[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

دوری از واقعیت 

 

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

سایه سیاست بر سر اقتصاد کشور سنگینی می‌کند. آنطور که معلوم است اتحادیه اروپا هم نتوانسته کاری درخور شأن برای اقتصاد ایران انجام دهد. پس از برجام در ابتدا تولید صدمات شدیدی دید و سپس صادرات، چرا که هر دو معطوف به تعاملات خارجی بوده و هستند، تعاملاتی که مورد توجه سیاستمداران داخلی و خارجی است و حرف‌ها از همان دشمنی‌های سابق حکایت می‌کند. 
در روزهای اخیر و در استان فارس صادر‌کنندگان را دور هم جمع کردند و از برخی آنان تجلیل نمودند و آمارهایی ارایه کردند که رشد صادرات را گواهی می‌کرد اما این آمارهای دولتی هم مانند قبل چندان مصداق صدق ندارد چرا که جامعه به سمت فقر درحال پیشروی است. از طرفی صادرکنندگان نگران دریافت‌های ارزی خود هستند چراکه کانالی برای مبادله ارزی درنظر گرفته نشده است. تمام داستان به این موضوع باز می‌گردد که اقتصاد ایران دولتی و آغشته به رانت و فساد اداری است. باور اینکه برای هر کاری در حوزه اقتصاد باید رشوه داد چندان سخت نیست و می‌توانید به اولین ایستگاه صدور مجوز سرمایه‌گذاری مراجعه و امتحان کنید. اینکه سال‌های سال است درمورد الکترونیکی شدن امور اخذ مجوز در بخش‌های مختلف اقتصادی سخن گفته می‌شود و همچنان روی این داستان سناریو می‌نویسند مصداق این واقعیت تلخ است.
 متأسفانه بدنه انسانی و اجرایی دولت در حالی بایک حقوق مشخص سرکار حاضر می‌شوند که  کارها انجام نشود،  مصداق این امر اطاله مسیر صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری است . از این روست که تاکنون هیچ اتفاقی در حوزه سرمایه‌گذاری نیفتاده است. 
همین چند روز پیش بود که در مقیاس کوچک سرمایه‌گذاری در شهر شیراز، شاهد انتقاد تند و بدون پرده عضو شورای شهر به سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری شیراز پیرو همان داستان اتاق شیشه‌ای بودیم. موضوع مهم بحث رونمایی از اسناد فراخوانی بود که باید به رؤیت شرکت‌کنندگان در مناقصه می‌رسید و این موضوع موجب انتقاد و اعتراض شده بود. انتقاد و  اعتراضی که در اولین قدم زمینه‌های اعتماد را از بین می‌برد. 
در پس تمامی‌گفتگو‌ها در خصوص جذب سرمایه گذاری در سطوح ملی واستانی باید به این موضوع مهم توجه کرد که اصولاً کسی به فکر توسعه اقتصادی نیست و این مقوله باعث تعجب بسیاری فعالان اقتصادی و نویسندگان جراید در کشور است. ما به کدامین سو درحال حرکت هستیم که تمام قد شعار می‌دهیم و بیکاری و رکود را توسعه می‌دهیم. با وجود سخنانی که فعالین اقتصادی در حوزه مشکلات تولید و صادرات مطرح می‌کنند باید منتظر تعطیلی همان 50درصد فعالیت‌ها نیز بود. نبود نقدینگی عمده مشکل واحدهای تولیدی است که در بازدید‌های استاندار سابق و سرپرست استانداری فعلی فارس از واحدهای تولیدی مطرح می‌شود. این داستان تکراری و بدون پایان که در آن بانک‌های استان و کشور را متهم می‌کنند انگار تمامی ‌ندارد. 
از سال‌های پس از انقلاب تا کنون دوازده دولت شریان اقتصادی، سیاسی اجتماعی و فرهنگی کشور را بدست گرفته‌اند و هر روز عرصه بر معیشت مردم تنگ‌تر شده است و فرهنگ عمومی ‌آسیب‌های بیشتری را تحمل کرده است. در تمام این سالها انگار پروژه‌های سیاسی در اولویت دولت‌ها بوده است چراکه پروژه‌های عمرانی و زیرساختی در مضیقه اعتباری شدیدی قرار داشته و دارند. 
جالب آنجاست که هرچه بیشتر درمورد این تنگناها سخن گفته می‌شود فاصله تا برخورداری نیز بیشتر می‌شود. مع‌الوصف باید چاره‌ای اندیشید و آن بکار گیری نیروهای توانمند بدون گرایش سیاسی و حزبی است. بطور حتم آسیبی که تاکنون احزاب فاقد کارآیی بر سر کشور آورند رویارویی نظامی‌ نیاورده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی