[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۴
  • دوره جدید

کودک‌همسری ناقض حقوق کودکان است، روزنامه شیراز نوین

در جهان است. کودک‌همسری ناقض حقوق کودکان است و حذف دوران کودکی از یک انسان حق ما نیست.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، نشست رونمایی کتاب سمینار ازدواج کودک در سکونتگاه‌های فقیرنشین در خانه وارطان برگزار شد. در این نشست به مسئله کودک‌همسری و رد طرح کودک‌همسری از سوی کمیسیون قضایی مجلس پرداخته شد. 
شهناز سجادی، دستیار ویژه حقوق شهروندی معاونت زنان ریاست جمهوری گفت: ازدواج زودهنگام یکی از تراژدی‌های عصر امروز در کشور ما و حتی در جهان است. کودک‌همسری ناقض حقوق کودکان است و حذف دوران کودکی از یک انسان حق ما نیست. 
وی گفت: در شورای فقهی و حقوقی معاونت زنان برای رصد خلاء‌های قانونی به‌ویژه در حوزه زنان و کودکان در تلاش هستیم و در تلاشیم تا مسئله کودک‌همسری را این‌بار به‌صورت لایحه ارائه بدهیم. قرار نیست تمام مطالبات حقوق زنان فوراً پاسخ داده شود اما آن‌قدر باید مطالبه‌گری کنیم تا در بعضی از قوانین اصلاح انجام شود. 
وی گفت: در قانون ما یک فرد غیر رشید (‌زیر 18‌سال) به‌خاطر غیر عقلایی بودن حق تصرفی در اموالش ندارد، نمى‌تواند گواهینامه بگیرد، نمى‌تواند رأی بدهد پس چطور مى‌تواند ازدواج کند. این درحالی است که کنواسیون حقوق کودک 18‌سال را بلوغ فکری کودک مى‌داند. 
سجادی با بیان این‌که فقر فرهنگی، مالی، اعتیاد، نداشتن آگاهی والدین، رسوم قومى ‌و محلی از دلایل کودک‌همسری است ادامه داد: حتی در قرآن سن ازداوج مشخص نشده و به بلوغ و رشد عقلی اشاره کرده است. اگر زمانی دختران در 9‌سال پریود و بالغ مى‌شدند در جامعه الآن این سن بالاتر رفته است. 
وی تأکید کرد: طبق سرشماری مرکز تحقیقات سازمان ثبت احوال سن ازدواج بین 10 تا 14 سال در سال‌85‌ شش‌درصد و در سال 95‌چهار‌درصد اعلام شده است. این در‌حالی است که نسبت سنی ازدواج دختران بین 15 تا 19‌سال در کل کشور 21‌درصد و بین 20 تا 24‌سال 55‌درصد بوده است. در سال 96 اما 247‌مورد طلاق برای زنانی ثبت شده که 13‌ساله بوده‌اند. 
سجادی افزود: چطور در یکسری از موارد دختر 9‌ساله کوچک است اما طبق قوانین کیفری به خاطر ارتکاب جرم باید مجازات شوند. چرا که در قانون ما سن مسئولیت کیفری بر اساس بلوغ است یا باید ازدواج کند. تناقضات در قوانین ما یک بام و دوهوا است. 
دستیار ویژه معاونت زنان ریاست جمهوری تاکید کرد: زمانی بستن کمربند رسم نبود اما با فشار قانون فرهنگ شده است. این قانون است که فرهنگ مى‌سازد. ما با اصلاح قوانین و رفع خلاءها در جامعه مى‌توانیم فرهنگ بسازیم. 
سجادی با اشاره به یکی از مخالفت‌ها با طرح کودک‌همسری گفت: یکی از مخالفان درباره علت مخالفتش مى‌گفت چون مادربزرگش 9سالگی ازدواج کرده با طرح کودک‌همسری مخالف است اما این فرد حاضر است درباره سن پدربزرگش و رنج‌هایی که مادربزرگش کشیده هم حرف بزند؟ آیا حاضر است فرزند خودش در 9‌سالگی ازدواج کند؟
وی ادامه داد: دختر 9‌ساله از جهت بهداشتی قابلیت بارداری ندارد و قطعاً در آینده این ازدواج‌ها صدمات و آسیب‌های زیادی در پی خواهد داشت. ازدواج در سن 9‌سال برای جامعه ما نیست برای عربستان است و مشکل اینجاست که عده‌ای نمى‌خواهند سن بلوغ را تغییر بدهند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی