[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۴
  • دوره جدید

مذاکره با فعالان بخش خصوصی برای استخدام مددجویان، روزنامه شیراز نوین

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به تخصیص ١۴٠٠‌میلیارد تومان برای تسهیلات اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد در لایحه بودجه‌٩٨ گفت: با افزایش سقف وام مددجویان از ٢٠‌میلیون به ۵٠‌میلیون تومان، برای پرداخت ٧‌هزار وام به ٣۵٠٠میلیارد تومان نیاز داریم که این رقم در لایحه بودجه سال آینده در نظر گرفته نشده است.
به گزارش ایسنا، حجت الله عبدالملکی با اشاره به این‌که محرومیت‌زدایی مهمترین محور ایجاد کسب درآمد برای مددجویان است افزود: البته برای نیازمندان حاد به کمک‌های نقدی و کمک معیشتی نیاز داریم اما مهم‌ترین برنامه کمیته امداد برای رفع محرومیت توجه به اشتغال مددجویان است.
وی با بیان این‌که از بدو تأسیس کمیته امداد تا پایان سال ۹۶، ١میلیون و ۵٠٠‌هزار طرح اقتصادی از سوی کمیته امداد اجرایی شده است اظهار کرد: به همین تعداد فرصت شغلی در کمیته امداد ایجاد شده است و ۷۰۰‌هزار نفر به خودکفایی رسیده‌اند.
عبدالملکی با بیان این‌که این عدد سرمایه‌گذاری شده برای خودکفایی ۷۰۰‌هزار نفر حدود ۷‌هزار میلیارد تومان بوده است تصریح کرد: با خودکفایی این ۷۰۰‌هزار خانواده سالانه 2500میلیارد تومان در هزینه‌های کمیته امداد نیز صرفه‌جویی شده است.
عبدالملکی با بیان این‌که در همین مدت زمان ۳۰۰‌هزار فقره آموزش مهارت‌آموزی در کمیته امداد انجام شده است تصریح کرد: نه‌ماهه نخست امسال از سه محل صندوق قرض‌الحسنه بانکی به مبلغ ٩۵۵‌میلیارد، صندوق امداد ولایت ٢۵۵‌میلیارد و صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال پایدار روستایی ١٠٠میلیارد تسهیلات پرداخت شده است.
به گفته وی در مجموع 1313‌میلیارد تسهیلات از این سه منبع پرداخت شده که ٧۴‌هزار فرصت شغلی را ایجاد کرده است.
وی با بیان این‌که برنامه بعدی کمیته امداد کاریابی و مذاکره با فعالان بخش خصوصی، صاحبان شرکت‌ها و... برای استخدام مددجویان است گفت: در ۹‌ماه نخست امسال ۸‌هزار فرصت شغلی برای مددجویان از این طریق ایجاد شده است. همچنین در ۹ماه نخست امسال ۱۲۹‌هزار نفر آموزش‌های مقدماتی مهارتی و پایدارسازی و توسعه کسب و کار را دیده‌اند.
مدیرکل اشتغال و خودکفایی کمیته امداد افزود: ۷۷‌درصد برنامه اشتغال کمیته امداد در ۹‌ماه نخست امسال اجرایی شده است.
عبدالملکی با تأکید بر این‌که ایجاد اشتغال برای محرومان کار دشواری است اظهار کرد: اولین برنامه کلان کمیته امداد تأسیس کانون‌های خیرین و کارآفرینان بوده است. این طرح به معنای آن است که کسانی که صاحب کسب و کار هستند مثل مدیران بازنشسته، سیستم‌های دولتی و دستگاه‌های اجرایی و متخصصین با حرفه‌های مختلف از طریق آموزش، تأمین فضای کسب و کار، کمک بلاعوض و... برای مددجویان اشتغال ایجاد کنند.
وی با اشاره به گروه جهادگران کارآفرین نیز گفت: ١١٠‌هزار هسته جهادی در کشور وجود دارد که عمدتاً جوانان با روحیه معنوی و به‌دنبال رفع محرومیت در کشور هستند. سه دوره از این طرح در استان البرز، خراسان جنوبی و مازندران اجرا شده است.
مدیرکل اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با بیان این‌که در بر نامه کلان دیگر کمیته امداد ظرفیت کارآفرینان حرفه‌ای کشور با هدف سودآوری و توسعه کسب و کارشان به برنامه کمیته امداد اضافه می‌شوند اظهار کرد: در این طرح منظور استخدام مددجویان نیست و بسیار فراتر از آن است. یعنی این کارآفرینان برای مددجویان کسب و کار ایجاد می‌کنند، دوره‌های آموزشی و مشاوره ترتیب می‌دهند و در تامین مواد اولیه و فروش محصولات به آنها کمک مى‌کنند.
به گفته وی در سایت کمیته امداد فضایی برای جذب و همراهی کارآفرینان نیز در نظر گرفته شده است.
وی با تأکید بر این‌که مشکل بیکاری در کشور تنها با همکاری «کارآفرینان» برطرف می‌شود گفت: اشتباه راهبردی تا کنون این بوده که با سیستم کارمند‌محور دنبال حل مشکل بیکاری در کشور بودیم. در حال حاضر پیش‌بینی می‌کنیم ۴٠٠‌هزار کارآفرین حرفه‌ای در کشور که توانمندی دارند وجود دارد. در مجموع تعداد کل بیکاران کشور حدود ۴‌میلیون نفر است، اگر هر‌کدام از این کارآفرینان برای ۱۰‌نفر فرصت شغلی ایجاد کند کل بیکاری در کشور از بین مى‌رود. بنابراین و بهتر است که کل سیستم و نظام از این چهار‌صد نفر کارآفرین حمایت کنند.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا در مورد اشتغال پنهان برخی مددجویان برای جلوگیری از قطع یارانه‌شان نیز گفت: سال گذشته طرح پایش مددجویان اجرا شد تا مددجویانی که شاغل شده بودند و یا نیاز نداشتند، از چرخه حمایت‌های معیشتی کمیته امداد خارج شوند.
عبدالملکی افزود: همه خانواده‌ها و کسانی که مددجوی کمیته امداد و بیکار هستند، شناسایی شده و باید ظرف پنج‌سال در برنامه اشتغال کمیته امداد مشارکت کنند. اگر این افراد نتوانند طی این مدت شاغل شوند و امکان اشتغالشان فراهم شود، همچنان تحت پوشش ما هستند. اما در‌صورت امکان اشتغال اگر نپذیرند که وارد اشتغال شوند، طبق قانون از چرخه حمایتی کمیته بیرون می‌روند.
به گفته وی، آموزش مقدماتی کسب و کار بخش فرهنگی را نیز در بر می‌گیرد، اگر‌چه ممکن است عده‌ای ترجیح دهند و به‌دنبال تنبلی وارد چرخه کار نشوند، اما در این آموزش‌ها به ارزش کار و فعالیت اقتصادی نیز پرداخته می‌شود.
وی افزود: در حوزه مسکن هم برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است تا کسانی که وارد طرح کسب و کار مى‌شوند در اولویت دریافت مسکن هم قرار بگیرند.
عبدالملکی در مورد برخی از نگرانی‌ها در مورد تلاطم فضای کسب و کار نیز توضیح داد: این اطمینان خاطر وجود دارد تا در صورتی که این افراد در کسب و کار شکست بخورند، بار دیگر وارد چرخه حمایتی کمیته امداد شوند.
مدیرکل اشتغال و خودکفایی کمیته امداد بر لزوم پرداخت وام اشتغال پایدار روستایی نیز تأکید کرد و گفت: بانک مرکزی باید ارز مربوط به قانون اشتغال پایدار روستایی را تسعیر و ریال مربوط به آن را به ۴‌بانک عامل واریز کند. در‌صورت پرداخت این مبلغ تا پایان سال هزار میلیارد تومان امکان پرداخت تسهیلات به مددجویان وجود دارد.
عبدالملکی با بیان این‌که یک‌پنجم کل اشتغال کشور مربوط به کمیته امداد است اظهار کرد: میزان اشتغال‌زایی کمیته امداد در دل آمارهای اشتغال‌زایی دولت وجود دارد. با این وجود به لحاظ کمى ‌معتقدیم یک‌چهارم اشتغال کیفی کشور مربوط به کمیته امداد است، چرا‌که برخی از افرادی که تسهیلات دریافت مى‌کنند در نهایت این تسهیلات را وارد فضای کسب و کار نمى‌کند این در حالیست که کمیته امداد حتی بعد از پرداخت تسهیلات ۳ تا ۵سال، به روی فرایند اشتغال این افراد نظارت می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی