[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

مردی که از جیبش برای شطرنج هزینه کرد، روزنامه شیراز نوین

خسرو هرندی پس از نیم‌قرن فعالیت صادقانه در عرصه علم و ورزش جان‌به‌جان آفرین تسلیم کرد. خسرو هرندی استاد بین‌المللی شطرنج 17‌دی ماه 1397 جان به جان آفرین تسلیم کرد. بسیاری از قهرمانان شطرنج امروز ایران ثمره سال‌ها تلاش این استاد گرانقدر بودند و نقش پررنگ ایشان در شطرنج ایران بر هیچ‌کس پوشیده نیست. خسرو هرندی متولد 20‌شهریور 1329، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف است. وی پس از اخذ مدرک فوق لیسانس در بهمن‌1352 به‌عنوان عضو هیئت علمى‌ به استخدام دانشگاه درآمد. هرندی نزدیک به 27‌سال به‌عنوان عضو هیئت علمى ‌فعالیت کرد و در نهایت با تقاضای بازنشستگی خودخواسته به کارش در دانشگاه پایان داد.
استاد هرندی در رشته ورزشی شطرنج بیش از 50‌سال فعالیت داشت و دوبار عنوان قهرمانی کشور را به‌خود اختصاص داد. وی دو‌بار (به مدت 6‌سال) عنوان قهرمانی غرب آسیا را نیز در اختیار داشت. هرندی اولین استاد بین‌المللی شطرنج ایران بود که این عنوان را در سال 1354‌همراه با قهرمانی آسیا به‌دست آورد.
استاد خسرو هرندی علاوه‌بر دو دهه حضور به‌عنوان بازیکن در تیم ملی، در زمینه مربیگری نیز توفیقات بسیاری داشت تا جایی‌که موفق به کسب بالاترین مدرک مربیگری فدراسیون جهانی شطرنج (مربی ارشد فیده) شد. این البته تمام خدمات استاد هرندی به شطرنج نبود، ایشان نزدیک به 20‌سال هم به‌عنوان مربی رده‌های سنی (نوجوانان و جوانان) و بزرگسالان فعالیت داشت. استاد هرندی در مقطعی نیز مسئولیت کمیته آموزش و مربیان فدراسیون شطرنج را عهده‌دار بود.در هنگام بازگشایی مجدد فدراسیون شطرنج پس از انقلاب، استاد هرندی به‌عنوان دبیر فدراسیون فعالیتش را از سر گرفت و با هزینه شخصی فدراسیون ایران را به‌عضویت فدراسیون جهانی (فیده) در آورد. استاد هرندی از اواسط دهه هفتاد درگیر یک بیماری مزمن شد تا این‌که شامگاه هفدهم دی‌ماه سال 1397‌جان به جان آفرین تسلیم کرد؛ روحش شاد و یادش گرامی.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی