[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۶
  • دوره جدید

نوسوادان شیراز کتاب‌خوانی کردند، روزنامه شیراز نوین

سومین نشست کتاب‌خوان نوسوادان برگزار شد. به گزارش خبرنگار مهر، معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس ظهر دوشنبه در سالن کتابدار با بیان اینکه نوسوادان سنگر بسیار سختی را فتح کردند، گفت: آن سوادآموزی است  که در  آن وادی گام گذاشتید؛ اما تثبیت و ارتقای سوادآموزی مرحله دیگری است که باید به آن دست پیدا کنید و هر روز در پی ارتقا باشید و این ارتقا جز با کتاب به دست نمی‌آید. مهدی ظهرابی عنوان کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی در سطح ملی تمهیدات را برای نوسوادان اندیشیده است که نمونه آن، انعقاد تفاهم‌نامه با معاونت سوادآموزشی وزارت آموزش و پرورش است. براساس این تفاهم‌نامه حضور نوسوادان در کتابخانه‌های عمومی و ارائه هرگونه خدمات کاملاً رایگان خواهد بود و باید از این فرصت استفاده کنید. وی ادامه داد: این سومین نشست کتاب‌خوان ویژه نوسوادان در شیراز است که با همکاری دو سازمان برگزار می‌شود. نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برنامه دیگری را به تازگی آغاز کرده است و آن هم نشست‌های نمایشنامه‌خوانی در کتابخانه‌های عمومی است که همچون نشست‌های کتاب‌خوان با جدیت دنبال می‌شود که می‌توانیم با این همکاری نشست نمایشنامه‌خوانی ویژه نوسوادان را نیز در شیراز برگزار کنیم. سپس نوروزی، معاون سوادآموزی آموزش و پرورش فارس اعلام کرد: امسال سومین سالی است که افتخار داریم در برنامه نشست کتاب‌خوان نوسوادان با اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس همکاری کنیم.وی با بیان اینکه اگر افراد در هر کشوری بتوانند متون رسمی آن کشور را بخوانند و بنویسند باسواد به حساب می‌آیند، افزود: در کنار آن، این سازمان فعالیت‌های مکمل هم دارد؛ از جمله جلوگیری از بازگشت به بی‌سوادی، ترویج فرهنگ مطالعه، آموزش سواد رسانه‌ای به افراد نهضت سوادآموزی از طریق ایجاد حلقه‌های کتاب‌خوانی و طرح «خواندن و خانواده». 
معاون سوادآموزی فارس در ادامه گفت: در حلقه‌های کتاب‌خوانی بیش از ۵۸۰۰نفر تحت پوشش این حلقه‌ها هستند که کتاب در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و با استفاده از پشتیان‌هایی، این افراد به خواندن کتاب در حلقه‌ها می‌پردازند. همچنین در طرح خواندن با خانواده کتاب در اختیار افراد قرار می‌گیرد تا آن‌ها در محیط خانواده کتاب‌ها را مطالعه کنند. نوروزی ادامه داد: آموزش سواد رسانه نیز در دست کار است؛ زیرا اگر تکنولوژی با فرهنگ‌سازی همراه نشود، پیامد دارد. باید شیوه استفاده از تکنولوژی به افراد آموزش داده شود.وی گفت: «آموزش برای بهتر زیستن» شعار امسال است که برنامه‌ها در قالب آن شکل می‌گیرد. وی عنوان کرد: یکی از برنامه‌های این نهضت طرح «پرسش مهر» ویژه سوادآموزان دوره انتقال سال ۹۷ است که خلاصه آن مبنی بر این است که افراد نوسواد چه چیزی یاد گرفته‌اند.
نوروزی با بیان اینکه تعریف سواد در دوره حاضر فرق کرده، افزود: دامنه آن از خواندن و نوشتن مقوله‌های دیگر همچون سواد رسانه، عاطفی، ارتباطی، اقتصادی و... را در بر می‌گیرد که آموزش خواندن و نوشتن نخستین گام در راه سوادآموزی خواهد بود. معاون نهضت سوادآموزی استان تصریح کرد: امسال سال حمایت از کالای ایرانی است و نهضت با این موضوع محتواهای آموزشی را در قالب چندین کتب طراحی کرده است. وی در عین حال یادآور شد: نهضت سوادآموزی در حدود ۶۰۰عنوان کتاب غیردرسی را چاپ کرده که با هزینه بسیار کم در اختیار نوسودان قرار می‌گیرد.
در ادامه، ۷کتاب معرفی شد که سودابه رضایی تزنگی، مسئول کتابخانه عمومی حافظیه کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» نوشته مهدی آذرییزدی؛ خدیجه شیروانی کتاب «آسمانی‌ترین عشق» اثر مهدی خدامیان، مریم رویین‌تن کتاب «بی‌سرپرستان» نوشته قدسی نصیری، فرحناز صادقی کتاب «چراغ راه زندگی» محمد فتاحی‌زاده، فرشته شفیعی کتاب «آیین خوب زیستن» تألیف سازمان نهضت سوادآموزی، محمدرضا شریفی کتاب «خوش‌رفتاری» تألیف سازمان نهضت سوادآموزی، نازپری شکری کتاب «سلام سلامتی می‌آورد» را ارائه کردند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی