[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۱
  • دوره جدید

مرگ عقاب‌ها در‌ هاله ابهام، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: به‌رغم آنکه دو ماه از هلاکت 31 پرنده عقاب صحرایی در شهرستان سروستان گذشته هنوز آزمایشگاه مرجع نتایج سم‌شناسی را به محیط زیست اعلام نکرده و نوع سم تأثیرگذار در مرگ عقاب‌ها هنوز مشخص نشده است.
سعید محمودی دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در این زمینه با شکایت محیط زیست فارس پرونده قضایی تشکیل و قرار مجرمیت برای سه نفر از صاحبان مرغداری‌ها صادر شد. وی ادامه داد: تعیین خسارت هم انجام شده و محیط زیست خسارت خود را دریافت خواهد کرد.
محمودی با بیان اینکه تعیین نوع سم و نحوه هلاکت عقاب‌ها موضوع مهمی ‌است که باید با بررسی سم‌شناسی انجام شود گفت: آزمایشگاه مرجع از نحوه ارسال نمونه‌های سم چندان راضی نبود، از این رو اعلام نتایج به تأخیر افتاد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس بیان کرد: این موضوع باید روشن شود که آیا مرغ‌ها ابتدا مسموم بوده‌اند یا بعداً توسط افراد دیگری به سم آغشته شده‌اند و واحد حقوقی این اداره کل پیگیر همین موضوع است و بر اساس نظر کارشناسی دامپزشکی و توضیحات افرادی که دستگیر شدند روند قانونی پرونده طی می‌شود.
هشتم آبان ماه 97 اعلام شد که تعدادی عقاب در شهرستان سروستان تلف شدند که این موضوع به حفاظت محیط زیست شهرستان سروستان اعلام ‌شد و ماموران یگان حفاظت برای مشخص شدن علت تلف شدن عقاب‌ها به محل اعزام شدند.  مأموران در بررسی‌های اولیه گفتند که 36 عقاب صحرایی براثر مصرف گوشت مرغ‌های تلف‌شده‌ مسموم و تلف شده‌اند، مرغ‌های تلف شده در کنار جاده روستایی ریخته شده بودند. چهار قلاده سگ نیز در سروستان در همان روزها با خوردن گوشت مرغ‌های آلوده به سم تلف شدند، تلف شدن سگ‌ها این فرضیه را که افرادی خواسته‌اند سگ‌های ولگرد را با گوشت مرغ‌های آلوده به سم از پای درآورند مطرح کرد.
براساس اعلام اداره کل محیط زیست فارس، اجساد سگ‌ها در اطراف روستاها و مناطقی که لاشه مرغ‌های مسموم و پرندگان شکاری پیدا شد به دست آمده است که با حضور فرماندار سروستان و مدیران کل دامپزشکی و محیط زیست فارس در محل حادثه نمونه‌هایی به آزمایشگاه‌های مرجع در تهران ارسال شد که هنوز هیچ پاسخی دریافت نشده است. در این رابطه سه نفر به عنوان مظنون و متهم تحت تعقیب قرار گرفتند و پرونده آنان در شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی‌و انقلاب شهرستان سروستان تحت رسیدگی قرار گرفت. 5عقاب صحرایی نیز در این حادثه با درمان و تیمار و تغذیه مناسب و بازیابی سلامت در طبیعت رهاسازی شدند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی