ها، شانس بسیار کمی برای ماندن در این دسته دارند! صدرا در ۱۳بازی خود هرگز طعم پیروزی را نچشیده و کسب همگی امتیازات بازی‌های باقی مانده هم نمی‌تواند تضمینی برای بقایش باشد!
بالاخره آخرین تیم جدول ما، تیم فوتبال بانوان خلیج فارس است. تیمی که مشخص نیست بر چه اساس و منطقی مجوز حضور در مسابقات لیگ برتر را دریافت کرده و نتایج وحشتناکش هر هفته مانند پتکی بر سر دوستداران فوتبال این شهر فرود می‌آید. این تیم به طور میانگین در هر مسابقه ۸گل دریافت کرده و به زنگ تفریح تیم‌هایی از کردستان و کرمانشاه تبدیل شده است!
تیم‌های شیرازی در مجموع، دو سوم امتیازات ممکن را از دست داده‌اند. تعداد شکست‌های این تیم‌ها با مجموع بردها و مساوی‌هایشان تقریباً برابر است و تفاضل گل منفی ۵۹ نشان دهنده کیفیت پایین تیم‌های این شهر در تقابل با سایر شهرهای کشور است؛ شهرهایی که همگی مشکلات خاص خود را دارند. به جز چند شهر بخصوص، سایر شهرها مشکلات اقتصادی فراوانی دارند و به زحمت می‌توانند تیم‌هایشان را راهی مسابقات کنند؛‌ اما چرا عملکرد بهتری دارند؟ شاید یکی از دلایلش این باشد که شخص یا ارگانی که تیم‌داری می‌کند، خود را ملزم به پاسخگویی به مسئولان، رسانه‌ها و مردم می‌داند. 
اما آیا در شیراز کسی در قبال این نتایج تحقیرآمیز در مسابقات کشوری که پای نام شیراز و آبروی این شهر پرآوازه در میان است، مسئولیتی می‌پذیرد؟
شاید لازم باشد در اداره کل ورزش و جوانان، هیئت فوتبال فارس یا هیئت فوتبال شیراز کمیته‌ای تشکل شود تا در آن، کیفیت تیم‌های حاضر در مسابقات کشوری ارزیابی شده و مسئولان تیم‌های شرکت کننده،‌ در مقابل نتایجی که می‌گیرند، ملزم به پاسخگویی به یک مقام بالادستی باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی