[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۵
  • دوره جدید

بانک، معدن، اشتغال، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به ظرفیت‌های این استان در حوزه معادن، بر لزوم توسعه صنایع فرآوری سنگ فارس به عنوان یک اولویت تأکید کرد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از ایسنا منطقه فارس، علی همتی یکشنبه هفدهم دیماه در دیدار صادق کریمی‌فرماندار شهرستان خرمبید، گفت: در شهرستان خرمبید 22 معدن فعال و 130 کارخانه سنگبری با ظرفیت تولید سالانه بیش از 500 هزار تن انواع سنگ وجود دارد.
وی میزان اشتغالزایی این بخش را هزار نفر اعلام و اضافه کرد: هم اینکه حدود 53 طرح سنگبری در این شهرستان مراحل اجرایی را طی می‌کند که در صورت حمایت جدی در تأمین و پرداخت تسهیلات بانکی لازم، توسعه معادن و صنایع معدنی وابسته‌ می‌تواند زمینه‌ساز اشتغال باشد. همتی با تأکید بر اینکه استان فارس و منطقه خرم‌بید دارای معادن غنی کانی‌های غیرفلزی و سنگ‌های تزئینی مناسبی است، افزود: باید از این ظرفیت‌های خدادادی برای اشتغال پایدار و افزایش تولید صادرات محور استفاده بهینه شود. 
رئیس سازمان صمت استان فارس گفت: سنگ‌های معادن خرمبید از نوع مرمریت کرم رنگ بسیار مرغوب است و شهرت جهانی داشته و علاوه بر تأمین نیاز داخل، به سایر کشورها هم صادر می‌شود.
همتی گفت: علاوه بر حمایت برای توسعه صنایع فرآوری سنگ، توجه به استقرار فناوری‌های جدید و صنایع فرآوری سنگ نظیر تولید کاغذ از ضایعات سنگ و فرآوری ذخایر سنگ آهن هماتیتی به عنوان یکی از مواد اولیه تولید سیمان، از ضرورت‌ها بوده و اولویت سازمان صنعت، معدن و تجارت است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در ادامه گفت: وجود معادن بسیار غنی در استان نظیر انواع خاک نسوز، سنگ تزئینی، سنگ‌آهن، سرب، روی، کرومیت، مس، منگنز، سنگ گچ، دولومیت، نیکل و سنگ آهک و همچنین مزیت‌هایی مانند همجواری با کشورهای حاشیه خلیج ‌فارس و فراهم بودن ظرفیت‌های لازم برای صادرات مواد معدنی، موقعیت ممتازی برای فارس فراهم کرده است.
همتی گفت: معادن فارس اکنون زمینه اشتغال مستقیم بیش از 8 هزار نفر را فراهم کرده، لذا وجود معادن غنی نه‌تنها در استان فارس بلکه در کشور از ظرفیت‌هایی است که اگر به آن توجه ویژه شود همچون دیگر صنایع زیرساختی کشور قابلیت رقابت در بازارهای جهانی را داراست. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس گفت: براساس آمارها در 9 ماهه گذشته از سال 97 حدود 46 میلیون دلار سنگ معدن از استان صادر شده است. 
همتی در ادامه گفت: جلوگیری از فعالیت‌های اکتشافی- بهره‌برداری غیرمجاز در چارچوب قانون، برنامه‌ریزی برای محاسبه دقیق میزان برداشت از معادن و وصول حقوق دولتی مربوط به آنها، بررسی و تأمین اعتبارات لازم برای زیرساخت‌های بخش معدن، پیگیری برای فراهم کردن بستر لازم برای توسعه صادرات مواد معدنی فرآوری شده و برنامه‌ریزی برای فعال کردن معادن و محدوده‌های اکتشافی غیرفعال و متروکه، اجرای طرح مطالعاتی اکتشاف مواد معدنی در سطح استان، تکمیل طرح بانک جامع اطلاعات معادن، در دستور کار این سازمان قرار دارد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس وضع قوانین و مقررات برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی و تخصیص تسهیلات و همچنین ضوابط تشویقی برای فرآوری، صدور مجوز ورود ماشین‌آلات معدنی دست دوم با شرایط خاص، تشکیل جلسات شورای معادن در استان‌ها که عملیاتی شده و ایجاد شعبه صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی در استان و ارائه خدمات صندوق تحت وب را از اقداماتی دانست که در بهبود جایگاه استان در حوزه معادن اثر گذار است. 
همتی گفت: تأمین امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای بخش معدن به‌ویژه نیروی انسانی مورد نیاز با توجه به وسعت زیاد استان، هماهنگی مطلوب‌تر بانک‌های عامل برای تأمین مالی با نرخ کارمزد مناسب و جلب همکاری صندوق ضمانت صادرات ایران برای صدور ضمانتنامه لازم با کارمزد مناسب، اخذ وثیقه‌های قابل ارائه و کمک مسئولان محلی برای رفع مزاحمت‌های محلی از راهکارهایی است که اجرای آنها می‌تواند در زمینه توسعه معدنی استان مؤثر باشد. 
به گزارش ایسنا در این جلسه، ضمن بررسی توانمندی‌ها و مشکلات موجود در حوزه معادن، مرتفع شدن مشکلات واحدهای سنگبری و معادن در راستای رفع بیکاری، ایجاد اشتغال پایدار و توسعه صادرات مواد فرآوری شده، افزایش کمی‌و کیفی محصولات فرآوری شده، ارتقای تولید و بهره‌وری، کاهش ضایعات، حمایت ‌ها برای توسعه صنایع و تکنولوژی فرآوری سنگ و نیز استقرار فناوری‌های جدید در این حوزه و جلوگیری از خام فروشی مد نظر و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی