[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۱۰
  • دوره جدید

کاهش خطر سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها با سامانه تأمین مالی جمعی، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل فرابورس ایران می‌گوید: با راه‌اندازی سامانه تأمین مالی جمعی، سرمایه‌گذار می‌تواند به جای آنکه کل یا بخش زیادی از پول خود را روی یک طرح استارتاپی سرمایه‌گذاری کند، برای کاهش ریسک این مبلغ را روی تعداد بیشتری از شرکت‌های نوپا سرمایه‌گذاری کند.
به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، یکی از مشکلات اصلی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها برای تبدیل ایده به کار و کسب نو، بحث‌های مربوط به چگونگی تأمین سرمایه کار است؛ معضلی که شاید برخی تصور کنند با اعطای وام و تسهیلات کم‌بهره قابل رفع باشد.
اما تجربه نشان داده است بسیاری از این مبتکران به دلیل پاره‌ای از مشکلات از جمله معضل فروش، بازار یا عدم برنامه‌ریزی مناسب و اقدامات نسنجیده، در همان ابتدای انجام کار با مشکل مواجه شده و در این بین تنها چیزی که برای آن‌ها مانده، معوقات بانکی است.
حال آنکه اگر سرمایه این نوع کسب و کارها به صورت خرد از تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران تأمین شده بود، حتی در صورت شکست نتیجه کار جبران این شکست مالی در مقایسه با اینکه سرمایه تنها از یک منبع تأمین شده باشد بسیار ساده تر خواهد بود.
تجربه‌ای که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را بر آن داشته است که پس از مدتی سعی و خطا «سامانه تأمین مالی جمعی» را با کمک سازمان فرابورس و صندوق نوآوری و شکوفایی در زیست‌بوم کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپ‌ها طراحی کند.
در واقع، این نوع سامانه‌ها که نخستین مورد آن در روزهای اخیر رونمایی شد، به دنبال ایجاد مسیر مطمئن برای جذب سرمایه اولیه استارت‌آپ‌های ایرانی از سرمایه‌گذاران خبره و تأمین مالی جمعی براساس تخصیص سهام است و البته به دنبال ایجاد بستر ارتباطی مناسب بین سرمایه‌گذار، سرمایه‌پذیر و مشاوران کسب‌وکار است.
در این روش، به گفته امیر‌ هامونی مدیرعامل فرابورس، سرمایه‌گذار پس از انتخاب استارت‌آپ مورد نظر خود، مقداری از سرمایه خود حتی اندک را روی طرح سرمایه‌گذاری می‌کند و در ازای این مبلغ سهامی را از این کسب و کار نو دریافت می‌کند و در آن شریک می‌شود.
هامونی که با خبرنگار گروه علمی ایرنا سخن می‌گفت، افزود: یکی از نکات مثبت این سامانه‌ها، به حداقل رساندن ریسک سرمایه‌گذاری است؛ به طوری که سرمایه‌گذار در این روش می‌تواند به جای آنکه کل یا بخش زیادی از پول خود را روی یک طرح استارتاپی سرمایه‌گذاری کند، این مبلغ را روی تعداد بیشتری از شرکت‌های نوپا سرمایه‌گذاری کند.
وی با اشاره به نقش شرکت فرابورس در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها که از بحث‌های روز کشور است، گفت: همان‌طور که می‌دانید، شرکت‌های نوپای استارتاپی پس از گذر از مراحلی و قرار گرفتن در برابر چشم‌انداز سودآوری، می‌توانند وارد بازار سرمایه شوند و عرضه اولیه برای آن‌ها انجام شود و سهام آن‌ها به عموم مردم عرضه شود.
وی افزود: شورای عالی بورس سازوکارهایی را برای تأمین مالی استارتاپ‌ها در همان مراحل اولیه فعالیت آن‌ها در قالب تأمین مالی جمعی یا همان کراود فاندینگ CrowdFunding طراحی و مصوب کرده است که با کمک سازمان بورس و کارگروه ارزیابی این نوع پلتفرم‌ها که یکی از آن‌ها رونمایی شده است، بتوانیم از طرق قانونی آن‌ها را حتی در مراحل اولیه کار وارد بازار سرمایه کنیم.
مدیرعامل فرابورس ایران اظهار کرد: در واقع، ارتباط معاونت علمی و فرابورس در راستای همین پلتفرم یعنی بحث تأمین مالی و ارائه مجوز به شرکت‌ها است.
وی افزود: در واقع ما به استارتاپ‌ها و طرح‌ها مجوز نمی‌دهیم، بلکه به پلتفرم‌ها و سامانه‌هایی که به تأمین مالی طرح‌ها کمک می‌کنند به عنوان سکوها و پلتفرم‌هایی مجوز می‌دهیم که ضمن قرارداد با نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند.
مدیرعامل فرابورس ایران ادامه داد: به هرحال امکان دارد چندین پلتفرم و سامانه تأمین مالی جمعی در کشور برای تأمین سرمایه شرکت‌های نوپا ایجاد شود.
وی در پاسخ به این پرسش که تاکنون چند سامانه جمعی تأمین مالی مجوز کار دریافت کرده‌اند، گفت: درواقع ارزیابی کار برعهده یک کارگروه است که البته پنج تا شش درخواست نیز در این ارتباط دریافت کرده‌ایم.
هامونی همچنین در خصوص اینکه یک سامانه باید از چه شرایطی برخوردار باشد، گفت: باید قراردادی بین پلتفرم‌ها و نهادهای مالی منعقد شود که به نوعی بتواند تأمین مالی موفق جمع‌‌سپاری شده از سوی مردم را تأمین کند.
وی با ذکر مثالی ادامه داد: در صورتی که در پلتفرم یا سامانه‌ای طرحی ارائه شد که نیاز به دو میلیارد تومان تأمین مالی داشت و برای آن 100 یا 200سرمایه‌گذار مورد نیاز باشد، نباید کار به شکلی باشد که اگر 10نفر از این سرمایه‌گذاران هم پرداخت نکنند، تأمین مالی با شکست مواجه شود، یعنی بایستی به صورت مبلغ مورد نیاز طرح از سوی سامانه جذب شود.
مدیرعامل فرابورس ایران گفت: بعضاً در پذیره‌نویسی‌هایی که در قدیم از سوی سیستم بانکی انجام شده است، اینکه چقدر برای مخارج طرح پول جمع‌آوری می‌شد زیاد مهم نبود؛ اما در این بستر جدید سامانه‌ها تضمین می‌کنند که اگر مردم پولی می‌دهند مطمئن باشند برای سرمایه‌گذاری در کسب و کار مورد نظرشان هزینه خواهد شد.
وی با تأکید بر اینکه سامانه تأمین مالی جمعی در واقع بر پایه اعتماد به یکدیگر استوار است، افزود: اگر آن طرح استارتاپی یا مجموعه دانش‌بنیان خدای ناکرده دچار انحراف شود و سرمایه مردم را در جایی که نباید هزینه کند خود و مردم را دچار مشکل می‌کند.
هامونی اظهار امیدواری کرد که با طرح‌ریزی صحیح و راه‌اندازی کسب و کارهای موفق از سوی مجموعه‌های کارآفرین استارتاپی، کار به شکل صحیح پیش رود؛ چراکه در آن صورت این نوع سرمایه‌گذاری‌ها به شکل مطلوبی توسعه پیدا خواهد کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی