[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

تأمین فاینانس برای شهر سلامت، روزنامه شیراز نوین

سرپرست استانداری فارس همچنین از ابلاغ مصوبه‌ای با هدف اشتغال در بخش صنعت خبر داد و گفت: این بخشنامه به منظور تثبیت و ایجاد اشتغال به میزان ۲۶۹ هزار نفر با تمرکز تأمین مالی خوشه‌های صنعتی از طریق تکمیل ۲هزار و ۶۶ واحد نیمه تمام صنعتی و معدنی، بازسازی و نوسازی ۲هزار و ۱۶۵ واحد صنعتی و معدنی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، اجرایی خواهد شد که سهم استان فارس از این اشتغال ۸ هزار و ۵۹۱ نفر در نظر گرفته شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس مهندس یدالله رحمانی در نشست با صنعتگران منطقه ویژه اقتصادی شیراز که باحضور دکتر بانک مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برگزار شد با اشاره به اینکه این جلسه به عنوان دویست و پنجاهمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید با هدف بررسی و حل مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی مستقر در این منطقه برگزار می‌شود، افزود: با پیگیری‌های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید هزار و 400 واحد تولیدی رصد و مشکلات 62 درصد از این واحدها برطرف شده است.
وی تأکید کرد: تلاش بسیار زیادی در راستای حل مشکلات واحدهای تولید انجام شده و مسائلی که در استان قابل حل بوده رفع شده است همچنین موضوعاتی که به تصمیم‌گیری مراجع ملی نیاز دارد با جدیت دنبال می‌شود.
مهندس رحمانی بیان کرد: در سال 95 از منابع رونق تولید چه از طریق سامانه بهین یاب و چه پرداخت مستقیم سیستم بانکی هزار میلیارد تومان، در سال 96 نیز هزار و 250 میلیارد تومان پرداخت شده و امسال نیز از نیمه دوم سال و با ابلاغ  دستور العمل‌ها تا کنون 68 میلیارد تومان برای حل مشکلات واحد‌های تولیدی پرداخت شده است.
سرپرست استانداری فارس همچنین از ابلاغ مصوبه‌ای با هدف اشتغال در بخش صنعت خبر داد و گفت: این بخشنامه به منظور تثبیت و ایجاد اشتغال به میزان 269 هزار نفر با تمرکز تأمین مالی خوشه‌های صنعتی از طریق تکمیل 2هزار و 66 واحد نیمه تمام صنعتی و معدنی،  بازسازی و نوسازی 2هزار  و 165 واحد صنعتی و معدنی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اجرایی خواهد شد  که سهم استان فارس از این اشتغال 8 هزار و 591 نفر در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد:  منابع مالی که برای ایجاد اشتغال در بخش صنعت پیش‌بینی شده 10 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی است که به صورت سپرده‌گذاری انجام می‌شود و معادل همین میزان هم سیستم بانکی پرداخت خواهد کرد که مجموعاً بیش از 20 هزار میلیارد تومان منابع آن را تشکیل خواهد داد  همچنین  بیش از هزار و 21 میلیارد تومان نیز یارانه‌ای است که به این بحث اختصاص پیدا خواهد کرد.
مهندس رحمانی با بیان اینکه 20درصد از این منابع به طرح‌های نیمه‌تمام تولیدی، 35 درصد به بازسازی و نوسازی خطوط تولید و 45درصد به سرمایه در گردش واحد‌های تولیدی اختصاص داده شده است، خاطرنشان کرد: نرخ سود و کارمزد این طرح‌ها با توجه به منابع متنوعی که با هم تلفیق می‌شود و 3درصد یارانه دولت،  برای مناطق محروم 12 درصد و مناطق غیر محروم 14 درصد است.
وی ابراز امیدواری کرد امسال نیز همچون سال‌های گذشته  از محل منابع پیش‌بینی شده برای پیشبرد تولید و اشتغال که دغدغه خاطر همه مسئولان است حداکثر استفاده را داشته باشیم.
سرپرست استانداری فارس در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح وضعیت مناطق ویژه اقتصادی در استان فارس پرداخت و اظهار کرد: منطقه ویژه اقتصادی شیراز یکی از مناطق بسیار خوب است که بیش‌از 53 واحد تولیدی فعال و  بیش از 60 واحد در دست ساخت دارد که از این تعداد  10 واحد تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
مهندس رحمانی یادآور شد:  با بهره‌برداری از این واحدها  اشتغال ایجاد شده در منطقه ویژه اقتصادی شیراز  از 3 هزار نفر به 6 هزار نفر افزایش خواهد یافت.
وی همچنین از صدور جواز برای تأسیس 53 واحد دیگر در این منطقه خبر داد و گفت: مقدمات اجرای این واحدها نیز باید به زودی انجام شود.
سرپرست استانداری فارس با بیان اینکه 8 واحد خدماتی فعال و  20 دفتر حق‌العمل کاری نیز در این منطقه وجود دارد عنوان کرد:  عملکرد مجموعه این موارد باعث شده منطقه ویژه اقتصادی شیراز به عنوان یکی از مناطق فعال مطرح باشد.
 وی همچنین با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی شیراز  هم‌اکنون در زمینی به مساحت 1300 هکتار فعالیت می‌کند بیان کرد: این  منطقه برنامه توسعه تا 2هزار و 250 هکتار را  در دستور کار دارد همچنین به دنبال انجام مقدمات برای راه‌اندازی بندر خشک در منطقه ویژه اقتصادی شیراز هستیم.
مهندس رحمانی تأمین مواد اولیه و  مباحث مربوط به ارز و ثبت سفارش را از مشکلات عمده صنعتگران در منطقه ویژه اقتصادی برشمرد و عنوان کرد: امیدواریم با تدابیری که از سوی دولت اندیشیده شده است بخش عمده‌ای از این مشکلات برطرف شود.
وی با تأکید بر اینکه در بحث زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی شیراز  نیز مطالبات جدی وجود دارد افزود:  براساس قانون دستگاه‌های اجرایی ذیربط باید تأمین منابع  مالی لازم برای زیرساخت‌ها را انجام دهند اما به دلیل محدودیت‌ها تأمین این منابع به طور کامل انجام نشده است.
مهندس رحمانی ادامه داد: تلاش کردیم در قالب تصمیمات شورای برنامه‌ریزی و توسعه کمک‌هایی به این زیرساخت‌ها صورت گیرد  که به‌عنوان نمونه از 10 میلیارد تومان تعهد در خصوص منطقه ویژه اقتصادی شیراز  بخشی متناسب با تخصیص‌ها پرداخت شده است.
سرپرست استانداری فارس تأکید کرد: بهترین راهکار برای توسعه زیرساخت‌های مناطق ویژه اقتصادی احیای ردیف‌هایی در بودجه کلان کشور است.
مهندس رحمانی در خصوص وضعیت سایر مناطق ویژه اقتصادی استان نیز گفت: منطقه ویژه اقتصادی کازرون که متولی آن شرکت شهرک‌های صنعتی است مشکلات زیرساختی از جمله ایستگاه تقلیل فشار گاز، اجرای خط و شبکه مخابرات، جاده ورودی منطقه، جاده اصلی دسترسی و عدم استقرار گمرک دارد که البته سالانه یک تا 2 میلیارد تأمین مالی نیز برای توسعه زیرساخت‌ها داشته که این میزان برای تحقق اهداف مد نظر کافی نبوده است.
وی در ادامه افزود: منطقه ویژه اقتصادی جهرم که از دیگر مناطق فعال از لحاظ عملیات اجرایی است با پیشرفت مناسب آماده‌سازی شده است  اما با دو مشکل تأمین آب و برق و گاز برای دوران بهره‌برداری  و استقرار نیافتن گمرک رو به رو است.
مهندس رحمانی همچنین انتخاب متولی برای دو شهرک صنعتی نی‌ریز و لارستان را ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد با معرفی آن روند اجرای مناطق یاد‌شده نیز به زودی آغاز شود.
سرپرست استانداری فارس با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی لامرد یکی از مناطق اقتصادی بسیار خوب با آینده‌ای درخور توجه است خاطرنشان کرد: این منطقه در بیش از 8هزار و 500 هکتار به منظور  استقرار صنایع انرژی بر اجرایی می‌شود و درحال حاضر دو واحد صنعتی شامل آلومنیوم جنوب با 6000میلیارد تومان سرمایه‌گذاری و 2000 نفر شاغل که فاز اول آن تا پایان امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و نیروگاه سیکل ترکیبی، در این منطقه در حال اجرا بوده و آب مورد نیاز نیز از طریق پروژه انتقال آب از دریا پیش‌بینی شده است. وی ادامه داد: پروژه انتقال آب از دریا به منطقه انرژی بر لامرد نیز تا مرحله انتخاب پیمانکار پیش رفته اما شروع رسمی ‌عملیات منوط به این است که متولیان بخش صنعت تعهد خرید آب را به وزارت نیرو بدهند.
مهندس رحمانی در بخش پایانی سخنان خود به احداث شهر سلامت و گردشگری در شیراز اشاره کرد  و گفت: عملیات اجرایی این پروژه با سرمایه‌گذاری 8.7 میلیارد دلار توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی  از اوایل سال 96 در زمینی به مساحت 900 هکتار در 35 کیلومتری شیراز آغاز شده است.
 وی با بیان اینکه شهر بین المللی سلامت و گردشگری  یکی از بزرگترین پروژه‌های جنوب کشور محسوب می‌شود پس از بهره‌برداری بیش از 30 هزار فرصت شغلی ایجاد خواهد کرد. سرپرست استانداری فارس با اشاره به فراهم شدن مقدمات اولیه اجرای این پروژه  تأکید کرد: وزارت بهداشت و درمان و همچنین سازمان میراث فرهنگی باید این پروژه را به عنوان پروژه اولویت‌دار برای تأمین فاینانس معرفی کنند.
وی ابراز امیدواری کرد با تأمین فایناس مورد نظر و تسریع در روند اجرای این پروژه شاهد تکمیل هرچه سریع‌تر 4 فاز پیش‌بینی شده آن در 6 سال باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی