[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۵
  • دوره جدید

یادداشت روز، روزنامه شیراز نوین

هیولای بیدار

 

شیرازنوین- سعیدرضا امیرآبادی

amirabadi_shznvn@yahoo.com

هیولای زلزله بر مدار ایران بیدار شده و مترصد قربانی گرفتن است. پس از فجایعی که در گیلان و کرمان به وقوع پیوست، برای بار دیگر آرامش از کرانه باختری ایران رخت بربسته و خشم زمین، مهمان ناخوانده مردم کرمانشاه و سرپل ذهاب شده است.
 تورم و چالش‌های اقتصادی، روند ساخت و ساز را با مشکلات بی‌شماری مواجه ساخته و اهالی شریف آن سرزمین، همچنان با چالش‌های معیشتی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند. درحالی که شمار زیادی از مردم ایران با بحران حقیرتر شدن سفره‌ها روبرو هستند، بسیاری از مردم غیور کرانه باختری همچنان در چادرها و کانکس‌ها با اولیه‌ترین امکانات ممکن روزگار می‌گذرانند و در آرزوی معجزه‌ای برای رهایی از تیغ سرما مانده‌اند.  قیمت آهن و سیمان و مواد ساختمانی سر به فلک گذاشته و در این شرایط دشوار اقتصادی، سامان دهی مردم زلزله دیده با مصائب زیادی روبروست. شاید بسیاری، از یاد برده باشند که همان اهالی شریف سرپل ذهاب و کرانه باختری بودند که در برابر هجمه ناجوانمردانه بعثی‌ها و منافقان کوردل، جانانه ایستادگی کردند و بسیاری از فرزندان وطن با سربلندی به درجه رفیع شهادت نائل شدند.
اگرچه مسئولان در ردیف اول مسئولیت برای ساماندهی مناطق زلزله زده و بازگرداندن آن شرایط به حالت عادی قرار دارند، بقیه دستگاه‌ها و نهادهای خصوصی و شبه خصوصی نباید در این زمینه خود را به نادانی و فراموشی بزنند. به راستی بانک‌ها و مؤسسه‌ها در مقام سردمداران بنگاه‌های پولی، برای مردمان آسیب دیده چه کرده‌اند و کارنامه افراد متمول و ژن‌های خوب غرب‌نشین در این زمینه چگونه است؟ آیا می‌توان ندای وجدان را با اهدای چند بطری آب و تعدادی پتوی مسافرتی به خاموشی دعوت کرد؟ آیا همه سلبریتی‌هایی که در روزهای اولیه برای عکس گرفتن مسافر کرمانشاه و قریه‌های محرومش شدند، به وظایف انسانی خود عمل کردند و آیا همه کمک‌های مردمی ‌که به رسم امانت به آنها پرداخت شده بود، صرف ساخت و ساز در کرانه باختری شد؟
 کارنامه رسانه‌ها هم چندان پربارتر از ستاره‌های سینما و مستطیل سبز نیست. این وظیفه مدیوم‌های رسانه‌ای است که رنج و غم جانکاه مردمان سرپل ذهاب، کرمانشاه و دیگر مناطق زلزله‌زده را به صورت پیاپی به مسئولان و مردم یادآوری کند. این وظیفه رسانه ملی است تا با حفظ بی‌طرفی و از سر دلسوزی و وظیفه، به مناطق زلزله‌زده رفته و از اقدامات انجام‌شده و کمبودها گزارش‌های منصفانه‌ای تهیه کند. این وظیفه رسانه‌های مکتوب، خبرنگاران و عکاسان خبری است تا از به فراموشی سپرده شدن درد جانکاه مردم جلوگیری کنند و تا زمانی که آن‌ها از امکانات اولیه زندگی مانند سرپناه مناسب، بهداشت، دارو، بیمارستان، مدرسه، امنیت و نیازهای اولیه‌ای از این دست برخوردار نشده‌اند، از انجام رسالت‌های اخلاقی و حرفه‌ای خود فروگذار نباشند. 
باید بپذیریم هیولای خشم زمین در ایران خیال خاموشی ندارد و تمام سازمان‌ها و ارگان‌های نظارتی و قانون گذاری، با در نظر گرفتن شرایط بحرانی، موظف به اصلاح قوانین هستند. زلزله دی‌ماه 97 به ما یادآوری می‌کند بسیاری از خانه‌های نوساز از اسلوب مقاوم سازی دور مانده اند و بنیان آنها با تکانی از هم می‌پاشد. راستی تکلیف پیمانکاران خاطی مسکن مهر و بیمارستان‌ها به کجا انجامید؟ آنهایی که بودجه بیت المال را با ساخت و سازهای بی‌کیفیت هدر دادند و ظلم بزرگی بر مردم روا داشتند؟ آیا کرمانشاه یگانه مأمنی است که از ساخت و سازهای بی‌کیفیت در عذاب است؟ در شهر ما شیراز اوضاع از چه قرار است؟ آیا همه آپارتمان‌هایی که در بزرگراه حسینی الهاشمی‌ و شهرک‌های اقماری شیراز بنا شده، با اسلوب مقاوم‌سازی تقویت شده‌اند؟ آیا قرارگرفتن گروهی از آنها بر غارهای آهکی شایعه‌ای بی‌اساس است؟ آیا وام‌های بانکی و بودجه‌های اختصاص یافته به مردمانی که در خانه‌های خشتی و کاه گلی بافت فرسوده و در کنار معتادان زندگی (!) می‌کنند، پرداخت می‌شود؟ آیا بروکراسی‌ها و کاغذبازی‌های عذاب آور دیگر سد راه مردم نیستند؟ در صورتی که خشم زمین دامن استان فارسی‌ها را بگیرد، چه کسی مسئول سازه‌های غیرمقاوم نوساز و تلفات میلیونی در بافت فرسوده خواهد بود؟
دولت و همه دستگاه‌های نظارتی وظیفه دارند با اقتدار و فارغ از هرگونه چشم پوشی، در برابر اجرای اسلوب مقاوم سازی ایستادگی کنند و با توجه به شرایط خاص کشور، در پی پیشگیری از آسیب‌های فزاینده بحران برآیند؛ چراکه تجربه نشان داده ما کارنامه پرافتخاری در زمینه سازندگی مناطق آسیب دیده و دلجویی مستمر از آسیب دیدگان نداشته‌ایم. هیولای زلزله بر مدار ایران بیدار شده و مترصد قربانی گرفتن است. روز مبادا شاید همین امروز و فردا باشد.
پی‌نوشت:
عصر 16دی ماه 97 زمین لرزه‌ای با قدرت 5.9 در مقیاس ریشتر حوالی گیلان‌غرب در استان کرمانشاه را لرزاند. به گزارش مرکز زلزله نگاری، این زمین لرزه در زمره پس لرزه‌های زلزله سال گذشته قرار می‌گیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی