[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۶
  • دوره جدید

گروه خونی‌هایی که بیشتر در معرض سکته هستند، روزنامه شیراز نوین

تحقیقات نشان داده سکته رابطه خاصی با نوع گروه‌های خونی افراد دارد و نوع خون افراد می‌تواند احتمال سکته را افزایش یا کاهش دهد.
محققان با انجام مطالعاتی روی ده‌ها هزار زن و مرد در طول مدت 20 تا 26سال متوجه رابطه عجیبی بین گروه خونی یک فرد و احتمال ابتلای او به سکته مغزی شدند. چه گروه خونی دارید؟ براساس یک مطالعه جدید، پاسخ به این سوال ممکن است بر سلامت قلب شما تأثیر بگذارد. رابطه سکته با گروه خونی چیست؟
محققان دریافته‌اند که افراد با گروه خونی A، B و AB ممکن است در معرض خطر بیشتری از حوادث قلبی - عروقی، به خصوص حمله قلبی و سکته مغزی، نسبت به افراد با انواع خونی o باشند. یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد متخصصان مراقبت‌های بهداشتی باید در هنگام ارزیابی ریسک قلبی - عروقی گروه خونی فرد را در نظر بگیرند.
کدام گروه خونی بیشتر در معرض سکته قلبی و مغزی هستند؟
همان‌طور که در ادامه این بخش  توضیح خواهیم داد، افرادی که گروه خونی AB داشتند با احتمال 26درصد بیشتر از دارندگان گروه خونی O احتمال این را دارند که به دلیل سکته و حملات قلبی و مغزی در بیمارستان بستری شوند.
گفتنی است زنانی که گروه خونی B داشتند، 15درصد بیشتر از زنانی با شرایط مشابه در گروه خونی O سکته را تجربه کردند. این در حالی است که این رابطه در مردانی که گروه خونی B داشتند دیده نشد. به جای آن، زنان و مردانی که گروه خونی A داشتند نسبت به گروه‌های خونی دیگر در معرض خطر سکته نبودند.
رابطه بین سکته قلبی و مغزی با نوع گروه خونی
نتایج مطالعات و بررسی‌ها چه می گوید؟
محققان اخیراً نتایج خود را در مورد نارسایی قلب 2017 و در جلسه سالانه انجمن قلب اروپایی در پاریس، فرانسه، ارائه کردند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (cdc) گزارش می‌دهد که در حدود 735.000نفر در ایالات متحده یک حمله قلبی یا سکته مغزی دارند.
برخی عوامل خطر برای حمله قلبی وجود دارند که می‌توانند مورد توجه قرار گیرند، مانند رژیم غذایی ضعیف، کمبود ورزش و سیگار. با این حال، برخی عوامل خطر حمله قلبی را نمی‌توان تغییر داد، مانند سن، جنسیت و سابقه خانوادگی بیماری قلبی. مطالعات جدید نشان می دهند گروه خونی هم باید به لیست اضافه شود.
رابطه سکته با گروه خونی غیر O
گروه خونی غیر از O خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را بیشتر 9درصد بیشتر می‌کند. تیم با انجام یک فراتحلیل از مطالعاتی که گروه خونی و بروز حوادث قلبی - عروقی از جمله حمله قلبی، بیماری قلبی، نارسایی قلبی و نارسایی قلبی - عروقی را گزارش کردند، به یافته‌های خود رسیدند.
داده‌ها شامل بیش از 1.3میلیون بزرگسال بودند که در 11مطالعه شرکت داشتند. محققان از این داده‌ها برای ارزیابی این مسئله استفاده کردند که چگونه هر گروه خونی ممکن است بر خطر حوادث عروق کرونری، حوادث قلبی - عروقی و حوادث قلبی مرگ‌بار تأثیر بگذارد.
افرادی که دارای گروه خونی بدون O هستند، 771.113نفر و افراد با گروه خونی یک O دار 519.743نفر شناسایی شدند.
افزایش احتمال سکته و رابطه آن با گروه خونی غیر O
مواد و روش‌ها
در این مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی شده، 1.4درصد (7.220) بیمار مبتلا به سکته قلبی مورد بررسی قرار گرفتند. در تجزیه و تحلیل رویداده‌ای ترکیبی قلبی - عروقی، تیم 708.276نفر را با گروه خونی بدون O شناسایی کردند و 476.868نفر با گروه خونی یک o دار.
در بین افرادی که در گروه خونی‌شان اصلاً O نداشتند، 2.5درصد (17.44) اتفاقات و مشکلات قلب عروقی را تجربه کرده بودند و افرادی در گروه خونی‌شان یک O داشتند، 2.3درصد بودند.
توضیحات نشان می‌دهد نداشتن فاکتور O در گروه خونی، کل ریسک حوادث عروق کرونری به ویژه سکته قلبی را 9درصد افزایش می‌دهد و احتمال وقوع حوادث قلبی - عروقی به ویژه انفارکتوس قلبی را هم 9درصد افزایش می دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی