[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

وعده هزار میلیاردی سرمایه‌گذاری خطرپذیر به ۲۳میلیارد ختم شد!، روزنامه شیراز نوین

آن‌طور که صورت‌های مالی حسابررسی شده صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر فرابورسی نشان می‌دهد، منابع این صندوق‌ها نه تنها در کسب و کارهای ریسک‌دار سرمایه‌گذاری نشده است، بلکه از کم‌ریسک‌ترین بخش ممکن همچون اوراق با درآمد ثابت و سپرده‌های بانکی سر درآورده و سود حاصل از آن به حساب ارکان صندوق رفته است. از کل منابع جمع شده در این صندوق‌ها فقط حدود ۲۳میلیارد تومان در کسب و کارها سرمایه‌گذاری شده است.
به گزارش ایسنا، تا به حال شش صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در فرابورس ایران پذیره‌نویسی شده‌اند که در حال حاضر نماد یکی از آن‌ها متوقف است. طی دو سال اخیر در پروسه پذیره‌نویسی این صندوق‌ها حدود ۷۰میلیارد تومان پول جمع‌آوری شده است؛ ولی با توجه به صورت‌های مالی حسابررسی شده و گزارش‌های شفاف‌سازی که تا کنون در کدال منتشر شده از این مبلغ تنها حدود ۲۳میلیارد تومان در استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری شده است و مابقی آن طی دو سال گذشته یا در بانک سپرده‌گذاری شده یا اوراق با درآمد ثابت خریداری شده است.
آنگونه که صورت‌های مالی این صندوق‌ها در کدال نشان می‌دهد، طی سال‌های جاری سود ناشی از سپرده‌‌گذاری این مبالغ در بانک یا اوراق با درآمد ثابت به مدیران و ارکان صندوق پرداخت شده است.
به بیانی ساده‌تر، این صندوق‌ها در آگهی پذیره‌نویسی خود اعلام می‌کنند می‌خواهند با مبالغی که جمع خواهد شد در شرکت‌های پرریسک سرمایه‌گذاری کنند؛ اما در نهایت این مبالغ را در کم‌ریسک‌ترین جای ممکن مانند اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کرده‌اند و از سود حاصل از این سرمایه‌گذاری کم‌ریسک بهره می‌برند.
با توجه به اینکه منابع این صندوق‌ها قرار بود در استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری شوند، در بررسی‌های صورت گرفته علت این موضوع با وجود هیاهوی زیاد اکوسیستم استارت آپی حاوی دو دلیل اساسی است. اول آنکه بیشتر سرمایه‌گذاران، مقامات و کارشناسان اقتصادی و بورسی و حتی خود فعالان اکوسیستم ارزش‌گذاری‌های صورت گرفته توسط استارت‌آپ‌ها را قبول نداشته و آن را فاقد توجیه و منطق اقتصادی می دانند.
بسیاری از همین فعالان معتقدند روند بازی‌های ارزش‌گذاری طی سال‌های گذشته ضربه‌ای بزرگ به اکوسیستم استارتاپی کشور و فعالان آن زده و می‌تواند بازار سرمایه را هم تحت تأثیرات مخرب قرار دهد؛ چراکه عده‌ای با هدف کسب سودهای نامتعارف سعی در ارزش‌گذاری‌های غیرواقعی و رسانه ای کردن آن را داشتند.
این موضوع منجر شده که بسیاری از سرمایه‌گذاران خطرپذیر، سرمایه‌گذاری با ارزش‌گذاری‌های صورت گرفته را فاقد توجیه دانسته و منابع خود را در اوراق بانکی سرمایه‌گذاری کنند.  به همین علت است که امروزه بخشی از اکوسیستم به نهادهای حاکمیتی و نظارتی معترض هستند و می‌گویند دلیل اصلی وضع نامناسب این کسب و کارها، عدم نظارت و برخورد با چنین مسائل و رفتارهای سوداگرانه‌ای بوده است.
دوم آنکه به گفته مسئولان کشور، اکوسیستم استارت آپی تابه‌حال نتوانسته ایده‌های نوآورانه داشته باشد و عمده سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته صرفاً روی کپی کسب و کارهای موفق کشورهای غربی بوده که دلیل موفقیت این کسب و کارهای کپی عمدتاً به دلیل بسته بودن بازار کشور یا محدودیت‌هایی بوده است که به دلیل مسائل مختلف در کشور به وجود آمده است.
بر این اساس، برخی اعتقاد دارند در صورتی که محدودیت‌های کشورهای غربی در ورود به ایران برداشته شود، بسیاری از به اصطلاح تک‌شاخ‌های اکوسیستم از بازار خارج خواهند شد. همچنین، سرمایه‌گذاران معتقدند بر خلاف آنچه در اکوسیستم استارتاپی در حال بزرگ‌نمایی است، ایده‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری وجود ندارد که آن‌ها بتوانند روی ایده‌ها سرمایه گذاری کنند.
بر همین اساس، سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر تمایلی به سرمایه‌گذاری در این کسب و کارها نداشته و ترجیح می‌دهند منابع خود را در اوراق بهادار با سود تضمین شده و فاقد ریسک سرمایه‌گذاری کنند که البته خود این موضوع جای تأمل بسیار دارد.
نکته قابل توجه دیگر اینکه کل مبلغ ۷۰میلیارد تومان جمع‌‌آوری شده توسط صندوق‌های خطرپذیر در مقابل سرمایه مورد نیاز اکوسیستم بسیار که در حدود چند هزار میلیارد تومان تخمین زده شده، بسیار ناچیز بوده و عملاً حتی در صورتی که کل این مبلغ نیز در کسب و کارها سرمایه‌گذاری می‌شد، نمی‌توانستیم منتظر تغییر خاصی در اکوسیستم باشیم.
بد نیست یادآوری کنیم در حالی تا امروز فقط حدود ۲۳میلیارد تومان از صندوق‌های خطرپذیر روی استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری شده است که یک سال پیش، مدیرعامل فرابورس ایران وعده داده بود تا پایان سال ۱۳۹۶، هزار میلیارد تومان در این بخش سرمایه‌گذاری شود؛ اما این طور که صورت‌های مالی حسابرسی شده صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه در کدال می‌گوید، نه تنها خبری از این مبالغ نیست، بلکه بیشتر منابع به دست آمده در حساب‌های بانکی یا اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود و سود حاصل به حساب ارکان صندوق می‌رود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی