[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۷
  • دوره جدید

نقش هلال احمر در حوزه پدافند محوری است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- گروه خبر
در نشست اعضای کارگروه امداد و نجات پدافند غیرعامل در استان فارس که به میزبانی جمعیت هلال احمر برگزار شد، اسکان اضطراری در حوادث و بلایا مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
 مدیر عامل جمعیت استان در این نشست به نقش محوری هلال احمر در حوزه پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت: تهیه اسکان اضطراری در ساعات اولیه بحران برای آسیب دیدگان جزء وظایف جمعیت هلال احمر است اما دیگر دستگاه‌ها نیز باید وظایف خود را در این حوزه بشناسند و تقویت کنند.حسین درویشی ادامه داد: در کتاب اسفیر امداد و نجات آسیب پذیری در شهرها را 2 درصد و در روستاها را 10 درصد درنظر گرفته است.
درویشی افزود: در شهرها معمولا برای اسکان اضطراری مکان‌هایی در نظر گرفته شده است؛ مثلاً پارک‌ها، مساجد، ورزشگاه‌ها و... از جمله مکان‌هایی هستند که در شهر‌ها در نظر گرفته شده اما باید مکان‌یابی برای اسکان اضطراری در روستاها را تقویت کنیم. وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: یکی از مهمترین وظایف این جمعیت برنامه‌ریزی، پیش‌بینی شناخت تهدیدات، حفظ بقا، پیشگیری و کسب آمادگی‌های لازم در حوزه دفاع غیر عامل است. مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان فارس توسعه و ارتقای نیروهای امدادی و پشتیبانی با طراحی آموزش‌های مورد نیاز و مداوم براساس روش‌های نوین آموزشی را دیگر وظیفه عمده جمعیت هلال احمر در حوزه پدافند غیرعامل برشمرد.درویشی با اشاره به ضرورت تهیه و تدوین پروتکل آمادگی و پاسخگویی سازمانی هلال احمر، بر برگزاری مانورهای آمادگی در برابر حملات شیمیایی و موشکی و نیز تجهیز نیروهای امدادی و تشکیل تیم‌های واکنش سریع برای کمک به مردم در هنگام حوادث و حملات، تأکید کرد. وی بر لزوم پخش برنامه‌های آموزشی در برنامه‌های پرمخاطب از طریق سیمای فارس را ضروری دانست.
در این نشست مدیرکل پدافند غیرعامل استان فارس نیز با اشاره به اینکه ایران جزء 10 کشور حادثه خیز جهان به شمار می‌رود، بیان کرد: با توجه به وقوع مخاطرات زیادی در کشورمان ایران، باید از آمادگی بالایی برخوردار باشیم که لازمه آن پیشگیری است. قاسم پاک‌نژاد بر تدوین بانک اطلاعاتی دقیق و جامع در رابطه با شرح وظایف دستگاه‌های عضو کارگروه و نقش آنها در حوادث و بلایا تأکید کرد.پاک نژاد افزود: در تدوین این بانک اطلاعاتی باید مناطق آسیب‌پذیر، وظایف دستگاه‌ها و حتی تجهیزات و لجستیک نیز مشخص شود. وی تصریح کرد: بدون نقش‌آفرینی مؤثر مردم در زمان وقوع بحران‌ها و حوادث، کاری از پیش نخواهیم برد و این مهم منوط به آموزش‌های ایمنی و امدادی به عموم افراد جامعه است. بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های اعضای کارگروه امداد و نجات پدافند غیرعامل به منظور عملکرد مطلوب‌تر این کارگروه در آینده، بخش پایانی نشست یاد شده بود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی