[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

معلولان نمى‌خواهند قانون روی زمین بماند، روزنامه شیراز نوین

قرار بود مشکلات افراد دارای معلولیت با اجرای قانون جامع حمایت از معلولان برطرف شود اما با درنظر گرفته شدن فقط یک دوازدهم بودجه لازم برای این قانون، اجرای آن هم نصفه و نیمه خواهد ماند. معلولان نسبت به این امر معترض هستند و امروز هم دست به تجمع زدند.
زنی بلند مى‌شود و خطاب به معلولی که تلاش دارد سوار اتوبوس بی.آر.تی شود مى‌گوید: با این وضع مجبور نیستی بیرون بیایی، البته این مشکل فقط مختص سرویس اتوبوسرانی نیست، مترو هم همین وضع را دارد، همه معلولان را تنها گذاشته‌اند.
اما مشکل معلولان فقط حمل و نقل نیست، آنان در همه نیازهای اولیه یک شهروند برای حضور در جامعه مشکل دارند، از حق بیمه و پرستاری گرفته تا حق اشتغال. 
البته قرار بود همه اینها با اجرای قانون جامع حمایت از معلولان برطرف شود و بهبود یابد. اما اتفاقاتی رخ داد که معلولان از این روزنه امید هم ناامید شدند.
کمپین‌ها و اعتراضات معلولان که هفته‌هاست ادامه دارد نیز برای مطالبه‌گری حقوق اولیه و اجرای قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است.
قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت مصوب اسفند سال‌96 بود که در هشتم اردیبهشت امسال از سوی ریاست جمهوری به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد.
این قانون به مسائلی مانند مناسب‌سازی، دسترس‌پذیری و تردد و تحرک، خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی، امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی‌های عمومی، حمایت‌های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت‌های اداری و استخدامى ‌و برنامه‌ریزی، نظارت و منابع مالی مى‌پردازد.
مسئولان از سال گذشته بارها نوید داده بودند که قرار است تحولاتی اساسی در زندگی معلولان اجرا شود اما هنگام اختصاص ردیف بودجه‌ها در نهایت تعجب، هیچ ردیفی برای معلولان در نظر نگرفته شد اما بعدها 1100‌میلیارد تومان برای اجرای آن در نظر گرفته شد که این رقم امید افراد دارای معلولیت را نقش بر آب کرد.
* یک دوازدهم اعتبار مورد نیاز 
بهروز مروتی، مدیر کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت مى‌گوید: قانون جامع حمایت از معلولان بیستم اسفند سال‌96 تصویب شد و هشتم اردیبهشت امسال از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شد.
او در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا مى‌افزاید: این قانون بودجه ندارد بنابراین در تجمع 12‌آذر مقابل سازمان برنامه و بودجه، جلسه‌ای داشتیم و در نهایت 1100‌میلیارد تومان ذیل ردیف رفاه اجتماعی برای قانون جامع حمایت از معلولان اختصاص یافت این در‌حالی‌است که بهزیستی برای اجرای این قانون 12‌هزار و 500‌میلیارد تومان به سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد داده بود که فقط یک‌دوازدهم آن اختصاص یافت.
وی تأکید مى‌کند: افراد دارای معلولیت سال‌هاست قانونی داشتند که ضمانت اجرایی نداشت و اکنون نیز قانون جدید، ردیف بودجه کافی ندارد.
* بار تبعیض بر دوش معلولان 
اصغر شیرازی، مدیرعامل انجمن تخصصی معلولان نیز مى‌گوید: قانون جامع حمایت از معلولان سال‌96 تصویب شده است، تا پیش از این قانون معلولان مصوب‌84 وجود داشت که همیشه مغفول واقع مى‌شد چون بودجه‌ای نداشت تا این‌که قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت در سال 96 مصوب و برای آن ردیف بودجه تعریف شد.
شیرزادی مى‌افزاید: افراد دارای معلولیت که سال‌ها از حقوق شهروندی و اجتماعی محروم بودند چشم امید به این قانون بستند که ردیف بودجه داشته باشد تا برای حضور در جامعه، فرصت‌های برابر داشته باشند.
وی ادامه داد: مطالبات افراد دارای معلولیت به‌حق است، اما متأسفانه هرچند مى‌دانیم که دولت با مشکلات متعددی در شرایط فعلی رو به رو است؛ امسال 1100‌میلیارد تومان به اجرای قانون جامع حمایت از معلولان اختصاص یافته اما این مبلغ یک‌دوازدهم مبلغ پیش‌بینی شده برای اجرای این قانون است.
وی تأکید کرد: بنابراین همچنان بار مشکل و تبعیض و احقاق حق حس مى‌شود و معلولان در قالب تجمع و کمپین تلاش مى‌کنند حرف حق خود را به گوش مسئولان برسانند. 
* بودجه اجرای قانون، مطالبه معلولان است 
محبوبه نجومیان، عضو کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت با اشاره به تجمع افراد دارای معلولیت برای دستیابی به حقوق خود مى‌گوید: افراد دارای معلولیت خواستار اختصاص بودجه کافی برای اجرای قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت است.
او مى‌افزاید: یکی از نیازهای اولیه معلولان، حق داشتن پرستار است اما در‌حال حاضر فقط مبتلایان به ضایعه نخاعی از این حق برخوردارند که بابت آن ماهانه 200‌هزار تومان دریافت مى‌کنند. 
وی مى‌گوید: حق داشتن بیمه و وسایل توانبخشی از دیگر خواسته‌های معلولان به‌شمار مى‌رود؛ ویلچرها زود خراب مى‌شوند؛ افراد دارای معلولیت شدید باید ویلچر برقی داشته باشند که بسیار گران‌قیمت است. حتی قیمت ویلچرهای تولید داخل که کیفیت ندارند بین 6 تا 8‌میلیون تومان است.
وی در ادامه به مشکل اشتغال افراد دارای معلولیت اشاره کرد و گفت: جوان‌های سالم به‌سختی فرصت شغلی پیدا مى‌کنند حال چه برسد به افرادی که معلولیت و محدودیت‌هایی نیز دارند. پله‌ها و خیابان‌ها همه موانعی برای تردد معلولان به‌شمار مى‌روند.
*60 واگن ون مجهز به بالابر و ثبت نام چهار هزار نفر 
این عضو کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت که خود نیز از عصا استفاده مى‌کند مى‌افزاید: افراد دارای معلولیت در خیابان‌ها در خطر تصادف هستند.
نجومیان مى‌افزاید: سامانه حمل و نقل معلولان و جانبازان دارای 60‌واگن ون مجهز به بالابر است اما چهار هزار نفر برای استفاده از آن ثبت نام کرده‌اند. با این اوضاع معلوم است که افراد دارای معلولیت نمى‌توانند از خانه بیرون بیایند و در جامعه حضور پیدا نمى‌کنند و افسرده مى‌شوند.
وی ادامه مى‌دهد: بنابراین جامعه نیز معلولان را در جامعه نمى‌بیند تا یاد بگیرد که به آنان کمک کند و یاد بگیرد که معلول، تابو و غیرعادی نیست.
وی با اشاره به مشکلات فراوان اتوبوس‌های بی.آر.تی و مترو برای تردد معلولان مى‌گوید: گاهی گفته مى‌شود اگر معلولان در جامعه حضور پیدا کنند، مردم کمک مى‌کنند اما این‌طور نیست، مردم در سرویس‌های حمل و نقل یکدیگر را هُل مى‌دهند و حتی به من که با عصا تردد مى‌کنم در وسایل حمل و نقل عمومى ‌مى‌گویند: با این وضعی که داری، مجبور نیستی، بیرون بیایی‌. مردم خسته‌تر از آن هستند که بخواهند به معلولان در حمل و نقل کمک کنند.
عضو کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت مى‌گوید: معلولان به‌خاطر آنکه سال‌ها روی یک قسمت اسکلتی فشار وارد مى‌شود، همواره درگیر جراحی و معلولیت‌های ثانویه هستند و ناراحتی‌های ریوی پیدا مى‌کنند.
نجومیان مى‌افزاید: سرویس‌های بهداشتی در اماکن عمومى ‌و نیز در محل‌های آموزش و کار، مناسب‌سازی نشده است؛ دستشویی فرنگی وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد عرض در آن برای عبور ویلچر کافی نیست، بنابراین افراد دارای معلولیت دچار ناراحتی‌ها کلیوی مى‌شوند.
وی با اشاره دوباره به تجمع‌های گاه و بیگاه معلولان مى‌گوید: این دست از تجمع‌ها فقط برای پیگیری حقوق و نیازهای اولیه است و این طور نیست که به‌خاطر نیازهای فرهنگی یا اجتماعی تجمع داشته باشند؛ این‌که معلولان در هوای سرد یا گرم به سختی آماده مى‌شوند و بیرون مى‌آیند تا برای تأمین حقوق اولیه خود تجمعی داشته باشند، دردناک است.
جمعی از معلولان صبح روز یکشنبه در اعتراض به ناکافی بودن بودجه قانون حمایت از معلولان در سال‌98 مقابل مجلس شورای اسلامى ‌تجمع کردند.
«نماینده مجلس، حمایت، حمایت»، «معلول شکایت مى‌کند، مجلس حمایت مى‌کند»، «قانون تصویب شده، اجرا باید شود» و «قوانین معلول اجرا باید شود» از جمله شعارهای معلولان تجمع کننده بود.
* اعتبار اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان در بودجه دیده نشد
حسین نحوی نژاد، معاون امور توانبخشی بهزیستی کشور با اشاره به اختصاص هزار و 100 میلیارد تومان برای بهبود امور رفاهی و درمانی معلولان در سال آینده مى‌گوید: اجرای قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در بودجه98 دیده نشده است؛ در بودجه‌97 هم دیده نشده است با این‌حال در سال‌98 شاهد تحولی در زندگی معلولان خواهیم بود.
او در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایرنا مى‌افزاید: 1100میلیارد تومان علاوه‌بر پیش‌بینی‌هایی که برای افزایش بودجه سازمان بهزیستی شده، توسط سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شده است تا با مدیریت صحیح بتوانیم با شروع اجرایی شدن قانون جامع حمایت از معلولان، بخش‌هایی از امور رفاهی و درمانی معلولان را بهبود بخشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی