[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

نرخ بی‌سوادی به صفر می‌رسد؟، روزنامه شیراز نوین

ایران در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامى‌ بیش از سه برابر میانگین جهانی رشد باسوادی داشته است. طی ٣٨‌سال گذشته نرخ رشد باسوادی در ایران حدود ۵٠‌درصد بوده در‌حالی‌که این نرخ در جهان سه‌درصد تعیین‌ شده است. در فاصله سال‌های ١٩۹٠ تا ٢٠١۴ رشد باسوادی جمهوری اسلامى ‌ایران ۴۵درصد بوده است.
به گزارش ایسنا، میزان رشد باسوادی در سال‌های ۹۱ تا ۹۵ حدود ۲.۸۵‌درصد بوده و نرخ باسوادی ایرانیان ۱۰ تا ۴۹ سال در سال ۹۵ و بر اساس آخرین سرشماری‌ها ۹۷.۷‌درصد ارتقا‌ یافته است. در این گروه سنی، ۱۱ استان بالای ۹۷‌درصد باسوادی دارند.
در ۱۰ ماه اول سال٩٧ تاکنون بیش از ٣٩٠هزار نفر در دوره‌های اصلی تحت پوشش رفته‌اند که معادل٩۴‌درصد اهداف کمى‌ سالانه بوده است که استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه، فارس، چهارمحال بختیاری، هرمزگان و کردستان به ترتیب بهترین عملکرد کمى ‌را داشته‌اند.
به گزارش ایسنا، اما نرخ بی سوادان در کشور چقدر است و در حال حاضر چه تعداد بی‌سواد داریم و چرا هنوز این آمار به صفر نرسیده است؟ در همین راستا مهدی نامجومنش، مدیرکل سنجش، نظارت و ارزشیابی نهضت سوادآموزی به بررسی آمار بی سوادی در کشور پرداخت و اظهار کرد: بر اساس آمارهای موجود از سرشماری سال ۱۳۹۵ در حال حاضر حدود دو میلیون و ۶۹۲ هزار و ۳۸۹ نفر بی‌سواد در کشور ایران زندگی می‌کنند.
وی افزود: از میان تمامى‌ افراد بی‌سواد در کشور با در نظر گرفتن اتباع خارجی حدود یک میلیون و ۶۸۲‌هزار و ۵۷۷ نفر بی‌سواد زن در کشور داریم و مابقی مرد هستند.
مدیرکل سنجش، نظارت و ارزشیابی نهضت سوادآموزی با اشاره به این که سواد و بی‌سوادی یک پدیده اجتماعی است عنوان کرد: بی‌سوادی در تمامى‌ جوامع از جمله پدیده‌هایی است که در حوزه‌های مختلف یک جامعه ریشه دارد. معضل بی‌سوادی نه تنها در ایران بلکه در بهترین کشورهای دنیا نیز هنوز به نقطه صفر نرسیده است.
نامجومنش با اشاره به این که ایران کشوری در حال توسعه است گفت: با توجه به این‌که آموزش و پرورش به وظایف و رسالت خود در حوزه آموزش سواد عمل می‌کند، بسیاری از عوامل مؤثر در بی‌سوادی افراد هنوز در یک نقطه متمرکز نشده‌اند.
وی با اشاره به این‌که در کشور ایران مانعی برای ورود افراد تا شش سال به مدارس وجود ندارد اظهار کرد: در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش در سراسر کشور حدود ۲۰۰‌مدرسه تک نفره دارد. در‌حالی که حدود ۴۰۰۰‌مدرسه زیر ۱۰‌نفر نیز در حال فعالیت هستند. در حال حاضر بازماندگی یک فرد از تحصیل به دلیل عدم وجود معلم یا مدرسه نیست.
وی با بیان این‌که بازماندگی از تحصیل به عواملی در خارج از مدرسه مربوط مى‌شود گفت: بازماندگی بسیاری از کودکان از تحصیل ریشه در فرهنگ آموزش و سواد دارد. چرا‌که برخی از خانواده‌ها امروزه از کودکان خود در مسیر کسب درآمد بهره می‌برند و همین موضوع باعث می‌شود تا فرصت آموزشی از کودک و وزارت آموزش و پرورش سلب شود.
به گزارش ایسنا، لیلا رضایی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی دوره‌های سوادآموزی سازمان نهضت سوادآموزی نیز با اشاره به این‌که سازمان نهضت سوادآموزی با هدف ریشه‌کن کردن بی‌سوادی در جامعه اسلامى‌کار خود را پیش می‌برد گفت: سازمان نهضت سوادآموزی در تلاش است تا با تکیه بر برنامه‌ریزی‌های مختلف اقشار مختلف جامعه به‌ویژه افرادی که از فرصت تحصیلی باز مانده‌اند را تحت آموزش سواد قرار دهد.
وی با اشاره به طرح سواد آموزی به اتباع خارجی به حاشیه رانده شده اظهار کرد: سازمان نهضت سوادآموزی سعی دارد افراد در معرض آسیب و آسیب‌آفرین را در قالب طرح‌های مختلف از بی‌سوادی نجات دهد. سازمان نهضت سوادآموزی در هر سال حدود ۲۴‌هزار غیر ایرانی را تحت آموزش سواد قرار می‌دهد.
وی که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد، با اشاره به دلیل رشد بی‌سوادی در کشور توضیح داد: اختیاری بودن موضوع آموزش در کشور یکی از مهم‌ترین دلایلی است که برخی کودکان را از تحصیل باز می‌دارد. بر همین اساس بسیاری از کودکان ایرانی به دلیل گرفتاری‌های اجتماعی از چرخه آموزش فاصله می‌گیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی