[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۶۸۵
  • دوره جدید

عضو شورای شهر شیراز: احداث کتابخانه مرکزی مجموعه‌ای از خدمات زیرساختی در حوزه فرهنگ را شامل شود، روزنامه شیراز نوین

پیمان کشاورز- گروه خبر
 کتابخانه ایدئال،کتابخانه‌ای است که نظام فعالیت‌های آن به گونه‌ای طراحی شود که در خدمت تولید دانش باشد و بدون نیاز به هرگونه تبلیغ، پژوهشگران و مخاطبان عام را به سوی خود جلب نماید.
 این جملات سخنان علی ناصری عضو شورای شهر است که در نطق پیش از دستور خود پیرامون اهمیت و چگونگی احداث کتابخانه مرکزی شیراز برای دست یافتن این شهر به عنوان پایتخت جهانی کتاب سخن گفت. عضو کمیسیون فرهنگی شورا با بیان این که احداث کتابخانه مرکزی باید مجموعه‌ای از خدمات زیرساختی در حوزه فرهنگ را شامل شود گفت: در تکمیل این مجموعه می‌توان نسبت به پیش‌بینی ایجاد مراکز حافظ شناسی، سعدی‌شناسی،صدراشناسی و مرکز مفاخر شناسی شیراز اقدام نمود تا از این راه بتوان سمینارها و برنامه‌های بین‌المللی را با کیفیت مطلوب‌تری برگزار کرد. 
ناصری ادامه داد: می‌توان در این مجموعه به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر دنیای ترجمه و تألیف و فعالیت‌های کتابخانه‌ها، تأثیر گذاشت. برای تکمیل این مجموعه می‌توان دبیرخانه دائمی‌ جایزه شعر  ادبی در ابعاد ملی و بین المللی  بنام شیراز را دایر و بعنوان یک برند برای شهر شعر و ادب برگزار کرد. با توجه به اینکه شیراز نیازمند تالار شهر است لذا به نظر می‌رسد در قالب یک مجموعه می‌توان موضوع مورد نظر را دید.
وی همچنین با تأکید بر لزوم احداث شهرکتاب در مجموعه کتابخانه مرکزی شیراز گفت: شهر کتاب را می‌توان در قالب مؤسسه‌ای مادر که به صورت نهادی عام المنفعه و غیر انتفاعی مدیریت شود بنا نهاد و با در نظر گرفتن فروشگاه‌های استاندارد در آن، ضمن فراهم کردن فضای مطمئن، محیطی آرام و مفرح را برای شهروندان ایجاد نمود تا کلیه نیازهای فرهنگی یک خانواده متشکل از پدر بزرگ، مادربزرگ، پدر و مادر، فرزندان دانشجو، دبیرستانی، دبستانی و خردسال را بطور هم‌زمان تأمین ‌نماید. 
این عضو شورا همچنین با برشمردن شاخصه‌های انتخاب یک شهر با عنوان پایتخت جهانی کتاب از دیدگاه یونسکو تصریح کرد: در گام نخست دستگاههای مختلف برای این منظور باید دارای انسجام بوده، به این صورت که تمام دستگاه‌های فعال در عرصه کتاب و کتابخوانی اعم از دولتی‌ها و غیردولتی‌ها، انجمن کتابداران، کتابخوان‌ها، ناشران، دستگاه‌های فرهنگی و بخش‌های مرتبط به صورت موزون و هماهنگ عمل نموده تا به این هدف دست یابیم. وی افزود: ویژگی دوم خلاقیتی است که لازم است برای معرفی کتاب در شهر  وجود داشته باشد. سومین عنصر نیز درگیر کردن عامه مردم در ترویج کتابخوانی است و چهارمین ویژگی این است که چقدر کودکان، نوجوانان و جوانان، بر اثر این طرح‌ها به کتابخوانی رو آورده باشند.
ناصری با بیان این که کتابخانه در عام‌ترین شکل خود، نهادی اجتماعی است که با هدف خدمت‌رسانی به جامعه ایجاد شده گفت: این خدمات هرچه متنوع‌تر و فراگیرتر باشند، امتیاز کتابخانه مورد نظر بالاتر خواهد بود. ارزیابی کلی این خدمات نیز کار چندان دشواری نیست، چرا که ردپای یک نظام خدمت‌رسانی موفق در همه جای کتابخانه به خوبی مشهود است.
 این عضو کمیسیون فرهنگی شورا مهمترین معیارهای ارزیابی برای کتابخانه مرکزی شیراز را ۵ مورد عنوان کرد و گفت: کیفیت و کمّیت خدمات کتابخانه مورد نظر، دامنه و عمق پیوندی که برای دسترسی به منابع اطلاعاتی برقرار می‌سازد، سطح و استمرار تعاملی که با کاربران خود ایجاد می‌کند، رسالت و نقشی که در ارتقای فرهنگ مطالعه در جامعه برعهده خواهد داشت و تلاش و تدبیری که برای توسعه روز افزون آن اندیشیده می‌شود از جمله این موارد است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی