[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

بودجه ۹۸ عمرانی نیست ، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور نگاه ویژه‌ای به معیشت در بودجه سال 98 شد و تمام تلاش دولت و نمایندگان مردم بر این موضوع استوار است که
 بهبود معیشت و افزایش درآمد سرانه مردم در اولویت فعالیت‌ها قرار گیرد.
مسعود رضایی سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که بودجه سال 98 رویکرد انقباضی دارد اضافه کرد: از بودجه سال 98 هیچ‌گونه انتظاری در زمینه ساخت و ساز و عمران نداریم این در حالی است که به جای آن شاهد بزرگتر شدن سهم خدمات عمومی ‌هستیم که نشان دهنده افزایش توجه دولت به قشرهای آسیب‌پذیر اجتماعی است.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ‌افزود: با توجه به تهاجماتی که دشمن علیه ایران در عرصه اقتصادی دارد باید اقتصاد ایران آمادگی هرگونه مواجهه‌ای را با دشمن داشته باشد و بودجه با همین رویکرد تنظیم شده است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ‌اضافه کرد: بر اساس برنامه‌ریزی که سازمان برنامه و بودجه کشور برای سال 98 در نظر گرفته بود بودجه بالغ بر 486 هزار میلیارد تومان تعیین شد اما پس از صحبت‌هایی که میان سران سه قوه رد و بدل شد بودجه سال 98 به 407 هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرد.
اقتصاد نفتی همچنان پابرجاست 
رضایی با بیان این که اقتصاد ایران هنوز هم بر پایه فروش نفت است اضافه کرد: در بودجه سال 98 هنوز هم تأکید بسیار زیادی بر نفت و فروش نفت است و بخش قابل توجهی از تأمین درآمد دولت از این طریق است.
وی اضافه کرد: در بودجه سال 98 میزان فروش نفت در هر روز یک میلیون و 500 هزار بشکه به قیمت 54 دلار است. 
رضایی درباره سایر روش‌های تأمین درآمد دولت برای بودجه سال 98 گفت: دولت برای تأمین بودجه راه‌های مختلف درآمدی دارد که می‌توان به فروش مشتقات نفتی، فروش اوراق مشارکت، عوارض پرداختی مردم و همچنین مالیات‌های مستقیم و غیر مستقیم اشاره کرد.
او معتقد است: اقتصاد باید به گونه‌ای ترمیم شود که اگر امکان فروش نفت بر اساس برنامه‌ریزی در لایجه بودجه فراهم نشود در معیشت مردم خللی وارد نشود پس از این رو باید سرانه درآمد مردم افزایش یابد.
برنامه‌های حمایتی دولت برای قشرهای آسیب‌پذیر 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ‌درباره برنامه‌های حمایتی دولت در سال 98 بیان کرد: یکی از برنامه‌های حمایتی که دولت برای سال 98 دارد حمایت از قشر آسیب‌پذیر مطلق، حمایت از مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی است البته در درجه بالاتر نیز چتر حمایتی دولت برای کارگران در نظر گرفته شده و کارگران فصلی از جمله گروه‌هایی هستند که مورد حمایت بیشتری خواهند بود.
او بسته‌های حمایتی را یکی از راهکاری حمایتی دولت دانست و اضافه کرد: اگر امکان پرداخت نقدی به گروه‌های هدف فراهم نباشد بسته‌های حمایتی می‌تواند گره گشای ارائه خدمات دولتی به مردم باشد پس دولت در نظر دارد در سال 98 بسته‌های حمایتی را برای کمک به گروه‌های آسیب پذیر اجتماعی در مواقع حساس ارائه دهد.
10 درصد از خدمات آموزش و پرورش خصوصی می‌شود
نماینده مردم شیراز درباره بودجه فرهنگی سال 98 نیز گفت: یکی از طرح‌هایی که دولت در خصوص آموزش و پرورش ارائه داد برون‌سپاری خدمات است و قرار است که آموزش و پرورش با برون‌سپاری خدمات فعالیت‌های خود را ادامه دهد.
وی اضافه کرد: نزدیک به 10 درصد از خدماتی که آموزش و پرورش ارائه خواهد داد برون سپاری می‌شود.
بودجه 98 پس از کش و قوس‌های فراوانی که در زمینه ارایه آن داشت سرانجام در چهام دی 1397 خورشیدی به وسیله حسن روحانی رئیس جمهوری تقدیم مجلس شورای اسلامی ‌شد و متن آن به صورت عمومی ‌انتشار یافت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی