[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۵
  • دوره جدید

دفن اصولی زباله‌های عفونی، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس با تصریح اینکه بخشی از زباله تولید شده در کلینیک و مطب خصوصی پزشکان، عفونی محسوب شده و باید براساس استانداردهای مشخص تفکیک، بی خطر و دفع شود، تأکید کرد که از ابتدای بهمن با مطب‌هایی که به شکل اصولی زباله تولیدی را دفع نکنند، برخورد قانونی خواهد شد.
سعید محمودی در گفت و گو با ایسنا منطقه فارس، به فارس به صاحبان کلینیک‌ها و مطب‌های خصوصی در استان فارس به ویژه کلانشهر شیراز در خصوص لزوم تفکیک زباله  و بی‌خطرسازی آنها هشدار داد و تأکید کرد که در صورت رعایت نکردن این مهم، با استناد به ماده 688 قانون مجازات اسلامی ‌مبنی بر «تهدید علیه سلامت عمومی ‌شهروندان» و با همکاری دادستانی برخورد قانونی و جدی انجام می‌شود.
وی با ابراز خرسندی از آنچه وضعیت مطلوب بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان در موضوع بی‌خطرسازی زباله‌ها با استفاده از سیستم آتوکلاو، گفت: متأسفانه این امر مهم و حیاتی در بسیاری از مطب‌های خصوصی پزشکان و برخی کلینیک‌های خصوصی در شیراز رعایت نمی‌شود. وی مجدداً با بیان اینکه علی‌رغم تعهد مطب‌ها و کلینیک‌های خصوصی نسبت به بی‌خطرسازی زباله‌ها، اما عملاً این کار انجام نمی‌شود،‌ افزود: در بسیاری از مطب‌های پزشکان تفکیک زباله‌ها نه تنها مدیریت نمی‌شود بلکه با پسماندهای آلوده مانند نان خشک برخورد می‌‌شود! مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: متأسفانه در بسیاری اوقات زباله‌های تیز و برنده‌ در مطب خصوصی پزشکان در مکان‌های دفن رها می‌شود و به راحتی می‌تواند موجب آلودگی کسانی مانند دوره‌گردها یا پاکبانان و مأموران جمع‌آوری زباله شود. 
محمودی همچنین از تعریف و تدوین یک طرح برای مقابله با این امر در اداره‌کل متبوع خبر داد و گفت: از ابتدای بهمن ماه امسال این طرح بدون اغماض با توان اجرا و با متخلفان برخورد جدی خواهد شد. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس یادآور شد: برای شناسایی و اخطار به کلینک و مطب‌هایی که قانون مرتبط با دفع زباله عفونی را رعایت نمی‌کنند، اکیپ‌هایی تشکیل خواهد شد و بعد از بازرسی و اخطار قانونی، در صورت بی‌توجهی، اعمال قانون منتظر متخلفان خواهد بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی