[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

بودجه‌۹۸ آموزش و پرورش را دچار مشکل مى‌کند، روزنامه شیراز نوین

نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با عنوان این مطلب که دولت ردیفی را برای حمایت از رفع بازماندگی از تحصیل پیشنهاد نکرده است گفت: بودجه‌۹۸‌، آموزش و پرورش را دچار مشکل می‌کند.
به گزارش خبرنگار مهر، جبار کوچکی نژاد، با بیان این‌که انسداد مبادی بیسوادی را دنبال مى‌کنیم گفت: نرخ باسوادی در کشور ما ۹۸‌درصد است. البته آنچه تهدید‌کننده است بازماندگی از تحصیل است، یعنی کسانی که در سن ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر هستند، اما نمی‌توانند وارد شوند که به ویژه در دوره ابتدایی این مسئله خطرناکتر است.
وی با بیان این‌که آمار بازماندگی از تحصیل در حال افزایش است بیان کرد: علت بالا بودن شمار بازماندگان از تحصیل این است که در برخی روستاهای دورافتاده که پوشش نداریم و اجاره خرید خدمات دادیم در‌حالی‌که آموزش و پرورش برعکس عمل کرده و در تهران خریدخدمات انجام می‌دهد.
کوچکی‌نژاد ادامه داد: دولت خدمات را به علت کمبود معلم انجام داد. حمل و نقل دانش‌آموزان به مدارس روستا هم از معضلات است و دولت را ملزم کردیم که آن را حل کند.
وی درباره حق تحصیل کودک در لایحه حمایت از حقوق کودکان گفت: بخشی از حقوق کودک، آموزش است. بازمانده از تحصیل فقط به کودکان دوره ابتدایی اطلاق نمی‌شود و در دوره متوسطه هم وجود دارد. معتقدم باید یک دستگاه، محور جلوگیری از بازماندگی باشد.
کوچکی‌نژاد با بیان این‌که طبق قانون اساسی دولت موظف به پشتیبانی از تحصیل است اظهار کرد: دولت ردیفی را برای حمایت از رفع بازماندگی پیشنهاد نکرده است. بودجه‌۹۸ آموزش و پرورش را دچار مشکل می‌کند. تعطیلی ادارات زیرپنج‌هزار نفر مشکل زاست و یقیناً به افزایش بازماندگی از تحصیل مى‌انجامد. دولت به‌جای کاهش ۱۵‌درصد حجم خود در بخش‌های دیگر، نوک پیکانش را به سمت آموزش و پرورش و تجمیع ساختار آموزش و پرورش گرفته است. متاسفانه آموزش و پرورش هم سکوت کرده است.
نائب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: معلمان ما در دورترین نقاط بهترین افرادی هستند که می‌توانند جلوی بازماندگی از تحصیل را بگیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی