[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۵
  • دوره جدید

دستورالعمل جدید ثبت اطلاعات صادرکنندگان برای بازگشت ارز صادر شد، روزنامه شیراز نوین

بانک توسعه صادرات با توجه به بخشنامه بانک مرکزی درباره چارچوب الزام‌های برگشت ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان، دستورالعمل شیوه ثبت اطلاعات در سامانه‌های «تأمین ارز» و «جامع تجارت» را اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، روابط عمومی بانک توسعه صادرات اعلام کرد: نظر به اینکه تعدادی از صادرکنندگان تاکنون نسبت به ثبت اطلاعات مرتبط با واردات در مقابل صادرات خود یا واردات در مقابل صادرات غیر (واگذاری پروانه‌های صادراتی) در 2سامانه یاد شده اقدام نکرده‌اند، با توجه به موضوع رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و ضرورت برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، این دستورالعمل ابلاغ شده است.
براساس این دستورالعمل، در صورتی که صادرکنندگان تمایل داشته باشند ارز حاصل از صادرات خود را برای واردات استفاده کنند، لازم است در عملیات ثبت سفارش، نوع عملیات ارزی را «بانکی» و بخش تأمین ارز را «از محل صادرات» انتخاب و پس از نهایی کردن ثبت سفارش، به بانک عامل مراجعه و درخواست گواهی ثبت آماری (تخصیص ارز) از نوع «ارز اشخاص - از محل صادرات» کنند.
«در صورت تأیید گواهی توسط بانک مرکزی، لازم است بانک عامل با دریافت وثایق مطابق بند «ی» بخش نخست مجموعه مقررات ارزی، اطلاعات پروانه‌های صادراتی مورد نظر را از بازرگان دریافت و در سامانه تأمین ارز ثبت کند.»
براساس دستورالعمل ابلاغی، پس از آن بازرگانان می‌توانند پرداخت ارز به فروشنده خارجی را انجام داده و دیگر روش‌های معمول واردات کالا را در چارچوب ضوابط و مقررات جاری انجام دهند. همچنین، در خصوص استفاده از پروانه صادراتی واردات در مقابل صادرات غیر، فرایند کلی مشابه حالت فوق خواهد بود؛ با این تفاوت که پس از درج اطلاعات پروانه صادراتی در سامانه تأمین ارز به منظور تأیید جواز استفاده از پروانه صادراتی، پیغامی (به صورت سیستماتیک) به کارتابل صادرکننده در سامانه جامع تجارت ارسال می‌شود.
«پس از تأیید صادرکننده، بازرگان می‌تواند پرداخت ارز به فروشنده خارجی را انجام داده و دیگر رویه‌های معمول واردات کالا را در چارچوب ضوابط انجام دهد.»
همچنین براساس تبصره 1 این دستورالعمل، برای مواردی که بازرگان پیش از این اقدام به پرداخت ارز حاصل از صادرات به فروشنده خارجی کرده و به ازای آن اطلاعات پروانه‌های صادراتی توسط بانک عامل در سامانه تأمین ارز ثبت نشده است، ضرورت دارد در صورت مغایرت نوع عملیات ارزی و تأمین ارز ثبت سفارش و گواهی ثبت آماری با موارد اشاره شده در بالا، نسبت به ویرایش ثبت سفارش خود در سامانه جامع تجارت و ویرایش نوع نرخ گواهی ثبت آماری در بانک عامل اقدام کند.
براساس تبصره شماره 2 دستورالعمل یادشده، واردات در مقابل صادرات خود و غیر، به طور صرف برای واردات تعرفه‌های اولویت کالایی (2) و (3) می تواند استفاده شود.
بر اساس این گزارش، فرایند واردات در مقابل صادرات (واردات در مقابل صادرات خود) و واگذاری پروانه صادراتی (واردات در مقابل صادرات غیر) در تارنمای بانک توسعه صادرات در دسترس است.
به گزارش ایرنا، پس از تغییر سیاست‌های ارزی دولت، صادرکنندگان غیرنفتی ملزم شدند ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه ارزی نیما ارائه کنند تا صرف واردات شود.
براساس اعلام بانک مرکزی، مجموع فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما از 16مرداد امسال تا نهم دی ماه به 6میلیارد و 536میلیون یورو رسید و به این ترتیب، مجموع تأمین ارز به پنج میلیارد و 732میلیون یورو رسیده است. در حالی که طبق آمار گمرک، در 9ماه نخست امسال ارزش صادرات غیرنفتی کشور به 33میلیارد و 358میلیون دلار رسید، در حالی که در همین مدت 32میلیارد و 620میلیون دلار کالا نیز وارد کشور شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی